Reconditionare etrieri frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reconditionare etrieri frana

    Pt cei cu honde mai vechi si nu numai... gasii un DIY pt inlocuirea garniturilor cilindru etrier frana si zisei ca nu ar fi rau sa-l pun si aici. Cica garniturile alea se deterioreaza cu timpul, mizeria ingreunand/blocand miscarea pistonului sau chiar deteriorarea lui. In manual unde e schema grafica cu etrerii in dreptul garniturilor respective chiar scrie "replace"... ceea ce ma indoiesc ca se practica pe meleagurile noastre.
    Schema frane fata:

    Frane spate:


    catalog Autofren pentru identificare coduri, piesele se gasesc apoi la www.unixauto.ro, sectiunea Frana - Hidraulica - Set reparatie etrier... sau Honda OEM, care banuiesc ca taxeaza de 5 ori mai mult.

    La accordul meu pt toti cei 4 etrieri garniturile costa 130ron. Se gasesc chiar si kituri care au si pistonase incluse
    ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

  • #2
    Mai gasii niste Diy-uri pe tema asta... mult mai detaliate:
    http://forums.clubrsx.com/showthread.php?t=619048
    http://www.team-integra.net/forum/di...PagePosition=1
    http://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=672065
    La primavara cred ca ma risc la etrierii de pe spate. Nu pare chiar asa de mare filozofie. Cel mai greu mi se parea scosul pistonului cu aer comprimat... insa vad ca nu e neaparata nevoie de aer si iese si altfel, mult mai simplu.
    ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

    Comment


    • #3
      Originally posted by gab1 View Post
      Mai gasii niste Diy-uri pe tema asta... mult mai detaliate:
      http://forums.clubrsx.com/showthread.php?t=619048
      http://www.team-integra.net/forum/di...PagePosition=1
      http://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=672065
      La primavara cred ca ma risc la etrierii de pe spate. Nu pare chiar asa de mare filozofie. Cel mai greu mi se parea scosul pistonului cu aer comprimat... insa vad ca nu e neaparata nevoie de aer si iese si altfel, mult mai simplu.
      iese cu presiune din circuit
      daca nu-s gripati
      eu am nimerit unu gripat care a iesit la dalta si ciocan, ....saracu e conserva acum

      Comment


      • #4
        Pai o sa incerc intai cu o surubelnita cum face nenea ala prin poze pe acolo, daca nu vrea asa incerc cu compresorul ala de umflat cauciucuri alimentat de la bricheta, cum zicea alt nene . Prea gripat nu cred sa fie. E totusi o mica diferenta care m-a facut suspicios: discul spate stanga ramane mereu mai putin lucios/sters decat cel de pe dreapta, de asta banuiesc ca totusi ceva nu e chiar in regula. Ca alt fapt divers, acelasi disc spate stanga e mult mai ruginit (inafara suprafetei de contact cu placutele) fata de cel de pe dreapta. Pt asta banuiesc gura de canal aburinda de pe locul meu de parcare, care pica exact langa roata respectiva
        Alta faza nasoala: kiturile respective marca Autofren au doar garniturile de cauciuc, fara nici o vaselina

        Anyway, faptul ca pe la noi nu se dau iarna pe drumuri cu atatea chimicale&sare are si o consecinta benefica... nu avem atata coroziune la partile metalice cata vad in pozele baetilor astora de prin vest, Canada sau UK in special
        ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

        Comment


        • #5
          nici eu nu am avut 3 tipuri de vaselina ...partea asta am fumato
          am folosit ce am prins la mana: crema de maini

          Comment


          • #6
            A recontionat cineva etrierii? Sablarea lor se face doar la exterior? Trebuie sa imi iau kit de reparatie etrier ....se pare ca garnitura pistonului este terminata...la service mi-a zis sa-l inlocuiesc cu altul nou ca dupa ce scoate pistonul daca are urme de rugina poate sa imi distruga si garniturile noi...nu stiu care este faza cu sablarea....pareri?
            Honda Accord Executive IX, 2.0 i-VTEC, Comfort M/T, Cobalt Blue Pearl (CU1/1)


            "La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

            Comment


            • #7
              Aveți idee unde găsesc saibe de etanșare pentru conductele de frână, capătul care se leagă la etrier? Am dat jos etrierii pentru curățare și vopsire și ca sa montez la loc conductele ar trebui teoretic sa înlocuiesc saibele pentru o buna etanșare. Găsesc cu greu produsul, are cod de original 46472568000 iar aftermarket pe la magazine auto unde au saibe universale de cupru, nu găsesc la aceleași dimensiuni, ba sunt prea subțiri, ba nu sunt la fel de late... nu știu dacă as putea sa le folosesc cu succes pe cele inițiale fără sa am probleme la etanșare, nu par a fi foarte deformate și nici de cupru nu sunt, au aspect lucios ca de inox, nici aluminiu nu pare sa fie.

              Comment


              • #8
                decalestele si monteaza le asa?
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Rhemys, sunt niște șaibe simple până la urmă. Adevărat că cele originale sunt de cupru, însă nu-i nici o problemă dacă le refolosești, dacă nu-s distruse (îndoite, coclite, etc.).
                  Marius, ce anume să decălească?
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #10
                    Daca ai gasit la magazin saibe de cupru care sa aiba acelasi diametru interior nu mai conteaza f mult sa fie la fel de late, daca stau fixe pe filet la interior se preseaza fiind materialul mai moale si etanseaza fara nici o problema.

                    Comment


                    • #11
                      Am gasit unele cu diametru interior identic dar nu asa de lata orbita si mai subtiri decat cele originale. Ma gandesc ca se pierde din eficienta de etansare cand ai o suprafata mai mica de contact. Le-as pune inapoi pe cele care le-am dat jos si daca nu isi fac treaba mai incerc si cu altele. Multumesc pentru raspunsuri.

                      Comment


                      • #12
                        Vezi ce gasesti aici:

                        https://brakeparts.co.uk/

                        De aici imi voi lua si eu kitul complet de reparatie etrieri la ATR (garnituri, pistoane, siabe etc.). Lumea din UK ii recomanda.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Sorin1119 View Post
                          A recontionat cineva etrierii? Sablarea lor se face doar la exterior? Trebuie sa imi iau kit de reparatie etrier ....se pare ca garnitura pistonului este terminata...la service mi-a zis sa-l inlocuiesc cu altul nou ca dupa ce scoate pistonul daca are urme de rugina poate sa imi distruga si garniturile noi...nu stiu care este faza cu sablarea....pareri?
                          NU , sablati etrierii la interior, alezajul unde culiseaza pistonul, e o nebunie riscanta. Acolo sunt tolrante si rugozitati bine definite.
                          Toti Oamenii sunt Trecatori
                          Nu toti Trecatorii sunt Oameni !

                          Comment


                          • #14
                            Poti decali saibele de cupru originale punandu-le pe o sarma si apoi le bagi in flacara la aragaz pana vezi ca se schimba culoarea apoi imediat le bagi intr-un pahar cu apa rece. Nu strange in disperare conductele la remontaj. Mai bine mai strangi putin daca vezi ca se umezeste imbinarea la franare/aerisire.
                            Pistoanele sunt finisate foarte fin si prin sablare rugozitatea suprafetei creste urias. Rezultatul va fi distrugerea garniturilor prin abraziune in cel mai scurt timp si daca se pierde si forma perfect circulara poti avea blocaje si pierdere de etanseitati.

                            Comment

                            Working...
                            X