´94 Prelude - probleme la relanti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ´94 Prelude - probleme la relanti

    recent am achizitionat o Honda Prelude din ´94, 2.0 la 133CP si am urmatoarea problema: in momentul in care calc ambreiajul sa schimb viteza se tureaza singura pana pe la 2000 ture, iar la relantiu sta cam la 1200ture si are momente cand scade sub 1000 dar putin timp apoi se tureaza singura la 1200ture.

    va rog sa imi spune-ti daca sti-ti care ar putea fi problema, multumesc anticipat!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 03-06-10, 12:53.

  • #2
    Fa un thread la sectiunea Prelude si prezinta masina
    Si eu am avut probleme cu relantiul dar invers . La mine cadea pana la 200-300 rpm si apoi urca la 800 normal. Am curatat valva care comanda circulatia aerului si merge perfect . Se poate sa fie si la vacuum problema , sau filtru sau cine stie dar poti curata clapeta aia ca deobicei aia e sursa problemelor la relanti.Vezi si cu antigelul cum stai ...
    No signature

    Comment


    • #3
      Cauta pe net iacv (idle air control valve) si ficv (fast idle control valve) cleanup diy.
      ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

      Comment


      • #4
        multumesc mult o sa caut sa identific piesele intai ca nu prea ma pricep si apoi sa le curat

        Comment


        • #5
          gata am curatat clapeta aia care era foarte murdara si acum e ok,multumesc mult de ajutor

          Comment


          • #6
            Ma bucur ca ai rezolvat .
            No signature

            Comment


            • #7
              a revenit problema dar nu la fel acum sta la relantii la 1200-1400ture si din cand in cand se tureaza singura pana aproape de 2000ture

              Comment

              Working...
              X