Reconditionare caseta directie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reconditionare caseta directie

    Si-a reconditionat cineva caseta de directie sau stie vreun service specializat pe asa ceva? Va rog , raspundeti-mi urgent daca aveti cunostinta. Multumesc!

  • #2
    Eu am reconditionat dar nu la Honda. Reconditionarea a constat in inlocuirea unei bucse de teflon si m-a costat 150 de lei cu tot cu manopera. Bucsa mi-a facut-o un nene la strung iar montajul s-a facut in 30 de minute la un service recomandat de el. Am inteles ca si la firmele specializate tot asta se face insa cu un cost de 10 ori mai mare. Repet, nu la Honda. Nu stiu daca la Honda este aceeasi poveste.

    Comment


    • #3
      La reprezentanta nu se reconditioneaza caseta, se schimba cu totul.

      Comment


      • #4
        Depinde de model si ce problema are caseta - CL7 are kit de reparatie de exemplu. Majoritatea modelelor insa, nu. Aici intra si FN2, daca de el intrebi BizaRRe. Nu se reconditioneaza la Honda, se inlocuieste integral - cam 2000 EUR...
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #5
          sau se aduce din state la jumatate de pret
          http://acura.bernardiparts.com/Searc...acura-rl-parts
          '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
          Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
          The power of dreams

          Comment


          • #6
            Da, stiu. Tocmai de asta incerc o recondititionare. Dar mai intai trebuie sa ma conving ca este caseta. Am un pocanit cand plec de pe loc si cand franez sau iau curbe la viteze mici si nimeni nu reuseste sa afle de unde vine. Am fost deja in 4 service-uri.

            Comment


            • #7
              Nu cred ca e caseta aia. Caseta se aude de regula la denivelari mici, gen piatra cubica, unde face un zgomot de bucsa. Ce descrii tu e mai repede o flansa sau ceva.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #8
                Capete de bara sau bielete de directie, flanse si rulmenti de sarcina amortizoare fata, bielete antiruliu - au fost verificate cu atentie (la oricare/toate locurile unde ai fost)?
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Wagner View Post
                  Capete de bara sau bielete de directie, flanse si rulmenti de sarcina amortizoare fata, bielete antiruliu - au fost verificate cu atentie (la oricare/toate locurile unde ai fost)?
                  Eu cred ca da, desi peste tot sunt numai "meseriasi", toti experti in BMW-uri. Ar mai fi posibilitatea sa merg din nou la Asko, desi ei mi-au spus ca ar fi un amortizor. Si amortizorul clar nu este, nu este scurs, nu face zgomot la denivelari, etc

                  Comment


                  • #10
                    Salut, e un celebru click de se aude sub masina, care provine de la cadru de sub masina, mai exact din prinderi ( rigid collar). Poate e asta, mai ales daca s o fi umblat pe acolo si nu s a strans cum trebuie!
                    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                    Comment


                    • #11
                      Vezi ca sunt niste brate cu bucsi mari in capete. Nu mai stiu exact denumirea exacta, dar astea sunt responsabile de simptomele descrise de tine.

                      BTW: cred ca am un kit de reparatie caseta CL7 prin garaj.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by fetherw80 View Post
                        Salut, e un celebru click de se aude sub masina, care provine de la cadru de sub masina, mai exact din prinderi ( rigid collar). Poate e asta, mai ales daca s o fi umblat pe acolo si nu s a strans cum trebuie!
                        Sau asta:



                        Originally posted by Doc View Post
                        Vezi ca sunt niste brate cu bucsi mari in capete. Nu mai stiu exact denumirea exacta, dar astea sunt responsabile de simptomele descrise de tine.

                        BTW: cred ca am un kit de reparatie caseta CL7 prin garaj.
                        Cele de aici (e doar un exemplu)?
                        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by fetherw80 View Post
                          Salut, e un celebru click de se aude sub masina, care provine de la cadru de sub masina, mai exact din prinderi ( rigid collar). Poate e asta, mai ales daca s o fi umblat pe acolo si nu s a strans cum trebuie!
                          Voi lua in calcul si asta, multumesc!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Doc View Post
                            Vezi ca sunt niste brate cu bucsi mari in capete. Nu mai stiu exact denumirea exacta, dar astea sunt responsabile de simptomele descrise de tine.

                            BTW: cred ca am un kit de reparatie caseta CL7 prin garaj.
                            Cred ca cel mai bine este sa trec iar pe la reprezentanta, poate merg la Ploiesti la Autoklass, imi este si mai aproape. Despre un Civic FN2 Type R este vorba

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by BizaRRe View Post
                              Eu cred ca da, desi peste tot sunt numai "meseriasi", toti experti in BMW-uri. Ar mai fi posibilitatea sa merg din nou la Asko, desi ei mi-au spus ca ar fi un amortizor. Si amortizorul clar nu este, nu este scurs, nu face zgomot la denivelari, etc
                              Fiindca probabil au zis generic amortizor, si poate fi flansa sau rulment... Dupa ce demonteaza masina, or sa vada mai bine unde e problema. Eu nu inteleg o chestie: ASKO ti-a zis de amortizor, tu te-ai mai dus la inca 4 service-uri specializate in BMWuri care nu au stiut ce sa iti zica, si ai tras concluzia ca trebuie sa reconditionezi caseta... Ceva nu se leaga...
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment

                              Working...
                              X