Comenzi cruise control si audio pe volan la Civic FD1 S

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Comenzi cruise control si audio pe volan la Civic FD1 S

    Civic-ul Sedan FD1 comercializat pe piata de la noi, vine in echiparea S fara comenzile de Cruise Control si Audio pe volan. Pe de alta parte, toata instalatia teoretic trebuie sa existe pe masina, intrucat indicatoarele de cruise se aprind cand executam testul pentru bord (cel putin la modelul meu 2008 se aprind).
    Eu am gasit pe un forum thailandez un walkthrough foarte detaliat despre cum sa montam butonasele si sa facem legaturile pentru tot sistemul. Am dat acum un mail unui tip care se ocupa cu montajele pentru o astfel de treaba in singapore sa il intreb daca mi-ar putea trimite un set de piese pentru o astfel de operatiune; as putea gasi si eu toate piesele din respectivul walkthrough la noi, la un dealer Honda, dar mi-e teama sa nu scap ceva; de asemenea, preturile la care ei pot obtine piesele sunt mult mai mici, intrucat iau multe (pretul la ei la toate+montaj este mai mic decat un pret estimativ calculat de mine, achizitionand piesele de aici).

    Intrebare intreabatoare: mai este cineva cu Civic Sedan S interesat de o astfel de operatiune?
    Ati fi interesati sa achizitionati piesele pentru comenzile pe volan si cruise control de acolo? Va tin la curent cu evolutia discutiei cu ei?


    Eu o sa-mi montez butoanele si fac upgrade-ul oricum.

  • #2
    Nu era mai simplu sa iei ES de la inceput?
    Aveai si CC si cotiera si poate tot la banii aia ajungeai.

    Comment


    • #3
      nu ajungeai sigur tot la banii astia, diferenta era de vreo 2500 de euro intre echipari :P
      Totodata, cand am luat eu masina, mai eram 6 S-uri pe stoc, si un singur ES, iar ala era in showroom, si nu mi-a placut deloc cum era intretinut.
      Fata de ES atat imi lipseste: CC-ul si cotiera.
      De asemenea, nu vroiam trapa, vroiam jante de tabla ca sa pun anvelopele de iarna pe ele (sunt mai ieftine anvelope pe 15, nu :P), ca oricum luam (iau) jante pe 17 sau 18 pentru vara (inca ma mai gandesc).
      Deci motivele ar fi multe pentru care nu am luat ES-ul, si probabil, o influenta puternica a avut-o si bugetul la momentul respectiv; poate daca aveau doar un S in showroom si 6ES-uri la vama, probabil ca faceam un efort suplimentar si pt ES.
      Deci nu, nu-mi pare rau in nici o zi ca am luat S, fata de ES.


      Revenind la subiect, cineva interesat de acest add-on?

      Comment


      • #4
        si eu am tot S si parca ar fi frumos un cruise control si comenzi pe volan...

        Comment


        • #5
          LittleM@n daca ajungi la un calcul final vis-a-vis de costurile implicate in acest proiect sa le postezi aici. Si mie imi lipseste CC dar depinde de cat de mult costa toata afacerea.

          Comment


          • #6
            Eu folosesc CC doar pe A'uri. Si la cate A'uri are tara asta si la ce ritm de constructie avem, inca vreo 10 ani nu prea o sa ai nevoie (cu adevarat) de CC. Iar in 10 ani cred ca o s'o schimbi.
            sigpic

            HONDA - THE POWER OF DREAMS
            Honda Civic Type-R FN2

            Comment


            • #7
              Eu l-am folosit doar in afara tarii (bine, pe langa Iasi nici nu visam A-uri vreo 10 ani), insa de fiecare data am simtit ca merita toti banii
              '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
              Fosta:
              '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
              Javascript motherfucker in Iasi?
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

              Comment


              • #8
                Eu, la celalate masini din familie care au CC, il folosesc si in oras, si aproape tot timpul.

                mpop, costurile nu ar trebui sa fie mari; undeva la maxim 800-1000RON.
                Eu am deschis thread-ul sa stiu daca mai e cineva interesat sa faca proiectul si sa luam piesele toti odata, mai ieftin. Inca nu am primit raspuns de la singaporezi, mai astept un pic.

                Comment


                • #9
                  Tu ai nevoie de piesa 3 de aici? Cred ca mai e nevoie si de piesa 10.
                  Piesa 1 cu controlul audio e prezenta?
                  sigpic

                  HONDA - THE POWER OF DREAMS
                  Honda Civic Type-R FN2

                  Comment


                  • #10
                    Pai distractia nu presupune si schimbarea intregului volan??? parca sunt totusi diferite cele 2 versiuni..

                    Comment


                    • #11
                      Mie mi se par perfect identice, cu mentiunea ca se da jos coverul ala de plastic si se pun comenzile de la CC. Sunt curios daca sunt trase firele, d'aia intrebam daca in stanga exista comenzile audio la modelul S.
                      sigpic

                      HONDA - THE POWER OF DREAMS
                      Honda Civic Type-R FN2

                      Comment


                      • #12
                        strumfuadi, exact alea sunt; de fapt, eu vreau piesa 2, care contine practic si comenzile audio si de cruise control; ea vine cu toate mufele ca sa fie plug and play in spatele volanului. Apoi, de acolo mai trebuie tras un fir la unitatea radio, ca sa functioneze comenzile audio de pe volan.
                        Mai este necesar un senzor la pedala de ambreiaj, si mai trebuie tras un fir intre el si ECU am impresia.
                        Si cam atat, sper sa nu fi uitat ceva. Ideea e ca nu e foarte complicata operatiunea, iar daca piesele le gasim la preturi rezonabile, de ce nu, nu?

                        Comment


                        • #13
                          Clar!

                          Mai ai nevoie de piesa 5 si piulita 28 din schema asta.

                          Din pacate, nu gasesc preturi nici pentru piesa 2 anterioara, nici pentru switch'ul asta (piesa 5).
                          Switch'ul asta trebuie legat impreuna cu cel de la frana, pentru ca daca oricare dintre pedale este apasata CC cedeaza controlul, desi ramane activ.
                          Banuiesc ca trebuie pe acolo si niste diode, fiindca altfel la fiecare apasare a ambreiajului s'ar inchide si circuitul de frana si s'ar aprinde stopurile.

                          Dar oare firele suntr trase in volan? Oare trebuie ceva modificari (activare soft a CC) la ECU sau vine default activat?
                          sigpic

                          HONDA - THE POWER OF DREAMS
                          Honda Civic Type-R FN2

                          Comment


                          • #14
                            Nu uitati de senzorul din timonerie (care "informeaza" ECU daca e sau nu cuplata o treapta de viteza).

                            As recomanda o verificare in prealabil a prezentei acestor senzori (ambreiaj, timonerie) si a cablajului spre ECU... La Renault de exemplu cablajul si senzorii erau pe toate masinile, lipseau doar butoanele de comanda, iar uneori (desi nu la toate) trebuia si activata functia CC din UCH.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by CatalinP View Post
                              La Renault de exemplu cablajul si senzorii erau pe toate masinile, lipseau doar butoanele de comanda, iar uneori (desi nu la toate) trebuia si activata functia CC din UCH.
                              Hii, inca un "former Reno user"!

                              Asa este, ai dreptate, iar motivul este acela ca e mai ieftin sa pui acelasi cablaj pe toate masinile in loc sa produci cablaje diferite si sa le mai si gestionezi (care pe ce masina se monteaza). Pentru 1-2 fire in plus nu merita deranjul in termeni de logistica si nu numai.

                              De aceea ma gandesc ca si la Honde probabil ca e la fel.
                              sigpic

                              HONDA - THE POWER OF DREAMS
                              Honda Civic Type-R FN2

                              Comment

                              Working...
                              X