EMILTR: '00 Honda HR-V 1.6 VTEC, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • EMILTR: '00 Honda HR-V 1.6 VTEC, Milano Red

    Salut tuturor
    Am cumparat Honda HR-V (din 2000 la 70.000km si 124CP pe rosu) datorita conjuncturii. A fost singura masina 4x4 la pretul pe care puteam sa-l platesc. Tineam sa am 4x4 deoarece umblu la pescuit cu rotativa si musca si vechea mea masina Toyota Tercel 1.5 4Wd din '84 si 400,000 km -tot respectul pentru ea- de multe ori ma ajutat sa pot sa accesez locuri incredibile. Deci am luat masina impus de conditii financiare, nu mi-a placut nici culoarea dar pe zi ce trece im place (nu vreau sa folosec "ma indragostesc") mai mult de ea. Inclusiv culoarea ei im place acum foarte mult. Multe sint inca de povestit dar avem si mult timp la dispozitie.

    Din pacate nu am garaj si saraca masina este aproape tot timpul prafuita. Din pacate la noi exista inca mult praf. Cind va fi intr-o stare cit de cit prezentabila voi face si citeve poze cu ea si voi posta pozele.

    In primul rind as vrea sa subliniez ca sint mulumit ,chiar foarte multumit de HONDA mea, asa ca observatiile pe care le voi face este parerea mea asupra unbunatatiilor care ar fi binevenite.
    Servodirectia de la volan este prea puternica. Am impresia ca sint in fata calculatorului cu o consola. Nu simt drumul si curbele. Cu vechea mea masina simteam curba in functie de forta pe care exercitam asupra volanului. Cu HR-V numai ma trezesc lipit de usa sau pe scaunul de linga sofer (exacerez putin). Pe drum lung cu denivelari mici transmit miscarea-fara sa vreau-volanuli si im da senzatie de instabilitate. La intoarcere de pe loc sau viraje f.f.strinse este excelent dar dupa o anumita viteza ar trbui sa iasa din functiune (parca asa este rezolvat la ford fiesta).
    De asemenea nu simt poleiul sau gheta. La masina veche in functie de usurinta cu care manevram volanul dadeam seama ca drumul este alunecos. Voi reveni cu alte observatii.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 02-05-10, 16:23.

  • #2
    Sa o stapanesti si sa o conduci cu multa placere Nu cred ca o sa iti para rau de alegere.
    offtopic: unde pescuiesti? Mai sunt cateva zile si se deschide si sezonul la pastrav

    L.E.: unde pescuiesti?

    Comment


    • #3
      Pe Mures si afluentii sai.As dori mult o partida pe Prut.Poate cu Honda-Fani pescari vom reusi o intilnire undeva pe Prut.

      Comment


      • #4
        felicitari si sa va bucurati la maxim de ea
        vrem POZE !
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • #5
          Originally posted by emiltr View Post
          Pe Mures si afluentii sai.As dori mult o partida pe Prut.Poate cu Honda-Fani pescari vom reusi o intilnire undeva pe Prut.
          Ti-am raspuns aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...524#post337524

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti sanatos,am fost si eu aproape de una acum 2 ani,pana la urma a castigat civicania.
            '08 Honda Civic Sedan 1,8 ES M/T , Neutron Blue
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/dungatu/
            Ochi pentru ochi...iar lumea va sfarsi oarba.

            Comment


            • #7
              Alta observatie:
              Ambreiaj foarte moale.Mie im convine.E oplacere usurinta cu care schimbi vitezele.E adevarat ca si la vechea mea masin(Toyota Tecel 1.5 4WD) am avut un loc special,linga ambreiaj,unde sa tin piciorul,asa cum are si honda mea.La nici o masina europeana pe care am condus pina acum n-a avut acest loc special.Nu stiu daca masinile japoneze au acesta caracteristica sau numai modele cunoscute de mine.
              Recomand incepatorilor sa foloseasca acest locas si sa nu tina piciorul pe ambreaj .Oricit de greu li se pare ca de fiecare date sa ia piciorul de pe locas sa apasa ambreajul dupa care sa puna la loc, totus sa foloseasca aceasta metoda.Daca tin piciorul pe ambreaj,care se apasa foarte usor,fara sa-si dea seama vor face ca ambreajul sa patineze.Dupa un timp scurt se vor mira de ce trebuie sa schimbe ambreajul.
              Last edited by emiltr; 29-04-10, 21:47.

              Comment


              • #8
                Felicitari pt masina!Pune si cateva poze.

                Comment


                • #9
                  Buna alegere, s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! Chiar se merita puse niste poze!
                  Nu prea am inteles cu servodirectia: e prea buna sau prea slaba? La prima vedere, pare prea buna, adica reactioneaza prea bine, sau ma insel?...
                  "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Alicia View Post
                    Buna alegere, s-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! Chiar se merita puse niste poze!
                    Nu prea am inteles cu servodirectia: e prea buna sau prea slaba? La prima vedere, pare prea buna, adica reactioneaza prea bine, sau ma insel?...
                    Nu am garaj si saraca masina este aproape tot timpul prafuita.Din pacate la noi exista inca mult praf.Cind va fi intr-o stare cit de cit prezentabila voi face si citeve poze cu ea si voi posta pozele.
                    Servodirectia la intoarcere de pe loc sau viraje f.f.strinse este excelent dar dupa o anumita viteza ar trebui sa iasa din functiune.
                    Last edited by emiltr; 01-05-10, 16:17.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by raDucKu View Post
                      Felicitari pt masina!Pune si cateva poze.
                      Nu am garaj si saraca masina este aproape tot timpul prafuita.Din pacate la noi exista inca mult praf.Cind va fi intr-o stare cit de cit prezentabila voi face si citeve poze cu ea si voi posta pozele.

                      Comment


                      • #13
                        Felicitari pentru achizitie... sa o stapanesti sanatos. HR-V-ul e super ... si eu mi-am dorit un HR-V dar din pacate erau toate pazite si atunci am fost nevoit sa aleg ceva mai ieftin.
                        Vtec-ul de 124 de cai 4wd mi se pare extraordinar
                        Asteptam poze.
                        SB-14-CVC

                        You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo

                        Comment


                        • #14
                          Ma poate ajuta cineva sa schimb titlul topicului din ELMITIR....EMILTR? EU am incercat dar nu am reusit.Multumesc.
                          Last edited by emiltr; 02-05-10, 00:18.

                          Comment


                          • #15
                            cand o sa intre un coleg moderator, se va rezolva.
                            eu n-am acces aici
                            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                            Comment

                            Working...
                            X