Antigel pentru sistemul de racire (al motoarelor) Honda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    G12 e ce iti trebuie
    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

    Comment


    • #62
      Bun si din antigelurile ce se gasesc pe piata ce marca ar fi mai ok?
      Pompa de apa la cati km se schimba? daca nu ai probleme ,desigur.

      Comment


      • #63
        Eu ti-as recomanda Hepu ca si antigel.
        Pompa de apa se schimba cand curge asa zice manual de reparatie.
        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

        Comment


        • #64
          Mersi Dragos, am inteles.

          Comment


          • #65
            Salut! Imi spuneti, va rog, unde pot găsi sa cumpăr lichidul de răcire OEM? Trebuie sa-l schimb, Accordul meu a făcut 10 ani (Cl7) . Mulțumesc.

            Comment


            • #66
              La orice dealer, sau Cox dacă mai ai nevoie și de alte repere care sa justifice costul de livrare.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #67
                Buna ziua.
                Din specificatii acest antigel poate fi folosit in motoarele Honda (cel putin teoretic):
                http://www.emag.ro/antigel-concentra.../pd/D27W8BBBM/

                Practic l-a folosit cineva?
                Honda OEM nu am de unde sa cumpar iar de pe Cox nu se justifica pretul (alte repere deocamdata nu ma intereseaza).
                Pareri despre acest Mobil? In review-uri este foarte laudat situandu-se inaintea lui Hepu sau Motul.
                ...
                I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                Comment


                • #68
                  Din cate stiu nu exista echivalent pt. antigelul folosit de Honda.
                  La yacco pe site la ghidul de recomandare la antigel apare special product si nu dau echivalent.

                  Comment


                  • #69
                    Vad ca se discuta pe forum de un viitor group buy, dacă ți se pare peste mâna sau te grăbești, încearca la user-ul Bogdan_is, eu am luat de la el antigel oem și alte câteva lichide originale, nu sunt sigur dacă dispune de ele momentan dar nu strica sa încerci. Ca și alternativa nu știu ce să-ți recomand, unii baga și lauda Hepu dar ca preț ieși tot pe acolo, as zice sa insiști puțin și sa iei coolant type 2.

                    Comment


                    • #70
                      Toate fluidele cu specificatii pentru japoneze sunt aprox identice intre ele , toate sunt P-OAT (poly organic acid tehnology). O nota aparte o face honda care spune ca nu are fosfati in compozitie. In rest toate fluidele sunt la fel din punct de vedere chimic. Cea mai apropiata echivalenta chimica este fluidul mazda FL22. Are 90% din compozitia/proportia antigelului oem honda. Ravenol vinde 2 tipuri de antigel : cel HJC ( hibrid japanese coolant) FL22 cu specificatii pentru vehicule japoneze ( verde) cu specificatie 08CLAG010S0 Honda E Coolant si la fel HTC ( Hibrid tehnology coolant) care are specificatia Honda OL999-9011. dar este tehnologia OAT ( organic acid tehnology)

                      Uitati de culoarea antigelului , nu este un standard in industrie ( STAS , ISO etc) ca acea culoare NU are o specificatie stricta. Fiecare producator pigmenteaza fluizii pentru ai diferentia intre ei in functie de cum crede tipul de la markenting
                      Un exemplu : Lichidul oem honda se afla in zona G12 dupa specificatii ( fara silicati fosfati si bor), este verde concentrat si albastru premix .... Hepu albastru este G11 , are silicati si fosfati.

                      Honda recomanda : antigel fara silicati , fara fosfati ( generatiile pre 2003) , si fara bor (pentru cele dupa 2003).


                      Aveti mai jos pdf-urile cu compozitiile si specificatii.

                      Honda

                      http://www.worldpac.com/tagged/Coolant_-_Honda.pdf

                      Ravenol HJC FL22

                      http://ravenol.co.za/wp-content/uplo...-d20130715.pdf

                      Eu unul , si multi alti hondari folosim antigelul de la ravenol HJC.

                      Poti folosi orice antigel existent pe piata daca are specificatiile pe care le recomanda honda .
                      Vali_lj
                      Tech Geek
                      Last edited by Vali_lj; 30-04-17, 15:24.
                      Touge is what we live for

                      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                      Comment


                      • #71
                        Multumesc maestre Vali!
                        Pentru mine s-au limpezit lucrurile si nu mai sunt asa de stresat ca voi strica pompa de apa sau garnitura de chiuloasa.
                        Cu stima.
                        ...
                        I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                        Comment


                        • #72
                          Aceeasi dilema am avut si eu. Dupa multe cautari, am renuntat si m-am dus direct la reprezentanta si au pus antigel Honda. Cam scump dar asta e. Am schimbat si uleiul la cutia de viteze. Alternativa ar fi fost Eneos Long Lasting 5L ready to use dar nu l-am gasit.
                          '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
                          '07 Honda CR-V 2.0 M/T

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by mr4 View Post
                            Aceeasi dilema am avut si eu. Dupa multe cautari, am renuntat si m-am dus direct la reprezentanta si au pus antigel Honda. Cam scump dar asta e. Am schimbat si uleiul la cutia de viteze. Alternativa ar fi fost Eneos Long Lasting 5L ready to use dar nu l-am gasit.
                            Poti sa-mi spui te rog la ce costuri s-a schimbat antigelul?
                            Banuiesc ca la reprezentanta din Iasi. Sper sa ajung si eu pe la ei in toamna pentru o verificare, vreau sa-mi reglez jocul la tacheti dar poate schimb si antigelul (care oricum are peste 10 ani).

                            Cu stima.
                            ...
                            I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                            Comment


                            • #74
                              Am dat in total 766 RON (Antigel + Ulei cutie) la Casa Auto Iasi. Pretul numai pe antigel cred ca vreo 320-350 RON.
                              '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
                              '07 Honda CR-V 2.0 M/T

                              Comment


                              • #75
                                Salut!
                                Incercand sa verific lichidul de racire al carui vas de expansiune se afla in fata langa radiator si nu se vedea nivelul prin el, am desfacut capacul, am scos furtunul si am observat ca acesta abia mai ajungea putin cu varful in lichid...
                                Am avut la indemana antigel Hepu G12 (de culoare rozaliu), din care am pus in vas cam 600-700ml diluat 50/50. Acum, furtunul intra in lichid cam 10 cm, dar nivelul tot nu reusesc sa vad pe unde se situeaza in vas, nu se vede nimic prin el...
                                Ar putea fi o problema faptul ca am completat cu antigelul respectiv, in masina fiind (probabil) cel original?
                                ’13 Civic 5D 1.8 White Orchid Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X