Influenta jantelor si anvelopelor asupra consumului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Influenta jantelor si anvelopelor asupra consumului

    de ce scade consumul cand pui cauciucurile de iarna?
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 05-12-08, 17:34.
    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

  • #2
    Originally posted by Rumburak View Post
    offtopic:
    de ce scade consumul cand pui cauciucurile de iarna?
    Nu scade de la cauciucurile de iarna. Cand faci schimbarea roti de aliaj , roti de tabla apare scaderea consumului, pentru ca jantele de tabla sunt mai usoare. De ex. la mine o roata de aliaj are 24kg, si una de tabla are 16kg. De acolo scade consumul.

    Daca doar schimbi cauciucurile iarna-vara pe aceeasi janta .... nu se intampla nimic

    Comment


    • #3
      s-ar putea sa creasca f putin pt ca exista o frecare usor mai mare
      The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



      DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

      Comment


      • #4
        Originally posted by Achim View Post
        s-ar putea sa creasca f putin pt ca exista o frecare usor mai mare
        Eventual o fffffff mica crestere si de la faptul ca cele de iarna sunt mai grele decat cele de vara la aceeasi dimensiune

        Comment


        • #5
          Pai vazui ca Razvan P. a folosit cuvantul "drastic" legat de scaderea consumului. Probabil e ca de obicei de la adrenalina ...
          De exemplu la Andrei scade greutatea masinii cu 32 kg odata cu rotile de iarna. N-ar fi cine stie ce, n-ar trebui sa se simta la consum (la ce masuratori putem face noi). E vreo scadere sesizabila de consum datorata faptului ca ai rotile cu tractiunea mai usoare ?
          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

          Comment


          • #6
            Originally posted by Rumburak View Post
            Pai vazui ca Razvan P. a folosit cuvantul "drastic" legat de scaderea consumului. Probabil e ca de obicei de la adrenalina ...
            De exemplu la Andrei scade greutatea masinii cu 32 kg odata cu rotile de iarna. N-ar fi cine stie ce, n-ar trebui sa se simta la consum (la ce masuratori putem face noi). E vreo scadere sesizabila de consum datorata faptului ca ai rotile cu tractiunea mai usoare ?
            Nu e vb despre greutatea totala a masinii. E vorba de greutatea pe rotile de tractiune. Acestea cu cat sunt mai usoare, masina le invarte mai usor, eventual la ture mai mici. De aceea, rotile usoare pe tractiune ajuta si la curse si la scaderea consumului. Problema e sesizabila in special de masinile pe benzina aspirate, unde cuplul este mic in comparatie cu cel al unui diesel. Dar e valabil la toate si diferenta e de 1litru/100km la mine.

            Comment


            • #7
              Deci chiar pare ca se simte...
              Am sesizat si eu o scadere a consumului dar nu stiu pe ce sa dau vina, pe roti sau pe finalele mai aerisite.
              Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

              Comment


              • #8
                Originally posted by Rumburak View Post
                Deci chiar pare ca se simte...
                Am sesizat si eu o scadere a consumului dar nu stiu pe ce sa dau vina, pe roti sau pe finalele mai aerisite.
                99% e de la roti

                Comment


                • #9
                  exact
                  de obicei de la finale aerisite sau nu, suna altfel masina si asa ca o sa o "calci" mai des ca sa o auzi
                  The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                  DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                  Comment


                  • #10
                    la fel si cu admisia, care teoretic scade consumul... dar cum te proptesti in pedala ca s-o auzi cum face, s-a dus naibii economia...
                    2006 Accord CL7 2.0 MT

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Rumburak View Post
                      Pai vazui ca Razvan P. a folosit cuvantul "drastic" legat de scaderea consumului. Probabil e ca de obicei de la adrenalina ...
                      De exemplu la Andrei scade greutatea masinii cu 32 kg odata cu rotile de iarna. N-ar fi cine stie ce, n-ar trebui sa se simta la consum (la ce masuratori putem face noi). E vreo scadere sesizabila de consum datorata faptului ca ai rotile cu tractiunea mai usoare ?
                      12.6-12.8% inainte de upgrade iar acum dupa si pe roti de iarna ar fi 11.3-11.4%!!cred ca putem folosi cuvantul "drastic" nu?
                      ex CL7 AT 2006
                      CN1 Sport 2005
                      KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                      "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by razvan p. View Post
                        ...poate un consum mai mic pe urban!cam 0.7% pana la momentul in care am pus rotile de iarna!dupa a scazut drastic dar asta nu mai are nici o legatura cu soft-ul!
                        OK atunci, intelesesem ca a scazut drastic dupa rotile de iarna, nu dupa update.
                        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by razvan p. View Post
                          12.6-12.8% inainte de upgrade iar acum dupa si pe roti de iarna ar fi 11.3-11.4%!!cred ca putem folosi cuvantul "drastic" nu?
                          Vara ai "pietroaiele" alea de OZ-uri aniversare care au si un offset si latime afara mult din specificatii . Nu stiu ce ET ai, dar jantele sigur sunt 8J, probabil ET-ul este undeva la 40, nu?
                          Iarna mergi cu aliaje OEM de 16?. As zice ca este normala scaderea consumului doar de la roti.

                          Eu vara am jante 7J 16" cu ET40, iar iarna OEM 6.5J 16" cu ET55 si diferenta de consum urban este undeva la 0.6l/100. Dar mai e ceva, iarna merg ceva mai domol, mai in plaja de i-vtec 12v .
                          2007 CL7, Graphite Pearl

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by akebono View Post
                            Vara ai "pietroaiele" alea de OZ-uri aniversare care au si un offset si latime afara mult din specificatii . Nu stiu ce ET ai, dar jantele sigur sunt 8J, probabil ET-ul este undeva la 40, nu?
                            Iarna mergi cu aliaje OEM de 16?. As zice ca este normala scaderea consumului doar de la roti.

                            Eu vara am jante 7J 16" cu ET40, iar iarna OEM 6.5J 16" cu ET55 si diferenta de consum urban este undeva la 0.6l/100. Dar mai e ceva, iarna merg ceva mai domol, mai in plaja de i-vtec 12v .
                            La Razvan vara is Ultralegera pe 17 (~18kg) si iarna table pe 15 (~16kg)

                            Deci:
                            razvanp.: Diferenta 2kg/roata => 1L/100km
                            La mine: Diferenta 8kg/roata => 2L/100km (de la 13% la 11%)

                            Comment


                            • #15
                              Ah, eu ma luam dupa pozele din galerie, care-s orice dar numai ultralegera nu-s .

                              Nu conteaza doar greutatea rotii, conteaza si latimea acesteia.
                              2007 CL7, Graphite Pearl

                              Comment

                              Working...
                              X