FAN SKYLINE: '?? Honda HR-V 1,6, culoare?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FAN SKYLINE: '?? Honda HR-V 1,6, culoare?

    Salutare
    sunt posesor de honda HR-V de 2 ani de zile 1,6 ,105 cp si as dori cateva informatii :doresc sa mi inlocuiesc actualul motor D16 W1 cu varianta de 125 cp D16W5 ,daca are cineva cunostinta de un hr-v cu aceasta motorizare SUNT INTERESAT sau daca poate sa mi spuna cineva daca pot inlocuii motorul meu cu un alt motor din seria B16 VTEC.Anul trecut mi am achizitionat un kit turbo street demon pt motoarele d 16 ,si dupa 2 luni petrecute in garaj am reusit sa l montez si diferenta este de la cer la pamant .am rulat circa 2 zile cu turbo pe masina si am renuntat pt ca mi a fost frica sa nu distrug motor transmisie cardan pt ca masina tragea foarte violent drept urmare am luat decizia de a mi cumpara alt motor de preferat un VTEC cu cp mai multi si sa ma pot ocupa in liniste de motorul meu de pe masina sa l pot modifica cu pistoane forjate axa cu came si tot necesarul unui motor turbo .daca este cineva avizat care ma poate ajuta in sensul asta va rog nu ezitati in a ma contacta Pentru ce i ce au probleme in a achizitiona anumite piese de masini japoneze fie ca sunt de negasit sau foarte scumpe eu pot fi o varianta mai ieftina asa ca va rog nu ezitati in a ma contacta si in max 24 ore va pot da o oferta de pret si termen de livrare.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 01-11-10, 10:13.

  • #2
    Salutare,
    Foarte interesanta treaba asta cu turbo pe un motor de Honda. Imi poti da ceva detalii de unde ti-ai luat si cat ai dat si daca se pot seta kiturile astea de turbo cumva sa nu iti omoare motorul si restul dar sa ai boost totusi ca pe drumurile din Romania tot raman la parerea ca ai nevoie de cuplu si putere instant, mai ales in depasiri.

    Keep up the good work,
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/adi2mad/

    Comment


    • #3
      kit ul l am achizitionat din sua si Ma dus 7000 lei ,problema este ca am optat pt o turbina T3/T4 si este f mare pt un motor de 1,6 de fabrica ,fara modificarile aferente (pistoane forjate axa cu came) si nu cred ca rezista prea mult pentru ca tentatia este prea mare si eu cel putin nu ma pot abtine si plus de asta eu am si 4x4 si nu a s vrea sa renunt la el ca este destul de eficient iarna ,de aceea as dori sa mi inlocuiesc actualul motor cu un vtec si dupa cel dau jos pe al meu sa l fac bucati sa mi comand piese si sa ma joc cu el in liniste si sa pot monta si kitul turbo pe el pentru ca pe masina este o intraga aventura in a monta kitul , mi am spart capul 2 luni sa iasa asa cum am vrut eu pt ca sunt foarte tipicar de fel si nu accept sa fac nici un compromis doar acela de consum ,in rest vreau ca masina sa si pastreze aceeasi linie estetica ca cea de fabrica fara alte adaugiri tuning de prost gust

      Comment


      • #4
        Originally posted by fan_skyline View Post
        si nu accept sa fac nici un compromis doar acela de consum
        orice D16 iti este de folos, nu neaparat D16W5

        poti sa detaliezi putin ce inseamna pentru tine a face un compromis la consum .
        Toyboy
        Senior Member
        Last edited by Toyboy; 30-10-10, 23:31.

        Comment


        • #5
          m am referit ca am acceptat un consum marit sau foarte marit de benzina ...nu ma interesa aspectul asta prea tare ,dar la cel estetic al masini tin foarte mult el si nu am dorit sa l modific cand mi am montat kitul turbo desi dupa cum am mai spus mai sus turbina este extrem de mare si mi ocupa mai tot spatiul dintre motor si radiator.ceea ce face foarte dificila pozitionarea de furtune ,si alte subansamble.In general marea majoritate a masinilor tunate sau fulgerate la noi sunt de prost gust ..este o parere personala...si referitor la ce mi ai spus mai sus precum ca orice D 16 mi s ar potrivii ce ma arde foarte tare este prinderea dintre blocul motor si cutia de viteze acolo imi este frica .mersi oricum de informatie

          Comment


          • #6
            Originally posted by fan_skyline View Post
            m am referit ca am acceptat un consum marit sau foarte marit de benzina ...nu ma interesa aspectul asta prea tare ,dar la cel estetic al masini tin foarte mult
            interesant

            Comment

            Working...
            X