MCRISTIN: '05 Honda CR-V, 2.2 i-CTDI 6 M/T, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MCRISTIN: '05 Honda CR-V, 2.2 i-CTDI 6 M/T, Silver

    Stimați Hondași și Hondașe, De ceva timp am devenit si eu Hondaș, mai precis din martie, dar de relativ puțin timp am găsit acest forum, că stă ascuns sau nu l-am cautat eu unde trebuia.

    Am cumpărat ca SH un CR-V din 2006 , 2,2l, 6 viteze, i-CDTI 140 cai. Mașina a avut 76k km, acum după 6 luni are 94k km.

    Aș încerca să evaluez masina dupa umilele mele standarde.
    Ca impresii pot spune ca î-mi place cum merge motorul, îmi place cum trage, dar este drept uneori mi-aș dori mai multă putere la o masina de acest gabarit. Am căutat să văd care este semnificația acronimului i-CDTI, și am aflat, probabil, voi știți deja. Am aflat ca acest motor este celebru prin consumul redus, pe care la început nu l-am prea vazut, dar când am oprit aerul conditionat am văzut un consum de 4,7l/100km la fix 2000 de ture în viteza a 5-a. La început am condus 1500 și schimbam la 2000. În acel moment ziceam:”masina mare, mașina grea“. După ce am citit toate părerile voastre am condus în 2000, și am schimbat în 2500 și masina a devenit mai usoară, dar a crescut puțin consumul. Oricum așa este mai plăcut.
    Până acum am făcut câteva drumuri lungi. Pot spune că mașina este extrem de comodă la drum lung, (la un moment dat conducea soția pe autostrada și eu am adormit în dreapta, ma trezesc că mașina cam scutura și în primul moment nu am înteles de ce, dar apoi m-am uitat la acul vitezometrului, si am vazut 170, am înțeles, și m-am întors pe parte cealantă). Îmi place cum sta masina pe șosea în ciuda înălțimi, neașteptat de stabilă la curbe, chiar dacă viteza este un pic prea mare uneori.
    La interior tapiteria din piele îmi place, dar scaunele sunt fără reglaj lombar, și încalzire in spătar. Se simte și lipsa posibilitații de reglare a încalzirii. Locurile din spate un pic mai înalte confera o buna vizibilitate, și foarte comode datorita posibilitații de reglare a spătarului. Dar lipseste priza de curent a locurilor din spate. Și mai ales lipsește din toată mașina chiar, priza de curent din plus baterie.
    Planșa de bord bine desenată cu indicatoare mari și luminoase (cu lumina alba), nu deranjeaza la condusul de noapte. Radioul cu sistem de navigatie, de buna calitate (doar este Alpine și costă ca piesă de schimb 5000 de euroi) dar știți și voi, cu DVD-ul de navigatie original din 2005. Eu momentan am ales să locuiesc în Italia, dar și pentru aici nu prea mi-a placut cum optimizeaza traseul, vrea să te împingă spre autostrăzi. Am avut cazuri când un drum national era și mai scurt și mai rapid. Fiind un radio dedicata m-am așteptat să pot vizualiza mai multe pe acel ecran generos. Acum problema navigatorului am rezolvat-o cu un Mio cu Igo 150euroi nu aproape 400 și fară România cât mi-au cerut cei de la reprezentanță.
    Pneurile mari și destul de late mi-au asigurat aderență și pe niste pante cu pietriș. Și apropo de acele pante a intrat cred 4x4 și motorul s-a transformat într-o gaura neagra, în care intră motorina și nu se mai vede nimic decat PUTERE.
    Îmi plac teribil blocurile luminoase de pe spate. Lumina farurilor este destulă.
    Trapa de deasupra la început am privit-o cu neîncredere zicându-mi: “sigur în mașina va fi curent cu trapa deschisa“, la început am probat să o salt doar de la spate, și mi-a placut, apoi am deschis-o toată și iar mi-a placut. Îmi place să conduc cu trapa deschisă noaptea, când deste puțin mai răcoare și nu mă bate soarele în cap.
    Ca impresie generala cred ca masina aceasta a avut ca proiectant șef un grec...probabil din Sparta, zic asta pentru coditia destul de spartană a masini deși este varianta Exclusiv. Bombonica de pe tort în acest sens fiind și în opinia mea poziția podelei la locurile din față dar mai ales la șofer unde spațiul pentru piciorul stâng este doar pentru contorsioniști. Să fiu sincera mă așteptam la mai multe gadget-uri din partea constructorului. Doar japonezi sunt cunoscuti prin rabdare, și prin dorința de perfectiune.


    Unica problema în primi aproape 20k km a fost ca s-a ars un bec la fază scurtă, și neatent fiind în loc să scot becul am scos motorul care ridică și coboară farurile. Am încercat eu să-l pun la loc dar nu vrut. A urmat ce este firesc, am vorbit la reprezentanță și când a început să-mi povestească despre demontarea farului am zis:“ Da da, sigur ca da, o să dau un telefon să mă programez“. A urmat apoi un drum lung la capătul căruia am ajuns cu frigiderul plin de câte mi-au zis cei pe care îi deranjam cu farul meu care lumina cerul. Dar odata ajuns împeună cu un prieten, mai mult el, am rezolvat problema în 10 minute în parcarea din fața blocului fară să demontez masca sau farul. În rest morina să fie.

    Să auzim doar de bine
    Cristin M
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 23-08-10, 22:05.

  • #2
    Felicitari, sa fi binevenit pe forum si sa te bucuri de masina ta cat mai multe zeci si sute de mii de kilometri! Felicitari pentru review!

    Scuze, dar nu cumva este i-CTDI?
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #3
      Bine ai venit pe forum, mcristin!
      Să te bucuri de maşină mulţi km!!!

      PS: tare asta cu hondaşi şi hondaşe.
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • #4
        Da este i-CDTI.
        Vă mulțumesc pentru urari.
        Cred ca eu am facut o confuzie masina este inmatriculata pentru prima data in 2006, nu stiu daca a fost fabricata în 2005 sau 2006, cert este ca este modelul vechi.

        Comment


        • #5
          si totusi ... e i-CTDI !

          Comment


          • #6
            Te rog.....nu e "VECHI" e CRV II........exact asa am si eu numai ca e benzina...2006 fabricat ....2006 inscris...
            Sa-l stapanesti sanatos.....
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • #7
              sa ai noroc de ea!
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                i-CTDI sa-i ramana numele si cat mai multi km fericiti impreuna!
                2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                2000 Honda S2000 Berlina Black
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                Comment


                • #9
                  Dupa cum am spus in primul meu post am ales sa traiesc in Italia la Brescia si lucrez la Cromodora Wheels. Sunt sigur ca numele nu va spune nimic, dar daca veti da o roata jos si ve-ti citi ce scrie pe janata, ve-ti intelege. Rotile(cand spun roata inteleg doar janta) de la masinile noastre sunt facute la Cromodora Wheels si se chiama CD 048 si sunt de 16x6,5 toli dupa cum bine stiti si este posibil sa fi trecut si prin mana mea. Daca doreste cineva pot spune si semnificatia celorlante inscrisuri de pe roata.
                  Honda lucreaza asa: a proiectat o masina se estimeaza ca vor fi vandute un numar de masini si comanda in cazul nostru rotile. In momentul in care ultima roata din comanda a ajuns in uzina constructoare roata respectiva a iesit din fabricatie. Ultima roata CD 048 a fot facuta in ianuarie 2006. Oricat am cautat in fabrica nu am mai gasit roti ramase, si daca nu este o comanda de minim 150 de roti nici nu poate fi fabricata.
                  Am gasit in schimb o alta roata facuta tot pt CRV dar 2007 de 17x7 toli. Comparand desenele de executie am aflat ca cei 0,5 toli care sunt in plus se duc spre interior 0,25 (6,35 mm) spre exterior 0,25 (Distanta dintre planul de sprijin al rotii pana la jumatatea canalului este la fel la amandoua rotile). Dar daca se va pune un cauciuc de 215x17x60 in loc de 215x16x65 sunt sigur ca nu se va schimba mai nimic. Din punctele de vedere al rezistentei la lovire si al sarcini dinamice si statice preluate, roata este OK.
                  Sunt curios a incercat cineva sa puna alte roti. Eu as dori sa pun pe aceste roti de 17x7 cauciucuri de vara si pe cele de 16x6,5 cauciucuri de iarna. Acum am pe masina 4 anotimpuri, dar pe la vara…
                  Nu am demarat inca nimic deoarece pentru mine este destul de complicat. Eu in certificatul de inmatriculare am trecute si dimensiunile cauciucurilor, in mod normal ar trebui sa fac o reomologare cu noile cauciucuri a masini, care costa, dar sper sa pot face o chestie.
                  Momentan nu am avut posibilitatea de a face o fotografie la aceasta roata, deoarece se afla in cutii intr-un fund de magazie, dar dupa 3 ianuarie voi reusi sa fac aceata mult dorita fotografie. Si sa o postez pe forum.
                  Sunt disponibile 10 roti. Eu voi lua 4, deci mai sunt inca 4 disponibile. Zic asa deoarece cu siguranta nu se va gasi un amator pentru doua, poate vreun proprietar de CRV 2007. Pretul unei roti este in preajma 70 sper eu, maxim 80 euro fara TVA. Pentru suma platita voi primi o factura care poate fi postata pe forum. Inca nu am negociat pretul. Dar in comparatie cu ce am gasit aici http://www.hondaoriginalparts.com/index.php pretul indiferent care ar fi va fi neglijabil. Chiar cat costa o roata, a intrebat cineva intr-un concesionar? Aceleasi preturi sunt si in Romania?
                  Voi reveni cu moutati dupa 3 ianuarie.
                  Cu stima
                  Cristin M

                  PS Nu v-am spus dar si nevasta mea a devenit Hondasa, ea are un Jazz de 1.4 vTEC 100 cai. Si pentru aceasta masina tot noi am facut rotile, zic eu. Pe desenele noastre scrie FIT in schimb. Dupa parerea mea este aceias masina.
                  mcristin
                  Junior Member
                  Last edited by mcristin; 26-12-10, 00:47.

                  Comment


                  • #10
                    Sa le stapaniti sanatosi si sa aveti grija de ele. Sa inteleg ca esti inginer tehnolog la Cromodora Wheels?
                    "I'm afraid if I raced you on the street, I'd push you to your death." - DK Keiichi Tsuchiya

                    now/ honda civic sedan fd1 2008 tafetta white
                    now/ ford mondeo 1.8 HE 2004 black panther
                    ex/ honda civic coupe ej6 1997

                    Comment


                    • #11
                      felicitari pentru alegerile facute....referitor la roti...cu asta ma framant...si eu vreau pe 17'....
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/ovidiutaras/

                      Comment


                      • #12
                        Da-mi o o adresa de email.

                        Comment


                        • #13
                          Aceasta roata a fost facuta pentru CRV-ul din 2007 si a fost facuta de 17", 18" si 19".Aceasta este o roata de 19" si arata asa rau pentru ca nu este vopsita, cea pe 17 este identica ca model doar un pic mai mica. Nu este greu de imaginat niste ferestre un pic mai mici.
                          Dimensiunile rotii sunt 17x7. Acum tu ai cauciucuri de 205x16x65? Pe aceste roti se pot pune cauciucuri de 205x17x60 (sunt un pic cam inguste dar merg, sa stii se utilizeaza)sau 215x17x60 sau chiar 225x17x60 (nu este recomandat dar tu decizi). Nu iti recomand sa maresti dimensiumea balonului intrucat se schimba diametrul rotii si vor aparea diferente intre viteza reala si viteza indicata. Ar trebui sa te hotarasti destul de repede intrucat in saptamana 17 22 ian o sa ma duc sa negociez pretul si imi trebuie sa stiu cate comand.

                          Comment


                          • #14
                            Ce tare, tu ai CR-V iar sotia jazz. Uite noi suntem varianta voastra din Romania, dupa ce am achizitionat CR-Vul am facut un sacrificiu si am pastrat si jazz.ul cu scuza ca ii va ramane iubitei! Doar ca ea deocamdata cand are de mers pe undeva merge cu autobuzul, cu mine, sau cu taxiul. va trebui sa faca niste ore de conducere la primavara caci are permis de vreo 8 ani doar ca nu a condus! si la cum se circula in orasele mari la noi chiar o inteleg!
                            Ai citit PM-ul..?? uite si un mail: ovideu@yahoo.com
                            ovidiutaras
                            Member
                            Last edited by ovidiutaras; 11-01-11, 19:21.
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/ovidiutaras/

                            Comment


                            • #15
                              Maestre , nu am mai dat nici un semnal ca a trebuit sa verific cum arata masina mea cu rotile pe 17.... tot ce pot sa fac ptr tine e sa-ti cumpar rotiile pe care le vei schimba tu...asta daca o sa le vinzi...nu mi se potivesc astea pe 17 la modelul meu 2003 asa cum mi-as dorii... si 205/60/17 arata ca pixu...o sa merg in continuare tot pe ---/65/--. ori 205/65/16....ori cum ai tu 215/65/16...vezi poate nu-ti mai trebuie, daca tot iti iei mai mari...vin eu la targoviste daca zici ca are prietenu tau drum in tara...si are loc la porbagaj...!!!
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/ovidiutaras/

                              Comment

                              Working...
                              X