Vreau Honda Civic - care sa fie EG3 sau EJ9? (sau altele)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau Honda Civic - care sa fie EG3 sau EJ9? (sau altele)

    Doresc ajutor in alegerea unei masini Honda, dar nu sunt decis in privinta modelului, imi place si modelul eg3 si ej9! care e mai fiabila? vreau o masina in care sa nu investesc, doar sa o tin din scurt cu intretinerea, sa am grija de ea cum trebuie, dar pentru asta vreau sa stiu exact la ce sa ma astept la aceasta masina! Imi doresc sa fie intr-o stare excelenta(tehnic si aspect), interior, cat si exterior, sa ma bazez pe ea. Mentionez ca imi plac la nebunie modelele acestea 2. astept pareri, indicatii!
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 08-10-10, 13:03.

  • #2
    postat la arie gresita. mutat...
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Salutare si bine ai venit printre noi!

      Ca posesor de EJ9 iti recomand, evident, EJ9!
      Nu cunosc in mod deosebit EG3-ul, insa pot sa-ti spun ca foarte mare diferenta nu e intre ele, tehnic vorbind, insa EJ-ul are avantajul unei varste mai "decente". Eu am luat EJ-ul la 86.000 km, am facut aproape 11.000km cu el si merge la fel ca in prima zi. Intr-adevar, conteaza al naibii de mult cum il intretii, ce-i dai sa "pape". Al meu merge doar cu Shell Power 100, (ulei Motul 5W40 ieftin ca braga, placute de frana Textar, mai ieftine decat braga ), dar consuma atat de putin in oras (6,6 - 7,2) incat uit sa-l alimentez ...
      Consturile lui de intretinere sunt modice, si daca prinzi sa cumperi unul bine intretinut, ai problema 3/4 rezolvata, trebuind doar sa continui efortul de intretinere al proprietarului anterior. Pe langa asta, cred ca si costurile unei eventuale inmatriculari in .ro ale unui EJ9 ar fi mai apropiate de bun simt decat pentru un EG3, care e cam batranel (dar nu mai putin fiabil! )

      Mult succes, ori ai alege si daca mai ai intrebari, nu ezita sa le adresezi!

      Comment


      • #4
        m-am hotarat asupra modelului eg din 95-96, parerea mea e ca arata sublim. intrebarea mea este: care motor este mai fiabil? am obs ca cel 1.3 e carburator? am vazut bine? pe aceasta caroserie exista urmatoarele motoare? 1.3,1.4,1.5,1.6? care e mai fiabil, pe carburator sau injectie, care consuma mai putin? care are performanele cele mai bune si consumul cel mai bun? imi doresc sa gasesc o masina in stare foarte buna cu km sub 125000 cam rare, dar sper sa gasesc.

        Comment


        • #5
          Salut! Am achizitionat si eu de curand un EJ9, D14A4, din 10.10.97 din punctul meu de vedere sta cam rau la consum...am bagat 9l de benzina si am mers 100km...
          Accord CN1 - N22A1 - 2004
          Ex: Accord CH1 - F18B2 - 2000
          Ex: Civic Ek3 - D15Z6 - 1996
          Ex: Civic Ej9 - D14A4 - 1997

          Comment


          • #6
            Ia-ti orice motor vrei momentan... nu o sa iti mai ajunga la un moment dat. Ca fost posesor de EG8 si EG4 pot sa spun sa EGul este o masina destul de placuta iar ca aspect nu degeaba a castigat 2 ani la rand premiul pentru cel mai inovator design in Japonia in 92 si 93.
            Eu iti recomand un EG3, cu caroserie buna si motor D13. Cauta una adusa, in stare buna, inmatricularea e ieftina si iti va fi usor sa ii faci un swap D16Z6 pe viitor.
            Oricum, indiferent de alegere, nu ai cum sa gresesti.

            Comment

            Working...
            X