Sfaturi achizitie Honda CRX del Sol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    cam mic Pretul La un VTI !!!!!!!!! b16a2 AU EURO1 din 92 pana in 95!

    Comment


    • #32
      E criza na....

      Comment


      • #33
        Sfaturi despre Honda CR-X

        Salut, intentionez sa achizitonez o Honda CR-X de Sol sau VTEC si nu stiu mai nimic de aceste masini, ma poate sfatui cineva ce sa cumpar?
        Eu detim un MB C180 si vreau sa cumpar ceva sport si acest model imi place mult si vreau sa cumpar unul.
        hondatu
        Administrator
        Last edited by hondatu; 23-02-10, 17:23.

        Comment


        • #34
          bine ai venit!
          citeste aici:

          http://www.hondafan.ro/modele.php?id=103

          apoi vezi pe forum la MY CR-X ce parere au posesorii de masina lor :

          http://www.hondafan.ro/forum/forumdisplay.php?f=84


          bafta!
          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

          Comment


          • #35
            Salut, unde pot sa gasesc si eu detalii cum ar fii: ce ulei se pune , cat consuma si de Sol si VTEC, piesele sunt scumpe, se gasesc piese, eu sunt din bucuresti, mututmesc
            hondatu
            Administrator
            Last edited by hondatu; 25-02-10, 12:37.

            Comment


            • #36
              Originally posted by pomelo View Post
              Salut, intentionez sa achizitonez o Honda CR-X de Sol sau VTEC ...
              Cred ca faci o confuzie. Vtec (si i-Vtec) NU SUNT MODELE de masini, ci caracteristici de motorizari ale unor modele. Adica... CRX are diferite motorizari, (DOHC si SOHC) dar Vtec au toate. Ce este Vtec? VTEC este un sistem dezvoltat de Honda ce permite distributiei sa opereze cu valori diferite la regimuri de turatie diferite, asigurand randamente foarte bune de umplere a cilindrilor cu combustibil si arderea completa a acestuia. Cu alte cuvinte, Vtec este un sistem de distributie variabila, la ora actuala printre cele mai avansate din lume.

              Detalii o sa gasesti in topicurile dedicate ale deja existente, sau/si discutand cu posesorii de del Sol.

              Comment


              • #37
                hai sa o luam pe capitole

                Honda CRX motorizari :

                D16Z5,D16A8 DOHC non Vtec , 124cp , catalizat
                D16A9 DOHC non Vtec , 130cp ,necatalizat
                B16A1 DOHC Vtec , 150cp , catalizat

                1993-1995 Honda CRX del Sol : D16Z6 SOHC Vtec , 125cp
                1996-1997 Honda CRX del Sol : D16Y8 SOHC Vtec , 127cp
                1992-1997 Honda CRX del Sol : B16A2 DOHC Vtec , 160cp

                acum alege

                PS: daca lipseste ceva va rog adaugati

                Comment


                • #38
                  Caut un drive-test cu del Sol!

                  Dupa ceva vreme in care am citit si rascitit threadulrile comunitatii (pe care am ajuns sa o indragesc enorm ), im fac si eu curaj si....Este primul meu post ,si rog admin sa nu ma 'amendeze' daca nu am postat unde trebuie !!! am microbul VTEC de ceva vreme in cap (de cand am mers cu o Prelude H22A 4WS), iar in sange benzina de cand ma stiu.... as vrea sa achizitionez in viitorul apropiat un Del Sol VTi si as avea si eu o rugaminte pentru detinatorii de asa ceva, sau chiar si un ESi, daca sunt doritori de stat la un "cico" si o tura cu masinuta din dotare sa imi fac si eu o idee despre ea, inainte sa plec pe drumul acesta.
                  va multumesc anticipat!
                  hondatu
                  Administrator
                  Last edited by hondatu; 08-05-10, 16:16.

                  Comment


                  • #39
                    Sfaturi achizitie CRX del Sol

                    Salut sunt nou pe forum dar cu dorinte mari,doresc sa'mi achizitionez o Honda CRX del Sol. Bugetul alocat este de 2500 de euro (maxim) si ma gandeam la urmatoarele:
                    1. sa plec in germania (nou fiind o sa va cam bat la cap cu imnatriculare,la ce trebuie sa ma uit cand ma duc bla bla)
                    2. sa ma risc sa'mi iau una din romanica.

                    As vrea sa va mai intreb,cam care sunt "bubele" ei dese,in afara de sfanta rugina..
                    hondatu
                    Administrator
                    Last edited by hondatu; 24-09-10, 16:37.

                    Comment


                    • #40
                      Salut. Daca vrei sa cumperi una de afara eu zic sa te grabesti un pic fiindca de la 1 ianuarie se schimba taxa si va fi foarte scumpa.
                      Iar ca probleme: aripile spate sunt mancate de rugina, motorul e posibil sa manance ulei (e ceva normal totusi la varsta lor) si ai grija la chederele de la plafon fiindca noi sunt foarte scumpe (~1000 de euro). In rest uita-te ca la cumpararea oricarei masini second.
                      Ca si piese nu sunt foarte scumpe fiindca majoritatea sunt aceleasi cu civic eg (gen: 92-95) dar daca iei una lovita intereseaza-te un pic inainte cat te costa reparatia fiindca la tabla sunt un pic mai scumpe
                      sigpic
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/skynet/

                      Comment


                      • #41
                        ai idee cam cu cat se va mari,dublu,triplu? e ceva concret sau iar doar vorbele "pleavelor" de sus ?din pacat dispun de suma respectiva dupa ian X(.daca ar fi sa fie adevarata toata treaba,gasesc una la pretul asta inscrisa?

                        Comment


                        • #42
                          vezi poate mai e valabil anuntul asta, desi e cam vechi
                          http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=10577
                          sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

                          Comment


                          • #43
                            e sold:|

                            Comment


                            • #44
                              Vezi ca eu am platit la a mea 15 milioane s-o inscriu si am avut certificat de depreciere cu reducere de taxa 95%. Asta inseamna ca fara depreciere taxa era de 300 de milioane

                              Nu stiu la anu daca mai merge treaba cu deprecierea ar fi bine sa te grabesti s-o rezolvi anul asta...

                              Comment


                              • #45
                                aiurea....nu am cum sa ma grabesc cu toate ca vreau...poate gasesc una inscrisa atunci dar sunt constient ca tre sa mai bag in ea serios 8-|,sper sa nu fiu nevoit sa ma reprofilez pe civic(ca nu prea imi plac)

                                Comment

                                Working...
                                X