Suport schiuri (magnetic?)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Suport schiuri (magnetic?)

    Am deja programate 2 ieşiri anul acesta la schi şi nişte suporţi magnetici pentru schiuri îmi fac cu ochiul.
    În primul rând că sunt uşor de transportat în eventualitatea că iau avionul şi închiriez o maşină şi, în al doilea rând, nu merg aşa de des la schi pentru a investi în ceva mai sigur.

    A folosit cineva suport magnetic pentru schiuri?
    Se poate merge cu încredere cu viteză?
    Se mătuieşte vopseaua?
    Sunt legale în DE şi AT?
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

  • #2
    Eu unul am incercat unul in magazin, l-am prins de un raft, si apoi nu am putut sa-l mai scot...nici cei de la magazin nu au mai reusit. Imi e teama sa ma gandesc ca poate iese cu tot cu tabla de pe masina.

    Eu zic ca te poti uita cu incredere la solutiile de prindere clasice; pe bare poti monta apoi ce vrei tu: suport de schiuri/placa, suport de biciclete, cutie, etc.

    Poti incepe sa cauti de la portbagaje.ro; eu de la ei am luat pentru 2 masini, si pot spune ca sunt ok pana acum.

    Comment


    • #3
      Originally posted by maruta View Post
      În primul rând că sunt uşor de transportat în eventualitatea că iau avionul şi închiriez o maşină ...
      Daca iei avionul si inchiriezi o masina pe acolo in mod normal inchiriezi si echipamentul (eventual iti iei doar claparii de acasa). Din cate stiu, sa duci schiuri cu avionul nu e tocmai rentabil.
      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

      Comment


      • #4
        Originally posted by Rumburak View Post
        Daca iei avionul si inchiriezi o masina pe acolo in mod normal inchiriezi si echipamentul (eventual iti iei doar claparii de acasa). Din cate stiu, sa duci schiuri cu avionul nu e tocmai rentabil.
        Uite că anul trecut era gratuit cu Taromul.
        Pot închiria şi suporţii de schiuri odată cu maşina, dar costă vreo 50 de euro pentru o săptămână, adică exact cât ar fi nişte suporţi noi.
        CR-V e:HEV
        JAZZ GD1 CVT
        Ex: CR-V RE6

        Ex: RDX TB1
        Ex: Civic FD1

        Ex - JAZZ GD1
        Ex - ACCORD Type-R
        Ex - DEL SOL EH6

        Comment


        • #5
          Eu am folosit, insa numai pe drumuri scurte. Nu au sarit/miscat niciodata insa nici nu prea am trecut de 110. Au fost cateva cazuri in care la depasire am ajuns la 130-140 si suportul a ramas acolo, insa nu m-as baza ca rezista la un mers constant in ritmul asta. Combinatia viteza mare + hopuri/gropi ar putea fi insa periculoasa.
          Legat de vopsea, la Accord nu mi-am dat seama ca le-am folosit prea putin, insa pe Nissanul anterior nu au lasat semne, totul este ca suprafata pe care se aplica sa fie foarte curata.
          Nu gasesti la un cunoscut? Daca esti din B, ti-l imprumut eu.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Bazilide View Post
            Eu am folosit, insa numai pe drumuri scurte. Nu au sarit/miscat niciodata insa nici nu prea am trecut de 110. Au fost cateva cazuri in care la depasire am ajuns la 130-140 si suportul a ramas acolo, insa nu m-as baza ca rezista la un mers constant in ritmul asta. Combinatia viteza mare + hopuri/gropi ar putea fi insa periculoasa.
            Legat de vopsea, la Accord nu mi-am dat seama ca le-am folosit prea putin, insa pe Nissanul anterior nu au lasat semne, totul este ca suprafata pe care se aplica sa fie foarte curata.
            Nu gasesti la un cunoscut? Daca esti din B, ti-l imprumut eu.
            Mulţumesc pentru informaţii şi pentru ofertă.
            CR-V e:HEV
            JAZZ GD1 CVT
            Ex: CR-V RE6

            Ex: RDX TB1
            Ex: Civic FD1

            Ex - JAZZ GD1
            Ex - ACCORD Type-R
            Ex - DEL SOL EH6

            Comment


            • #7
              Maruta ... acum sa zic asa te`as putea ajuta ...
              Anul trecut am fost in Bulgaria la schi cu un var de`al meu cu un audi a3,am folosit acesti suporti cu magnet pt 2 perechi de schiurii si pot sa iti spun ca au facut fata cu brio . Viteza a fost intre 40 km/h si 150 km/h.Nu s`au dezlipit nu au vibrat deci eu zic ca merita.La capitolul vopsea nu stiu ce sa zic la audi nu sa intamplat nimic ... dar acum la honduta noastra cred k e posibil sa se intample ceva ... sigur nu in bine ... !!!Am mai auzit de la cineva ca a pus o carpa subtire gen cearceaf (ceva asemanator) dar trebuie sa micsorezi viteza ... Crede`ma ca de dezlipit de acolo te chinui ceva ... eu asa am patit ! Mult noroc si sper sa faci alegerea corecta

              P.S. : Schiurile trebuie puse cu cozile in fata ...
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/gpoint/

              Comment


              • #8
                Originally posted by gpoint View Post
                Am mai auzit de la cineva ca a pus o carpa subtire gen cearceaf (ceva asemanator) dar trebuie sa micsorezi viteza ... Crede`ma ca de dezlipit de acolo te chinui ceva ... eu asa am patit ! Mult noroc si sper sa faci alegerea corecta
                Şi eu am înţeles că ar fi bine să pui un material textil între caroserie şi suporţi pentru a încerca să eviţi pe cât posibil zgârieturile.
                Dacă zici că te chiunui să le dai jos e cam nasol. Văd că şi LittleM@n a păţit la fel...hmmm
                CR-V e:HEV
                JAZZ GD1 CVT
                Ex: CR-V RE6

                Ex: RDX TB1
                Ex: Civic FD1

                Ex - JAZZ GD1
                Ex - ACCORD Type-R
                Ex - DEL SOL EH6

                Comment


                • #9
                  Am folosit si eu suport magnetic la fosta masina si nici o problema desi am mers si cu 150km/h. La Accord am trapa si din pacate nu se poate.
                  '07 Honda Accord 2.0 Executive M/T, Dark Mocha
                  Toyota Yaris 1,3 vvti
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danielz/

                  Comment


                  • #10
                    Salut,

                    Poate cineva sa-mi imprumute un astfel de suport pana pe 3 decembrie?

                    Multumesc,

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by maruta View Post
                      ...
                      A folosit cineva suport magnetic pentru schiuri?
                      Se poate merge cu încredere cu viteză?
                      Se mătuieşte vopseaua?
                      Sunt legale în DE şi AT?
                      1. Si eu am folosit asa ceva (pe Lexus IS). Intradevar sunt foarte practice. Eu reuseam sa le desprind relativ usor.
                      2. Am mers cu incredere, viteza 110-120 km/h.
                      3. Nu se matuieste vopseaua.
                      4. N-am idee.

                      Originally posted by lf_iron View Post
                      Salut,
                      Poate cineva sa-mi imprumute un astfel de suport pana pe 3 decembrie?
                      Multumesc,
                      Cred ca ale mele zac prin boxa. Doar ca ne despart cca 2000 de km
                      '18 BMW X1 18xd
                      '15 BMW i3 range extender
                      ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

                      Comment

                      Working...
                      X