Zgomot la virarea pe loc CL7

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot la virarea pe loc CL7

    Salutare,

    Dupa ce am dat jos tobele si admisia, iar masina a devenit f silentioasa, am observat de cateva saptamani un zgomot f ciudat care se manifesta astfel:

    La virarea volanului pe loc se aude un fasait , ca si cum ar scapa ceva aer sub presiune, iar in anumite pozitii scapa constant. La virarea in mers nu se mai aude deloc.

    Volanul se invarte la fel ca intotdeauna, nu mai greu sau mai usor, iar caseta de directie nu are joc deloc. Acuma, nici eu nu pot sti de cat timp am acest fasait, poate are 2 saptamani, poate are 2 ani, pt ca pana la momentul "detunarii" zgomotul evacuarii acoperea orice alt zgomot.

    Daca este cineva care a avut aceasta problema, il rog sa ma lamureasca. Nu am cerut parerea unui mecanic inca.

    PS: Pt cei care nu o cunosc, masina este un Accord CL7, 2.0 benzina, model 2007, 63.000km la bord.

  • #2
    Eu singurul fasait pe care il am la invartirea volanului cand masina sta pe loc e de la asistarea hidraulica a directiei. Asa a facut dintotdeauna, dar nu deranjant. La tine zgomotul e mai pronuntat? Ce inseamna "iar in anumite pozitii scapa constant aer"?
    2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
    2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
    2000 Honda S2000 Berlina Black
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

    Comment


    • #3
      Originally posted by nolty View Post
      Eu singurul fasait pe care il am la invartirea volanului cand masina sta pe loc e de la asistarea hidraulica a directiei. Asa a facut dintotdeauna, dar nu deranjant. La tine zgomotul e mai pronuntat? Ce inseamna "iar in anumite pozitii scapa constant aer"?
      Ceva presiune scapa sigur. Am virat aseara Accordul lui Cryo si la el nu se aude nimic.

      Comment


      • #4
        Man, nu cred ca e ceva pneumatic pe acolo. Doar e cu lichid servo...

        Sunetul cred ca numai da impresia de aer. S-ar putea sa fie ceva valve de la pompa servo care sa nu mai deschida cum trebuie si sa dea sunetul de teava gatuita.
        Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
        http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

        Comment


        • #5
          Originally posted by cata_mahu View Post
          Man, nu cred ca e ceva pneumatic pe acolo. Doar e cu lichid servo...

          Sunetul cred ca numai da impresia de aer. S-ar putea sa fie ceva valve de la pompa servo care sa nu mai deschida cum trebuie si sa dea sunetul de teava gatuita.
          Dap, sper sa nu se fi dus pompa de servo

          Un prieten cu X5 mi-a zis aseara ca si la el facea la fel, si s-a rezolvat prin schimbarea lichidului de servo.

          Comment


          • #6
            se si simte in volan cand "scapa" presiune, nu opune tot timpul aceeasi rezistenta. Sigur e ceva de la instalatia de servo.
            2006 Accord CL7 2.0 MT

            Comment


            • #7
              Am fost si am intrebat la mai multi mecanici si service-uri si am colectat o gama larga de variante:

              1. Lichidul de servo (pierdut proprietati)
              2. caseta de directie
              3. blocul de supape de la caseta de directie
              4. pompa de servo

              Am sa incerc varianta 1, cea mai ieftina si mai simpla. Stie cineva ce indicativ/cod are lichidul de servo la Honda?

              Comment


              • #8
                Pentru punctele 2 si 4 pretul e mare rau la reprezentanta... Pentru punctul 3, manopera te omoara... Sper sa scapi doar cu inlocuire de fluid!
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #9
                  trebuie sa pui ulei honda psf ... il gasesti la reprezentanta si costa cam 80 ron/litru
                  EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                  Del Sol '94 ESI
                  CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                  BMW Z4 '03 Titan Silver

                  Comment


                  • #10
                    Si masina mea face la fel . Am schimbat fluidul cu Honda PSF si nici o imbunatatire . E pompa de servo cauza . Are o supapa care face zgomotul ala. Acum cateva luni am pus lichid OMV la servo si dupa aia a inceput sa maraie si o va face definitiv . O data stricata supapa aia nu-si mai revine .
                    No signature

                    Comment


                    • #11
                      So... concluzie: nu puneti alte lichide, ca strica supapa! Exact asta spun "inteleptii Honda".
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #12
                        cam acelas lucru l-am citit si eu pe forumurile din sua... nu numai despre supapa ci despre tot ansamblu de servo.
                        EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                        Del Sol '94 ESI
                        CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                        BMW Z4 '03 Titan Silver

                        Comment


                        • #13
                          Yeap, me too...
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Delphi View Post
                            So... concluzie: nu puneti alte lichide, ca strica supapa! Exact asta spun "inteleptii Honda".
                            Foarte adevarat. Numai ca eu NU am pus alt lichid, de fapt e lichidul original cu care am cumparat masina.

                            Ce am mai descoperit de ieri pana azi:

                            1. alt Accord care fasaie la fel ca al meu.
                            2. Superbul meu fasaie si el pe capat de cursa.

                            Comment


                            • #15
                              Si la mine face, fasaie , bazaie sau mama masii ... Nu m am stresat pana acum, nu o s-o fac nici de acum incolo.
                              Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                              epitesti.ro
                              anunturi.epitesti.ro

                              Comment

                              Working...
                              X