Fiabilitate Honda - mit sau realitate?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    @Delphi: Cu toata stima, eu Honda nu-mi mai iau in viata asta. Probabil nu mi se potriveste, probabil caut altceva la o masina... Skoda Octavia am avut inainte de Accord , speram sa fac un pas in fata , nu in spate. Singurul mare avantaj pe care l-am gasit la Honda e aceasta comunitate, si prietenii care mi i-am facut aici, si pe care sper sa mi-ii pastrez si dupa ce voi schimba Accordul cu altceva.

    Si inca ceva, cu toata stima, ai alta varsta, esti alta generatie, ai alte prioritati, in viata si in masina pe care o conduci

    @Hondanutzz: In afara de Honda de care ne-ai povestit in postul anterior, ai mai avut si alta masina? In special ai avut vreo Skoda?

    Topicul acesta a degenerat in offtopic maxim, 99% din vina mea. Rog un operator sa il inchida, si sa lase doar discutia despre caseta de directie la Accord.

    Comment


    • #17
      Originally posted by andreicsa View Post
      Singurul mare avantaj pe care l-am gasit la Honda e aceasta comunitate, si prietenii care mi i-am facut aici, si pe care sper sa mi-ii pastrez si dupa ce voi schimba Accordul cu altceva.

      Si inca ceva, cu toata stima, ai alta varsta, esti alta generatie, ai alte prioritati, in viata si in masina pe care o conduci
      Da, sigur, stai linistit, nu este nici o problema. Eu unul recunosc ca Skoda face masini ok, decente, care isi fac treaba, nu am nici o problema cu asta, numai ca eu nu ma vad niciodata conducand o Skoda cumparata de mine. Daca o sa mi se dea cadou, o sa mi se dea ca masina de serviciu, atunci da, altfel nu.

      Nu inteleg care este legatura cu varsta . Cand am luat prima Honda -acum mai mult de 13 ani - eram mult mai tanar, nu?

      Nu vreau sa fiu (mult prea) rautacios, dar cine conduce Superbul de care vorbesti in viata de zi cu zi? Doar asa, ca si o aluzie finuta, cu tot respectul si simpatia , dar ai tot mentionat un Civic din Iasi, care am inteles ca e cazut rau de tot: mananca ulei, benzina, toate sunt cazute, e jale mare. Mie nu mi-a consumat pana la prima revizie nici un pic de ulei. Consumul (de benzina) este super multumitor pentru caracteristicile si modul de utilizare a masinii. Eu (si asta este cel mai important) sunt pe zi ce trece din ce in ce mai fericit si multumit de masina. Cumva, pot veni diferentele din modul in care fiecare stie sa-si intretina si sa isi exploateze masina?

      Crezi ca senzorul de la apa de parbriz m-ar face sa cumpar altceva? Si eu am parbrizul zgariat, dar nu din lipsa apei. Nu stiu de ce, dar eu imi dau seama cand se termina apa dupa debitul jetului pe parbriz. Mai degraba pot fi nemultumit ca o simpla atingere neintentionata a manetei stergatorului poate provoca o mica catastrofa (de ex. iarna, cand sunt inghetate). Asta e rezolvata la vreo marca de masina?

      LE:
      • Eu cred in continuare ca Skoda face masini bune, si daca as avea de ales intre Skoda si VW, as alege oricand Skoda.
      • Ma intorc la varsta: crezi ca daca avansezi in varsta (ceea ce este inevitabil, chiar si pentru tine) incepe sa-ti placa sa ti se defecteze masina?
      • Trebuie sa recunosc ca se pare ca este adevarat ca la Hondele de penultima/ultima generatie sunt probleme (reale) cu caseta de directie. Stiu de multi care au schimbat cate doua casete deja si se pregatesc de a treia...
      • Aici mi se pare ca este o alta problema, care nu este specifica Hondei, ci societatii noastre de consum, in general. Daca pe vremuri luai un frigider sau o masina de spalat care tinea 20-25 de ani si mergea ok, acum esti fericit daca iei acelasi produs si rezista sapte ani. Eu, cand mi-am luat frigiderul Whirlpool la care dupa un an au inceput sa-i plezneasca plasticele de pe la usa si dupa doi au inceput sa se ingalbeneasca, "mesterii" care mi l-au instalat se uitau ca vitanii (vitanii sunt locuitori din Vitan) la fostul frigider Arctic de 25 de ani, care mergea perfect. So?
      Delphi
      Super Moderator
      Last edited by Delphi; 04-09-10, 20:18.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #18
        @andreicsa, nu am avut o alta masina, iar Skoda cu atat mai putin. Am avut insa in firma unde am lucrat in RO 4 Octavia si vreo 5 Fabia. Mai mult prin service decat pe drumuri, dar na ... Deci cunosc Skoda doar prin prisma unui coordonator de trafic care a avut Skode in "gestiune" si care a platit (cu banii firmei :P) bani destul de multi pe servisari mai mult sau mai putin inutile, dat fiind defectiunile survenite oarecum "din senin" à la caderi de tensiune in sistemul electric la Octavia (remediate de altfel pe garantie prin schimbarea completa a sistemului electric, datorita faptului ca nu s-a putut detecta unde e scurt-circuit, apoi fuzeta fata stanga de Fabia desprinsa (a se citi rupta brutal) in mers la 50kmh in oras, plus inca cateva de cascadorii rasului. Si nu, nu vorbim de masini rupte de blonde fermecatoare si nici de soferi turbati, ci de oameni cu scoala & cu bun simt. Andrei, eu nu am judecat Skoda decat dupa ceea ce am vazut cu ochisorii mei proprii, deci te rog sa nu fii prea apru cu mine! Peace!
        Si Honda mea, baba batrana de altfel, iaca are aproape totul original pe ea, de 12 ani, exceptie facand consumabilele (placute de frana, anvelope, lichide). Si merge de trazneste! Asemeni lui Delphi, inclin sa cred ca "fiabilitatea" are de-a face si cu atitudinea elementului dintre scaun si volan. Masina mea a fost condusa 12 ani de o doamna, si de 2 luni de un domn! Nu sunt sportiv, nu o hamalesc (prea mult :P), o ingrijesc ca pe copilul meu. Acum e drept, fiind prima masina sunt foarte atent cu ea si iaca, am reusit azi, la 8.000 de km facuti in 2 luni si 4 zile sa-i schimb uleiul doar de dragul de o sti curata pe dinautru! Ce sa-i fac? Am si eu maniile mele!

        Comment


        • #19
          Originally posted by Delphi View Post
          Da, sigur, stai linistit, nu este nici o problema. Eu unul recunosc ca Skoda face masini ok, decente, care isi fac treaba, nu am nici o problema cu asta, numai ca eu nu ma vad niciodata conducand o Skoda cumparata de mine. Daca o sa mi se dea cadou, o sa mi se dea ca masina de serviciu, atunci da, altfel nu.

          Nu inteleg care este legatura cu varsta . Cand am luat prima Honda -acum mai mult de 13 ani - eram mult mai tanar, nu?

          Nu vreau sa fiu (mult prea) rautacios, dar cine conduce Superbul de care vorbesti in viata de zi cu zi? Doar asa, ca si o aluzie finuta, cu tot respectul si simpatia , dar ai tot mentionat un Civic din Iasi, care am inteles ca e cazut rau de tot: mananca ulei, benzina, toate sunt cazute, e jale mare. Mie nu mi-a consumat pana la prima revizie nici un pic de ulei. Consumul (de benzina) este super multumitor pentru caracteristicile si modul de utilizare a masinii. Eu (si asta este cel mai important) sunt pe zi ce trece din ce in ce mai fericit si multumit de masina. Cumva, pot veni diferentele din modul in care fiecare stie sa-si intretina si sa isi exploateze masina?

          Crezi ca senzorul de la apa de parbriz m-ar face sa cumpar altceva? Si eu am parbrizul zgariat, dar nu din lipsa apei. Nu stiu de ce, dar eu imi dau seama cand se termina apa dupa debitul jetului pe parbriz. Mai degraba pot fi nemultumit ca o simpla atingere neintentionata a manetei stergatorului poate provoca o mica catastrofa (de ex. iarna, cand sunt inghetate). Asta e rezolvata la vreo marca de masina?
          Skoda Superb e condusa de tatal meu. Aleasa si cumparata de mine in 2005, primita de el cadou cu baloane la oglinzi. Pe aia am ales-o bine si sunt mandru de alegerea facuta.

          Problemele Civicului din Iasi (2 ani jumate, 55.000km):

          1. 4 amortizoare curse / schimbate;
          2. CD Player decedat (asta am patit-o si eu) ;
          3. Oglinda dr. defecta, schimbata;
          4. Caseta de directie schimbata;
          5. Planetara schimbata;
          6. Consum de ulei am 1 litru / 5000km;
          7. Niste zgomote inauntru de te ia cu durere de cap;
          8. Ambreiajul il apesi cu 2 picioare;
          9. Dardaie si zdruncina la plecare (problema intalnita la majoritatea civicurilor).

          Momentan masina e parcata, omu cicula cu un Leon pana afla de la ce e zgomotul metalic pe care il face masina, zgomot aparut azi, in timp ce noi ne contraziceam pe forum.

          Acuma .... is eu paranoic .... sau ce fiabilitate mai e asta????

          PS: Plec la film, deci pana maine nu mai dau Reply O seara buna tuturor.

          Comment


          • #20
            Andrei, nu cred ca sunt sigur ca vreau sa aflu cum conduce prietenul tau. Si nici pe ce drumuri. Desi a devenit bine cunoscut ca in .ro fiabilitatea TUTUROR masinilor este la cota -35% fata de normal din cauza infrastructurii (in)existente. So ...

            Comment


            • #21
              Conduce ok, Leonul respectiv tot el il conduce si e cu 1 an mai vechi decat Civicul si are ZERO PROBLEME. Doar ca una e masina si una NU.
              hondatu
              Administrator
              Last edited by hondatu; 04-09-10, 20:23.

              Comment


              • #22
                Eh, atunci ma abtin. Nu cunosc, nu stiu, nu vad, nu aud ...

                Comment


                • #23
                  Clar majoritatea defectelor din lista sunt urmare a unei intrebuintari defectuoase a masinii, ar trebui si omul sa isi puna un semn de intrebare avand in vedere ca nu mai exista nici un civic aici pe forum cu atatea probleme (si nici nu am auzit de vreunu vreodata).
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                  Comment


                  • #24
                    @pt cel cu civicu : Pai daca n-a avut grija de ea, ce vrei sa faca si oricum io unu n-am mai auzit de un civic cu atatea probleme nici la 100 mii km

                    Si asta mi-a amintit de unu venit la Asko sa schimbe bascule amortizoare si bucsaraie la accord, cu gura mare pe garantie, ca nu-i fiabila masina, iar cand au ridicat-o pe elevator era lovita toata pe dedesupt, ca si cum incalecase un refugiu de tramvai, sau intrase pe aratura ori ceva
                    Si una peste alta nu stiu de ce te plangi tu, ca n-ai patiti nimic grav la masina, si ai avut-o modificata bine, incepand de la 2 randuri de suspensii sport (la alte marci deja ai fi schimbat deja bascule , bucsi, capete de bara, caseta de directie sau altele ...) + ca aveti si drumuri proaste acolo in Iasi, iarasi cu toate mdoficarile tale de la motor, motorul iti merge f. bine, sincer io zic ca stai f. bine cu masina, masina ta ii chiar un exemplu de fiabilitate prin ce-a trecut
                    Si apropos am 2 colegi posesori de skoda, ambele masini cu probleme la motor, unu schimbat pistoane si altu supape (masini stock).
                    dinoc
                    Senior Member
                    Last edited by dinoc; 04-09-10, 20:23.

                    Comment


                    • #25
                      Cred ca Hondanutzzz, Den1grator si dinoc au inteles foarte bine ce vreau sa spun . Nu vreau sa intru intr-o disputa de fiabilitate Skoda vs. Honda si nici nu vreau sa vin cu exemple de "fiabilitate" Skoda. Iar dinoc are perfecta dreptate, date fiind conditiile, tu ai trebui sa fi mandru de ce masina fiabila ai. Parerea mea...

                      Skoda Superb e condusa de tatal meu.
                      Multumesc, am intuit chestia asta, a fost doar o intrebare retorica.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #26
                        @Grider: esti afara pentru totdeauna!

                        @restul de aici: incetam aici cu subiectul Skoda si revenim on-topic "Zgomot la virarea pe loc CL7"!
                        Am curatat cat s-a putut topicul ca sa nu sterg si lucruri utile (cu exceptia a 3 posturi care erau raspunsurile la grider).
                        Dupa cum bine ai recunoscut Andreicsa, mai bine nu incepeai aici tarasenia. Fara frica, poti deschide oricand un topic nou (chiar si citand pe cineva dintr.un alt topic).
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #27
                          Deci continuam aici si muta un moderator posturile intr-un topic nou?

                          Oricum ai da-o, parerea mea este ca civicul ala a fost omorat in ultimul hal. Inafara de problema recunoscuta la caseta de directie si cele 2 electrice, restul rezulta din proasta utilizare/intretinere.Masina mea are 33k km, 1,5 ani, sa zicem ca e o idee mai tanara, insa n-a papat gram de ulei pana acum, iar ca probleme mai mari sa zicem ca a fost cea la cutia de viteze (agata de noua, pana la urma a clacat si aproape ca nu mai intra in viteza-remediat in garantie si fara probleme in cei ~20k km care au trecut de atunci). Am schimbat un amortizor lovit vizibil, in garantie, desi e evident ca n-a fost vina masinii, celelalte 3 au uzura normala pt romania in 33k km. In rest, apa, paie si bataie.
                          Iar ca si regim de functionare...zau ca n-a fost menajata de niciun fel.

                          Daca totusi problemele masinii din Iasi nu au nicio legatura cu modul de utilizare, atunci posesorul are parte de un lemon car, iar inafara poti cere inlocuirea masinii pentru treaba asta.
                          dragostan
                          Senior Member
                          Last edited by dragostan; 05-09-10, 01:39.
                          Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                          Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                          ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Delphi View Post
                            Multumesc, am intuit chestia asta, a fost doar o intrebare retorica.
                            N-ai intuit, ai citit pe topicuri mai vechi cu alte ocazii ) Sa nu ne credem mai intelepti decat suntem

                            @dinoc: Am schimbat de mult 2 pivoti, 2 fuzete, 2 rulmenti si 2 senzori de ABS

                            @dragostan: La 33k km si eu gandeam ca tine

                            @hondatu: Am incheiat offtopicul si "tarasenia"

                            @everybodyelse: Despre zgomotul la virare .... nu mai am ce adauga ... asteptam noutati

                            Comment


                            • #29
                              doar un mic comment legat de acel civic si zgomotul respectiv: sigur nu e de la vreo pisica?
                              2006 Accord CL7 2.0 MT

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by andreicsa View Post
                                N-ai intuit, ai citit pe topicuri mai vechi cu alte ocazii ) Sa nu ne credem mai intelepti decat suntem



                                Sa revenim la problema scartaitului. Am si eu niste intrebari:
                                • ai schimbat vreodata lichiudul de servo, pana acum?
                                • daca da, atunci ce lichid ti s-a pus cu aceasta ocazie?
                                • care-i treaba cu pisica?
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X