Zgomot la virarea pe loc CL7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Multumesc. Saptamana viitoare voi schimba lichidul de servo.

    Comment


    • #32
      L-ai schimbat? Se mai aude zgomotul?
      Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

      Comment


      • #33
        Salut,am avut eu acum un an problema asta si am rezolvat o la Asko prin schimbarea semeringurilor de la caseta.Din pacate acum 2 zile a aparut din nou zgomotul.

        Comment


        • #34
          Originally posted by grider46 View Post
          Salut,am avut eu acum un an problema asta si am rezolvat o la Asko prin schimbarea semeringurilor de la caseta.Din pacate acum 2 zile a aparut din nou zgomotul.
          Salut, eu nu am mai facut nimic la a mea in aceasta privinta pentru ca am stat prost cu timpul.

          Zi-mi te rog cateva detalii despre acesta schimbare de semeringuri:
          - cat a costat? piesele + manopera
          - cat a durat?

          Eu am vorbit cu mai multi mecanici si am ajuns cu totii la concluzia ca e din caseta de directie sunetul. Acuma nici n-as schimba o caseta care totusi nu are nici joc, nici nu bate, nici alt simptom mai "grav" sa zic asa.

          Stau si ma gandesc cine ar avea compenta in Iasi sa imi faca aceasta manevra .... pt ca la Honda sunt din ce in ce mai dezamagit de ce raspunsuri incompetente primesc

          Multumesc anticipat.

          LE: Am citit celelate topicuri, pretul de 300EUR. Ramane acum sa vad pret la caseta noua si sa iau o decizie. Multumesc tuturor pt ajutor !
          andreicsa
          Senior Member
          Last edited by andreicsa; 27-08-10, 21:11.

          Comment


          • #35
            Si eu stau din ce in ce mai prost cu timpul si a inceput sa ma sictireasca rau masina asta care dupa fiecare drum trebuie sa faca o vizita in service. Semeringurile costa un nimic dar cu tot cu manopera si cu lichid schimbat sare de 200 de euro.Poate nu pare o suma exorbitanta dar avand in vedere ca cei de la service mi au zis ca nu tin mai mult de 30 40 k,nu mi se pare normal.Eu am noroc ca mai sunt in garantie,dar dupa ce ies din ea,vreau sa scap rapid de masina.AA,am uitat,trebuie sa o lasi 2 zile la service.
            hondatu
            Administrator
            Last edited by hondatu; 04-09-10, 20:08.

            Comment


            • #36
              Tocmai ce am schimbat si eu simeringurile la caseta de directie pe garantie.
              Din ce am vorbit cu cei de la Asko, kitul ar costa aproximativ 150 Euro (fara TVA), insa manopera nu stiu exact cat costa. Pot doar sa-ti spun ca eu am reusit sa duc masina in service dimineata pe la 8:30, iar pe la ora 15:30 m-au sunat ca este gata.

              La manopera de schimbare a simeringurilor se adauga si refacerea geometriei rotilor.
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zaGini/

              Comment


              • #37
                @Grider46: Cum sa iti zica ca tin 30-40000 km simeringurile??!! Mi se pare foarte aiurea... Sa inteleg ca sunt consumabile? Pentru unii ar insemna sa le schimbe mai repede decat placutele de frana...
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Xander View Post
                  @Grider46: Cum sa iti zica ca tin 30-40000 km simeringurile??!! Mi se pare foarte aiurea... Sa inteleg ca sunt consumabile? Pentru unii ar insemna sa le schimbe mai repede decat placutele de frana...
                  Pai cam la intervalul asta schimb eu placutele. Ultimul set l-am schimbat dupa 38.000km, si nu erau duse de tot.

                  Cat despre Honda .... s-a dus fiabilitatea in ..... (nu zic ca iau ban )

                  Comment


                  • #39
                    Mah nu stiu... Sper sa nu inceapa sa faca si a mea figuri. Momentan are 40.000 km si merge brici si nu am avut probleme. Eu nu am ce sa comentez legat de fiabilitate, mi se pare tanc masina. Si nu am mers cu ea batraneste sau asa.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #40
                      Atata timp cat nu va incepe sa piarda lichid cred ca am sa pot trai cu scartaitul respectiv.

                      Comment


                      • #41
                        Am fost azi la Asko .problema e ca azi nu mai facea.Cica au schimbat producatorul la semeringuri si cica acum sunt mai bune.Am inteles ca din sutele de masini cu semeringurile schimbate as fi singurul la care a recidivat.
                        Andrei,lasa ca te ajut eu cu fraza aia....... fiabilitatea.
                        Hai noroc si ne mai auzim
                        hondatu
                        Administrator
                        Last edited by hondatu; 04-09-10, 20:10.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by grider46 View Post
                          Am fost azi la Asko .problema e ca azi nu mai facea.Cica au schimbat producatorul la cacaturile astea de semeringuri si cica acum sunt mai bune.Am inteles ca din sutele de masini cu semeringurile schimbate as fi singurul la care a recidivat.
                          Andrei,lasa ca te ajut eu cu fraza aia........ cu fiabilitatea.
                          Hai noroc si ne mai auzim
                          Merci pentru toate informatiile. Noi sa fim sanatosi
                          hondatu
                          Administrator
                          Last edited by hondatu; 04-09-10, 20:10.

                          Comment


                          • #43
                            Si a mea face zgomotul ala ca un scartait.. Dar nu ma deranjeaza prea tare.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Gabitzu View Post
                              Si a mea face zgomotul ala ca un scartait.. Dar nu ma deranjeaza prea tare.
                              Deranjul nu e scartaitul, deranjul va fi costul casetei

                              Comment


                              • #45
                                unii useri de pe tsx.acurazine.com, in topicul asta, zic ca doar dupa ce li s-a inlocuit steering rack-ul (banuiesc ca coloana de directie ii zice pe romaneste) au scapat de zgomot. schimbata pe garantie... 1200$ ar fi piesa la ei.
                                banuiesc ca tsx-ul si CL7-le sunt cam acelasi lucru. eu insa nu am m-am lamurit inca de o chestie, CL7-le are servodirectie electrica (eps-electric power steering) sau e clasica, hidraulica cu pompa&curea? parca civicul sedan&5D au EPS, daca nu ma insel.

                                mai multe toapice ar fi aici.
                                ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                                Comment

                                Working...
                                X