Antigel pentru sistemul de racire (al motoarelor) Honda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    adica vrei sa spui ca daca ai o concentratie mai mare de antigel,masina consuma mai mult?eu am bagat cam jumate apa jumate antigel...si de cand am bagat asa am observat ca imi creste temperatura la apa mai greu.inseamna ca nu este bine nu?

    Comment


    • #17
      in general in piata antigelul are acum 2 culori in functie de calitati si proprietati:cu silicati,fara silicati.

      albastru-G11
      roz-G12

      G 12 este cel de top ca sa folosim un termen cunoscut!

      in general modul de dilutie cu apa distilata este trecut de fiecare producator in parte!antigelul HONDA este preparat pt motoarele nostre la -50 grade celsius.antigelul motul in formula "ready to use" este preparat pt -35 grade celsius!cam asta este concentartie pt dilutia optima la masinile din EU!dilutia influenteaza direct vascozitatea lui si in atare conditii pompele de apa sunt calibrate in functie de acest parametru!un antigel cu vascozitate mai mica decat cea prevazuta de producatorul pompei,va asigura o racire mai mare decat normal dar pe vreme rece va influenta timpul de incalzire pana la temperatura optima a motorului!si invers pe timp de vara un antigel mai vascos decat cel prevazut de producatorul motorului va duce la supraincalzire..
      ex CL7 AT 2006
      CN1 Sport 2005
      KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

      "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

      Comment


      • #18
        eu am bagat antigel g12 deoarece am radiator de vti si acela este de aluminiu,vara numi fac probleme ca sigur face fata radiatorul de vti la un motor de 1.3,sper sa nam alte probleme la maisna in afara ca se va incalzi mai greu motorul

        Comment


        • #19
          Tocmai ideea asta voiam sa o dezbatem un pic Dragos, ideea este ca acum ,iarna ,incalzirea mai rapida a motorului ne-ar favoriza la consum .Din ce spune si sensei Razvan , concentratia are influenta asupra incalzirii motorului .
          sigpic

          http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

          Comment


          • #20
            Daca stiam puneam intro concentratie mai mica antigel

            Comment


            • #21
              Cand va citesc .. masini de 1,3 si vreti sa mai scadeti cu cativa ml consumul
              Antigelul se pune in asa fel incat compozitia finala sa reziste intre -30 grade si -40 (la temperaturi cum avem in tara noastra)
              Daca e prea concentrat nu raceste bine .Antigelul e mai slab ca apa pt. racire . Calitatile lui fata de apa sunt : 1. ca ingheata la o temperatura mult mai scazuta 2. Protejeaza mai bine ca apa sistemul de racire la coroziune! Daca e prea diluat riscati sa crapati componente ale sistemului de racire sau motorul.
              _41_
              Senior Member
              Last edited by _41_; 14-12-10, 08:15.
              No signature

              Comment


              • #22
                Ideea de baza nu este neaparat consumul( din 9 % in oras nu prea iesi nici cu 1,3 sa stii ) ceea ce este marisor totusi in raport cu cilindreea .
                Ma refeream exact la ceea ce ai spus si tu ,, Daca e prea concentrat nu raceste bine,, aici era intrebarea mea.
                sigpic

                http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

                Comment


                • #23
                  Vreau sa schimb antigelul. Ce culoare sa folosesc?,cred ca cel de pe masina este galben sau verzui,nu prea imi dau seama bine ce culoare este.Astept parerile voastre.
                  h o n d a c i v i c satin silver ep 1

                  Comment


                  • #24
                    Cauta antigel fara silicati si bor, in general sunt cele G12 dar conteaza si producatorul.
                    Culoarea nu conteaza poate sa fie si negru daca nu contine silicati si bor. Honda concetrat este verde , cel diluat albastru , Zerexul G12 portocaliu , Hepu pote fi albastru sau roz , si lista continua.
                    Touge is what we live for

                    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Vali_lj View Post
                      Cauta antigel fara silicati si bor, in general sunt cele G12 dar conteaza si producatorul.
                      Culoarea nu conteaza poate sa fie si negru daca nu contine silicati si bor. Honda concetrat este verde , cel diluat albastru , Zerexul G12 portocaliu , Hepu pote fi albastru sau roz , si lista continua.
                      Multam Valy, o sa cumpar fara silicati si bor...de la ce firma..pfff..greu
                      h o n d a c i v i c satin silver ep 1

                      Comment


                      • #26
                        HEPU , Zerex sunt doar cateva . Vezi daca are tudor cu uleurile de la alba iulia pe stoc lichid oem honda.
                        Touge is what we live for

                        Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                        Comment


                        • #27
                          am gasit asta http://www.eneos.ro/index.php/antigel, cred ca merge.Da are si tudor antigel oem,dar maine il schimb,mai e si o dif de pret,eneos costa 90 ron 5l,la tudor parca 156 ron..in fine voiu merge pe eneos.
                          h o n d a c i v i c satin silver ep 1

                          Comment


                          • #28
                            Eu am pus anul trecut G12 (rosu) , de la Pentosin (Germany ) ,dar nu m-as fi dat in laturi sa pun oricare alta marca (tinand cont totusi de cel fara silicati ) .
                            Imi pare cam mult ....tind sa cred ca o sa ajungem sa punem si lichid de parbriz de la Honda .Nu contest calitatea dar totusi...

                            Sper ca nu am suparat pe nimeni ,
                            rooth
                            Senior Member
                            Last edited by rooth; 06-11-12, 13:50.
                            sigpic

                            http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

                            Comment


                            • #29
                              Am schimbat antigelul,am mers pe mana celor de la service care mi-au pus antigel G11 de culoare albastra. Parca nu sunt impacat ca am facut alegerea buna. E bun si G11 sau trebuie altceva?
                              h o n d a c i v i c satin silver ep 1

                              Comment


                              • #30
                                Gradul de dilutie al antigelului nu are nici o legatura si nu afecteaza deloc incalzirea motorului sau timpul de incalzire . Antigelul are doua proprietati : 1 Nu ingheata la temperaturi scazute .
                                2 Lubrifieaza componentele pompei de apa .

                                Singurele lucruri de care trebuie sa ti cont atunci cand schimbi antigelul , este sa folosesti unul care sa nu "atace" materialul din care este facut radiatorul .

                                Comment

                                Working...
                                X