Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau (orice) Civic - discutii, pareri, informatii pentru potentiali cumparatori

    Salut!

    De hotarat, m-am hotarat, o sa fie Honda... Si m-am hotarat, o sa fie Civic... Dar pe bune daca ma pot hotari ce naiba model sa aleg. De ce naiba au facut astia 2 modele care sa fie total diferite si amandoua sa arate super bine?! Chiar trebuie neaparat sa-mi iau 2?

    Ce sa zic, sunt un om pierdut, am citit forumul asta in lung si'n lat, am pasit si pe la Asko intr-o seara, dar nu ca sa ma conving, nu-mi trebuie test-drive pentru ca... nu este nevoie sa ma conving. Oricum daca vreti sa va luati masina, nu va duceti in showroom-ul Honda pentru ca senzatiile de la prima intalnire pot fi fatale

    Vreau cutie automata, dar vreau si dotari...
    Imi place 4D ES A/T, dar la fel de buna mi se pare si alegerea 5D cu i-Shift...
    Ca dotari... imi place 5D Exec... de ce nu e si in versiunea A/T?! Am vazut ca in Ungaria exista .

    Stiu ca ati mai intalnit cazuri ca mine, poate ati fost in situatia asta, exista vreo scapare?! Poate ma puteti ajuta cu sfaturi, dar eu stiu ca n-o sa ma linistesc decat atunci cand o s-o parchez in fata casei.

    Adi.
    '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

  • #2
    Nu ai o moneda pe care sa o arunci si vezi ce iese?
    Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
    2 roti

    Comment


    • #3
      eu iti recomand 5d cu i-shift.
      cum m-au sfatuit si pe mine altii, executive-ul are in plus fata de sport doar xenon, spalator de faruri si plafon panoramic. daca nu ai nevoie absoluta de una din ele nu are rost sa te cramponezi de executive.
      '07 Honda Accord 2.0 M/T Sport SE, Carbon Bronze
      '08 Honda Civic 5D 1.8 Sport, vivid blue
      '99 Honda CBR600F
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/cappy/

      Comment


      • #4
        Mai are in plus si "bizonica"... Bine nu asta ma interesa, dar xenon-ul m-ar fi interesat. Plafonul fie el si panoramic - l-am vazut - e fitza, dar parca nu se compara totusi cu trapa de pe sedan :P
        Stie cineva pentru xenon-ul asta Exec are alt far, are lupa si d'astea? Sau punandu-mi xenon aftermarket mi-as rezolva si acest capriciu? [dar fara spalator de faruri]. Chiar ieri s-a intors un prieten din Olanda si-mi povestea ca la plecare a scapat de praful din Romania d'abia pe la jumatatea Ungariei Timp de 2 saptamani nu a avut nici un fir de praf pe masina nici dupa ce depasea TIR-uri pe autostrazile lor.
        '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

        Comment


        • #5
          Re: Vreau si eu Civic

          Originally posted by [g
          ] nu-mi trebuie test-drive pentru ca... nu este nevoie sa ma conving.
          Ba tocmai ,ar fi bine venit un drive-test. Asa iti faci o impresie clara asupra comportamentului masinii.
          E o decizie grea!...si eu am cam fost in situatia asta .
          Designul "futurist" al 5D-ului a facut diferenta

          cred ca indiferent de decizie , nu vei regreta
          '18 BMW X1 18xd
          '15 BMW i3 range extender
          ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

          Comment


          • #6
            Eu as inclina spre Sedan. Trapa aia face toti banii.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #7
              Nu vrei un Type-R?
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #8
                Eu am ales civic 5d i-shift si nu regret
                2008 Honda Civic 5d i-shift

                Comment


                • #9
                  Pai ii simplu, daca vrei automata alegi sedanul ( are o cutie automata clasica in genul celei de pe Accord ) .
                  Reviewurile spun cum ca , I-Shift de pe hatchback nu-i prea reusit .

                  Comment


                  • #10
                    ba-i reusit

                    e f bun i-shift-ul de pe 5d

                    problema-i ca trebe sa te obisnuiesti(nu-ti ia prea mult) cu ea

                    in rest...belea
                    plafonul panoramic chiar nu-i fitza(cum spunea cineva mai sus) este exceptional, iti da o senzatie de spatiu fantastica

                    nici nu vreau sa plec la drum pana nu deschid plafonul....fie zi, fie noapte

                    naspa ca aici in ro nu se importa inca 5d executive AT
                    Suro Tono
                    ex Civic 5d, i-Shift, executive

                    Comment


                    • #11
                      Sedanul arata super, e mai eleganta, dar cel putin la noi nu vine cu senzori de ploaie si lumina...acum depinde cat de mult conteaza pentru tine.
                      pentru mine conteaza pt ca asa eram obisnuit asa ca am ales varianta 5D executive.
                      plafonul panoramic e super si nu se compara cu o trapa normala. pacat ca nu se deschide

                      si xenoanele conteaza noaptea...

                      depinde mult de ceea ce conteaza pentru tine.
                      Civic 5D

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc mult pentru pareri.
                        Cel mai sigur cre'ca o sa ma manance Ungaria... Pentru Exec A/T si pentru pret...

                        Acum sa vedem poate gasesc pe cineva sa iau masina pe firma, ca sa scap si de TVA si asa o sa fiu cel mai fericit :P

                        Bafta.
                        '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                        Comment


                        • #13
                          de TVA scapi doar pana o vinzi... dar macar nu-i mai scoti din buzunar :lol:
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by ticker
                            de TVA scapi doar pana o vinzi... dar macar nu-i mai scoti din buzunar :lol:
                            Asta daca o vinde mai devreme de 5 ani!
                            "I would rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity"
                            Civic Type-S, deep bronze B-64-ZUC- is no mediocrity
                            Kawasaki KLE500, albastru B-56-ETO
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/prafuit/Ea/

                            Comment


                            • #15
                              evident... am uitat sa sciu asta
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X