Sfaturi achizitie Honda CRX del Sol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi achizitie Honda CRX del Sol

    Va salut pe toti, este primul meu post [pe acest forum cu ocazia, sper eu, achizitionarii unui del sol din 1998. am urmarit discutiile de pe forum legate de acest model si am tras cocncluzia ca este masina care mi am inchipuit-o.
    va cer sa ma ajutati si ppe mine cu mai multe sfaturi despre acest model, imi imaginez ca multi dintre voi sunteti plecati in concedii, dar macar cei care au ramas pe aici sa mi dea cateva detalii.
    masina este din 04/98, varianta de 125 cp si ma costa 4000 de euro achizitionarea ei. partea proasta este ca sunt nevoit sa platesc taxa de inmatriculare care ma duce undeva la 1200 de euro. am cautat pe principalele site uri din germania si am vazut ca masina asta cu toate dotarile pe care le are este la acelasi pret cu cele de acolo.
    dotari: airbag sofer, abs, piele rosie interior, culoare neagra exterior, jante pe 15". dati va si voi o parere despre pret, poate stie cineva ceva mai ieftin..
    vreau sa stiu daca am de unde sa mi procur consumabilele si as mai vrea sa stiu daca sunt scumpe si greu de gasit.
    ma intereseaza foarte tare cumpararea unei instalatii AC pentru acest model.
    va multumesc si sper sa ne vedem in curand la intalniri.

  • #2
    De ce sa fie 1200 euro?
    Ai calculat corect?

    http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php :wink:
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • #3
      eu cred ca am calculat corect, euro 2, 04-1998=1123 euro. calculul s a facut pe site-ul ministerului de finante, incadrarea 10-11 ani. daca incadrarea e alta pe mine ma avantajeaza, sa spunem ca a fost prima inmatriculare in 98 si a fost fabricata in 97, mie imi scade taxa cu vreo 300 de euro, ceea ce nu ar fi rau.

      Comment


      • #4
        1. Asa este cu taxa. Am facut si eu odata calculul pentru masina mea si tot asa dadea.

        2. Nu mi se pare foarte scump pretul, poate eventual sa mai lase 1-200 Euro. :wink:

        3. Consumabile nu-ti face probleme. Se gasesc si nu sunt foarte scumpe. Pentru filtru de aer si polen (cand ii pui A/C) cumperi Mann sau Nipparts sau ALCO (ultimele sunt mai ieftine decat Mann), pentru ulei filtru Mann. Bujii NGK se gasesc peste tot.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #5
          ce conteaza daca ar fi fost fabricata in 97 sau 95? data primei inmatriculari e cea care conteaza la taxa. asa ca .... aia e taxa 1123.

          http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.ph...2Findex.php%3F

          asta e? du-te si fa o verificare amanuntita undeva la un service si daca totul iese bine si nu are rugina sau alte defecte, eu zic sa o iei.

          bafta
          ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
          '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

          Comment


          • #6
            stie cineva cat ma poate costa instalatia de AC si de unde sa o iau?

            Comment


            • #7
              me too

              Si eu sunt interesat de achizitionarea unui CRX Del Sol. Ma gandesc ca nu ar strica una ca a 2-a masina - HONDA - si sa o folosesc doar vara.
              Asadar mai mult de 3500 de euro nu as da pe ea. Eu mai am varianta cu inmatriculatul in Bulgaria. Am niste cunostinte foarte bune la bulgari care cred ca m-ar putea ajuta si asfel as scapa de taxa de inmatriculare.

              Delphi: cu consumabilele sunt convins ca m-as descurca, dar cu piesele de schimb?
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • #8
                Originally posted by maruta View Post
                Delphi: cu consumabilele sunt convins ca m-as descurca, dar cu piesele de schimb?
                Eu nu am avut nici un fel de problema. Se gasesc piesele la dealer si pentru Civic din 1988, daramite pentru asta. Se pot gasi si la Augsburg, Al Padrino, Meteor, etc.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Delphi View Post
                  Eu nu am avut nici un fel de problema. Se gasesc piesele la dealer si pentru Civic din 1988, daramite pentru asta. Se pot gasi si la Augsburg, Al Padrino, Meteor, etc.
                  Merci Delphi! Vreau sa o iau pe indelete...mai intai sa ma informez si apoi, peste cateva luni, sa trec la actiune. Tot Deutschland va fi tinta prin mobile.de sau poate am timp sa stau pe-acolo cateva zile bune si sa caut la anunturile din ziar.
                  We'll see...
                  CR-V e:HEV
                  JAZZ GD1 CVT
                  Ex: CR-V RE6

                  Ex: RDX TB1
                  Ex: Civic FD1

                  Ex - JAZZ GD1
                  Ex - ACCORD Type-R
                  Ex - DEL SOL EH6

                  Comment


                  • #10
                    Maruta, taxa de inmatriculare de oricum mica pt Del Sol. De ce sa te complici cu Bulgaria?

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by BogdanCTR View Post
                      Maruta, taxa de inmatriculare de oricum mica pt Del Sol. De ce sa te complici cu Bulgaria?

                      Da, mai ales ca nu stiu daca poti sa o inmatriculezi in BG si sa faci CASCO si RCA aici.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #12
                        ai mare grija din ce an o iei. sa fie dupa '95 ca sa fii sigur ca iti da euro 2.
                        ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                        '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                        Comment


                        • #13
                          taxa de prima inmatriculare

                          Originally posted by BogdanCTR View Post
                          Maruta, taxa de inmatriculare de oricum mica pt Del Sol. De ce sa te complici cu Bulgaria?
                          Pai vad pe-aicea taxe de 1200 euro si ma gandeam ca mai bine pun la masina banii astia decat sa-i dau lu' Tariceanu.
                          Oricum, faza cu Bulgaria e un back-up in caz ca taxa-i mare.
                          CR-V e:HEV
                          JAZZ GD1 CVT
                          Ex: CR-V RE6

                          Ex: RDX TB1
                          Ex: Civic FD1

                          Ex - JAZZ GD1
                          Ex - ACCORD Type-R
                          Ex - DEL SOL EH6

                          Comment


                          • #14
                            CRX del Sol ???

                            dupa putine cautari n-am gasit informatia daca CRX del Sol (civic del sol) are tractuinea pe fata sau spate. ma gandesc ca o are pe fata dar nu sunt sigur si as vreau sa aflu de la cineva care stie cu exactitate. multumesc
                            HONDA CIVIC EG4

                            Comment


                            • #15
                              Avand in vedere ca se bazeaza pe platforma de Civic, tractiunea este evident fata.

                              Comment

                              Working...
                              X