PDA

View Full Version : Turul Europei 2010

sergiutruta
28-06-10, 16:43
Salut,

n-am mai intrat de ceva vreme pe aci, intre timp Accordu implineste 3 ani. Am mai schimbat una alta, ca de ex. cremaliera, ambreiaj (la 80k), in rest toate bune. Acum, ca sa revin la subiect, vreau sa fac un tur al Europei pentru urmatoarele cateva saptamani. Traseul care mi l-am stabilit este urmatorul:

Timisoara, Serbia (Belgrad), Croatia (Zagreb, Rijeka, Pula, Porec), Slovenia (Ljublijiana), Italia (Venezia, Roma, Ardore, Milano), Elvetia (Zurich, Geneva), Franta (Nice, Marseille, Montpellier), Spania (Barcelona, Madrid), Portugalia (Lisabona, Porto, Braga), Spania (San Sebastian), Franta (Bordeaux, Paris), Belgia (Bruxelles), Luxemburg, Germania (Frankfurt, Wurzburg, Bamberg, Nurnberg), Cehia (Praga), Slovacia (Bratislava), Ungaria (Budapesta).

Pentru oricare dintre astea, orice detalii mi-ar fi de folos. Ce solutie de internet am, daca am. De ex. in Italia am auzit ca este un prepaid pe la vreo 20 de euro cu 100 de ore de conectare. Avand in vedere ca o sa stau cel putin o saptamana in Italia, si pentru ca trebuie sa fiu conectat in continuu la internet, mi se pare o solutie ok.

Ma mai intereseaza ce pensiuni stiti sau preferati, daca aveti sugestii pentru alte orasele decat cele trecute de mine, ce/unde sint campinguri, stiu ca in sudul Frantei e plin de ele. Habar n-am de ex. daca in Serbia, Croatia si Elvetia (care nu sint in UE) am nevoie de viza sau nu. Cam care-i pretul vignetelor, unde pot merge pe drumuri nationale ca sa evit autostrada (in Italia sigur asa o sa fac :)). In orasele care le-am trecut, ce imi sugerati sa vizitez ? Daca imi mai vin intrebari mai trec.

Multumesc!

Aaaa, inca o chestie. Ma gandeam sa las masina undeva prin Franta si sa dau o fuga in Anglia cu trenul. Se poate? N-as prea conduce prin Anglia, ca deh, ma panichez cand ii vad ca vin pe dreapta :D.

PS. Timpul nu este o problema, lucrez mobil, de oriunde sint, asa ca orice sugestii sint binevenite.

gaxriel
29-06-10, 13:38
Salut,

Insiruirea ta mi-a facut o pofta nebuna de concediu, din pacate o sa raman cu pofta pe moment.
As putea sa-ti recomand Plitvitce: http://ro.wikipedia.org/wiki/Plitvice
Daca ajungi in Croatia eu zic ca e pacat sa-l pierzi, e bine sa ai macar o zi rezervata pentru plimbari prin parc, noi in 7-8h am cam alergat si am plecat cu parere de rau ca nu am avut mai mult timp.

sergiutruta
29-06-10, 15:09
Pare interesant. Multumesc de sugestie! Sint tururi organizate? pentru ca banuiesc ca-i foarte mare.

gaxriel
29-06-10, 18:13
Posibil sa fie, dar nu e nevoie zic eu. Noi in cele 7h (daca stau bine si ma gandesc chiar mai putin) am dat o tura in jurul lacurilor, dar cam pe fuga, am mers cu vaporasul si am mancat ceva de pranz, trebuia ca seara sa fim in Dubrovnik.
Eu as fi vrut sa stau mai mult pentru a ma plimba relaxat si a ma bucura de natura, altfel poti sa-l vezi si mai repede.

dragos1989
29-06-10, 21:02
In Serbia iti trebuie pasaport! Si vezi ca nu merge cu spaga la politisti! In rest sunt foarte ok oamenii si aproape toti vorbesc engleza!

sergiutruta
29-06-10, 22:07
Da, asa ma gandeam si eu ca in Serbia, Croatia si Elvetia imi trebe pasaport. Oricum il iau la mine. Despre spaga nici n-am de gand, doar nu-s in Romania sau in Bulgaria. Avand in vedere ca restul tarilor din Europa au strazi, n-am de ce sa merg mai tare decat viteza legala.

hedone
04-07-10, 00:49
Salutare si felicitari de initiativa.
In mai anul asta am facut un tur mai mic in genul tau (pana la Gibraltar) si cred ca pot sa vin cu informatii utile.
In Elvetia nu trebuie pasaport si nici vama nu mai exista.
De internet am avut si eu nevoie si m-am descurcat foarte bine cu wi-fi de la McDonalds (de multe ori intram in parcarea de la McD si direct din masina ma conectam la internet - e gratuit la toate) sau ca varianta Starbucks (le gasesti prin orase).
Noi am cautat cazare mai ales la campinguri cu mobilehome sau bungalow. Avantajele sunt multiple fata de hotel. Ceea ce se numeste la ei camping nu exista in Romania.
Legat de viteza sau spagi, noi am fost in luna mai si n-am gasit un politist la panda iar de mers am mers cum m-am simtit bine (recunosc, sunt mai sportiv si nu mi-a pasat de consum).
Noi nu ne-am facut rezervari insa stiam ca nu vom avea pb de cazare (luna mai nu este o luna turistica). E bine sa iei din fiecare oras in care vrei sa ajungi 2-3 variante de cazare in cazul in care nu gasesti locuri.
Legat de taxe prin Serbia , Croatia si Slovenia nu am platit nimic (sau nu imi aduc aminte). Italia, Franta si Spania au taxe la greu insa eram deja obisnuit. (In primul an in care iesisem am avut senzatia ca e jaf la drumul mare, acum sunt dispus sa platesc dublu numai sa am autostrazile alea in Romania.)
Belgia, Germania nimic; Cehia, Slovenia, Ungaria vignete.De Portugalia nu stiu, n-am fost. Per total la 9400 Km am dat cam 400 Euro taxe.
Recomandarile mele pe langa orasele pe care le-ai enumerat sunt in Slovenia pestera Postojna (unica in Europa, mergi cu trenul prin ea) detalii aici http://amfostacolo.ro/slovenia-pareri,24/excursii-in-nord,153,1586/pestera-postojna,1382/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__8222.htm (http://amfostacolo.ro/slovenia-pareri,24/excursii-in-nord,153,1586/pestera-postojna,1382/impresii-sejur-si-fotografii-vacanta__8222.htm)

La Barcelona daca poti sa gasesti cazare la campingul asta http://www.camping3estrellas.com/ (http://www.camping3estrellas.com/) ti-l recomand cu caldura (e la 10 minute de Barca dar localizarea lui pe malul marii mediterane cu plaja privata e bestiala)

Daca ai vreme nu evita zona Costa del Sol din Spania (Valencia, Malaga, Granada cu muntii Sierra Nevada) autostrazile traverseaza niste zone unde ai senzatia ca ai ajuns in vestul salbatic.
La Valencia in Orasul Stiintelor se afla cel mai mare Oceanograf din Europa si este un must see. Detalii aici http://metropotam.ro/Recomandari/2007/11/art2658347255-Valencia-cu-vde-la-vacanta/ (http://metropotam.ro/Recomandari/2007/11/art2658347255-Valencia-cu-vde-la-vacanta/)

Pe coasta de azur iti recomand sa te cazezi in Antibes - la 20 km vest de Nisa - este un camping cochet chiar langa un parc de distractii. http://www.gralon.net/campings-france/alpes-maritimes/camping-les-embruns-antibes-509.htm

Iti mai recomand sa nu ratezi in Elvetia Interlaken la Camping Jungfrau. Senzatia a fost ca am ajuns in rai. Campingul se afla intre doua masive muntoase iar de pe terasa bungalow-lui poti ramane ore intregi mut la spectacolul din fata ta (cascade de sute de metri ce aterizeaza la 50 m de tine).Tot aici este si Top of Europe, varful Jungfrau aflat la peste 4000 m si unde ajungi cu trenul! (statia de tren aflata la cea mai mare altitudine.)
In Elvetia am cautat ceva gresit si nu am gasit.

Am vazut ca vrei sa ajungi si prin Londra...iti recomand ca experienta sa incerci de la Paris la Londra Eurostarul (tren de mare viteza, in 2 ore ai ajuns la destinatie)
Daca vrei sa ajungi cu masina prin Eurotunel nu face banii (200 euro daca nu ai rezervare online cum am mers noi. Cu rezervare 100 E)
La Praga m-am simtit ca acasa la Camping Sokol.
Daca ajungi prin Austria merita sa vizitezi Zell am See si Viena.

Mai multe informatii despre cazari poti afla la blogul consoartei. http://liviabonarov.wordpress.com/2010/05/28/20-de-zile-in-europa/

sergiutruta
04-07-10, 10:43
Multumesc mult Hedone, o graaamada de informatii utile! O sa-mi ia o zi numa sa ma uit la toate :)

hedone
04-07-10, 12:21
La Paris am fost anul trecut si iti recomand cazarea la campingul asta http://www.campingchampigny.fr/ (http://www.campingchampigny.fr/) (era 24 euro casuta/zi).
Tot in Franta am auzit ca e frumos pe valea Loirei (o zona plina de castele). Iti mai recomand Andorra un stat aflat intre Spania si Franta (foarte ieftine produsele...free tax) situat intre munti. Noi am combinat orasele cu statiunile (personal mi s-a aplecat de muzee si biserici - caut mai mult natura.)
Cate zile ai programat calatoria? La ce vrei tu cred ca minim 30-40 zile ai nevoie. Cati mergeti? 2-4 persoane?
In cazul in care nu gasesti camping recomand hotelurile etap sau ibis.
Legat de mers cu masina prin UK nu e nici o problema...intri direct pe autostrada si in 15 minute te-ai obisnuit cu inversarea depasirilor. Mai ciudat este in sensurile gitratorii care trebuie luate la stanga (primul instinct este sa o iei spre dreapta).
Spui ca timpul nu conteaza asa ca iti recomand sa dai o fuga si in nordul Angliei prin Scotia. Peisajul este de vis mai ales in Highlands (drumul spre vestitul lac Loch Ness), de fapt toata Scotia este o combinatie de munti si lacuri. Livioi, sotia, s-a indragostit de Scotia iar o parte din inima noastra a ramas acolo.
Daca mai ai intrebari nu ezita.

sergiutruta
04-07-10, 12:40
Stiu Andorra, am fost de vreo 3 ori. Peisajele sint superbe. Despre timp, cre ca vreo 2 luni asa, pentru ca nu ma prea grabesc. Mergem 2 persoane, pentru ca nu prea stiu pe nimeni care sa plece de acasa 2 luni :)
Apropo de campingurile in care ati stat voi, m-am uitat pe blogul sotiei tale, super detaliate toate informatiile, ma mir ca ati avut rabdare sa notati tot. Poti sa detaliezi te rog partea asta: "Avantajele sunt multiple fata de hotel. Ceea ce se numeste la ei camping nu exista in Romania".
Eu cand zic camping ma gandesc la cort, ceea ce-i ok din cand in cand, mai ales ca prin Franta de ex. in toate campingurile sint dusuri, toalete, si toate arata ok. Nu prea stiu de campinguri cu casute, bungalow-uri.

liviuiron
04-07-10, 12:42
in Italia, pe autostrada in localurile de gen Autogrill sunt retelele wireless-gratuit, dar nu peste tot .

sergiutruta
04-07-10, 12:48
In Italia cred ca o sa evit autostrada, sa mai reduc din taxe, dar e bine de stiut. Multumesc!

hedone
04-07-10, 13:09
Aha! pai atunci o sa fie super ieftin cazarile. Noi ne-am sclifosit si nu mai servim cort. In multe campinguri sunt niste casute in care ai baie, bucatarie, 2 dormitoare, incalzire etc. Se renteaza mai ales pentru 4 persoane. Avantajele la camping sunt urmatoarele: dimineata si seara poti gati (si pentru cei care stau la cort exista bucatarie), rezulta economie de bani.
Multe din campinguri au supermarket si wi-fi si sunt puse in zone splendide. De dus, baie fara probleme.
Nimic nu se compara dimineata in camping in timp ce ne beam cafeaua (si tigara bineinteles) cu harta orasului in mana sa facem planul de bataie.
Campingul din Barcelona parca este gradina botanica...cel din Jungfrau - Elvetia parca erai in rai.
Astea nu le ai la hotel indiferent cat de luxos ar fi.
Felicitari...deja sunt gelos pe voi.
PS Va momesc cu blogul consoartei Livioi despre Valencia http://liviabonarov.wordpress.com/2010/06/14/valencia/

sergiutruta
04-07-10, 13:17
N-am planuit sa dormim doar in camping-uri, da' am zis ca luam un cort la noi, stiind ca prin Franta e plin de campinguri.
Oricum, mi-ai aratat o noua optiune, asta cu casute in campinguri, si din ce spui tu iti dau dreptate, pare sa fie foarte fain.
Ca sa evit taxele de autostrazi pe cat posibil, o sa merg pe drumuri nationale. Cand am mai umblat prin sudul Frantei asa, erau chiar libere, pentru ca toata lumea se inghesuia pe autostrada.

hedone
04-07-10, 13:20
Sunt si casute pentru 2 persoane asa ca sunt o optiune de luat in seama. Am auzit si eu ca vara e mult mai lejer pe drumurile nationale decat pe autostrazi (mai ales in Franta). Am fost si noi iar multe din drumurile lor nationale sunt exact ca autostrazile dar lipseste banda de refugiu.

Wagner
04-07-10, 13:24
+1 la gelozie. Glumesc, desigur.
Din pacate, cativa ani (pana mai creste pitica un pic), n-o mai plecam in drumetii de genu'.
Ca idee, din Italia in Franta iti recomand sa mergi totusi pe autostrada Genova-Ventimiglia-Monaco-Nisa. E absolut superb peisajul. Tuneluri combinate cu portiuni suspendate. In Franta, daca mergi pe autostrada, ia in calcul faptul ca la ore de varf exista aglomeratie la intrarea in orasele mari (ex: Nisa), posibile blocaje. Daca ajungeti in sudul Spaniei, musai sa va cocotati pe stanca, in Gibraltar. Daca puteti sa vizitati si tunelurile (noi n-am reusit) e si mai bine. La intrarea in tuneluri, sus, se vad imprejurimile, apa si uscat, intr-un mare fel. In Germania, ai grija cu viteza, cat de cat. Portiunile de autostrada fara limita de viteza sunt totusi destul de putine (si nu e nici o taxa - dupa cum mi s-a spus cu mandrie prima oara cand am ajuns acolo - "autostrazile germane sunt pentru toata lumea"). Daca vrei sa treci la englezi, fa-ti rezervare cat mai din timp (ori la Eurotub, ori la feribot -Calais>Dover). Mai scutesti niste iepuroi. La intoarcere (Praga este superba), de la cehi (aveti grija cu cazarea-am prieteni care si-au cam luat tepe cu preturile), puteti sa va plimbati un pic si prin Alpii austrieci. Si acolo sunt peisaje de-ti vine sa nu mai pleci.
Cand intri in Romania, la intoarcere, sa fiti odihniti ca lumea si sa aveti nervi de fier. In cazul meu a fost nevoie (am facut 12 ore de la vama Turnu pana la Bucuresti - am innebunit).
Bafta multa!

sergiutruta
04-07-10, 13:41
Multumesc Wagner. Coasta mediteranei nu scapa, incepand de la Nisa si pana la Barcelona. Sintem amatori de snorkeling asa ca in Croatia, Italia, Franta si Spania o sa oprim cat mai mult posibil aproape de mare.
In Austria mai mergem la ski, asa ca s-ar putea s-o sarim de data asta.
De cautat hoteluri caut de pe iPhone, am mai multe aplicatii si se pare ca pot gasi si la preturi decente, cam peste tot. Optiunea cu campingurile este de asemenea foarte buna si dupa cum zice Hedone, se pare ca poate fi chiar si mai faina.
Ii bine de stiut ca la Eurotub trebuie facuta rezervare mai din timp. Probabil o sa fac cu vreo saptamana inainte.
Cand intru inapoi in Romania o sa ma opresc ori la Timisoara, ori daca intru pe la Oradea, opresc la Cluj. Asa ca o sa mai minimizez socul. :)

hedone
05-07-10, 22:08
Cand vreti sa plecati?

sergiutruta
06-07-10, 10:05
Cred ca pe sfarsitul saptamanii asteia. Deocamdata astept sa-mi iau masina din service pentru ca am dus-o sa-i fac o aripa zgariata. Dupa ce-o iau, pot pleca oricand.

maruta
06-07-10, 10:11
Spania: Valencia este superbă, nu recomand un drum special pentru Madrid. Barcelona este impresionantă, mai ales prin forfota continuă şi caracterul său cosmopolit (metroul este o modalitate foarte bună de deplasare şi, de preferat să cumperi un bilet de 10 călătorii, decât bilete cu o singură călătorie).
În apropiere de Barcelona se află o mănăstire superbă, Montserrat, foarte importantă pentru catalani.

Am găsit un lanţ de hoteluri Husa, care depăşeşte Ibis la confort şi are preţuri mult mai mici. Are hoteluri atât în Spania cât şi în Andorra.

Autostrăzile forte scumpe, ca de altfel peste tot unde se plăteşte la kilometru, iar limita de viteză 120 km/h. Partea bună este că te anunţă unde este radar :D. Pe drumurile naţionale sunt foarte multe TIR-uri şi nu se prea poate depăşi, plus că acestea trec prin localităţi şi, bineînţeles, foarte multe ronduri, utile în fluidizarea traficului, dar te încetinesc.

Spania contrastează între oraşe şi zone superbe, cu regiuni sărace şi fade, în special cele rurale din centru ţării. Toledo este un oraş medieval foarte bine conservat, aproape de Madrid.

Este deranjant faptul că se percepe o taxă destul de piperată pentru a intra în bisericile importante din Spania.

Ţara Bascilor este foarte frumoasă, în special la Oceanul Atlantic.

Pirineii sunt superbi. Drumuri foarte bune, bineînţeles toate asfaltate. Atenţie la biciclişti!

Franţa: aici nu ştiu de unde să încep pentru că e foarte mare, am văzut-o aproape pe toată şi mai sunt si subiectiv :D.

Dacă zici că ajungi la Bordeaux (oraş important, centru frumos, dar nu prea ai ce face mai mult de 2 ore :p), la vreo 60 de km spre ocean se află Duna lui Pyla: este înconjurată de ape şi o pădure de conifere, cred că este unic în Europa acest peisaj. Până la Bordeaux (dacă vii din Spania) se poate vizita staţiunea Biaritz.
Litoralul va fi foarte aglomerat în perioada 1 iulie - 31 august.

De la Bordeaux spre Paris nu trebuie ratate câteva castele de pe Valea Loarei (http://www.loirevalleytourism.com/ (http://www.loirevalleytourism.com/)). (Nantes nu prea mi-a plăcut).

Bineînţeles, Coasta de Azur este foarte frumoasă, dar nu de pe autostradă :D.
Între Marseille şi Cassis se află câteva mici fiorduri pe care francezii le numesc calanque. Nu trebuie ratate!!!

Deşi au fost de curând inundaţii în zona Provence, se pot vedea locuri superbe, cu sate cochete, plantaţii imense de lavandă sau viţă-de-vie.

Despre Alpi nu cred că mai trebuie spus mare lucru, dar am avut norocul să văd anul acesta Pirineii şi pot spune că sunt la fel de frumoşi.
Am vizitat un observator astrologic foarte important în Pirinei, aflat pe vârful Pic du Midi.

Revin cu alte informaţii dacă mai ai nevoie.

sergiutruta
06-07-10, 10:31
Hehe, traseui prin Franta este exact cum l-ai descris tu Maruta. Am vazut si Pic du Midi, si Dune de Pyla, si Bordeaux. De la Bordeaux catre Paris clar traseul este prin Valea Loarei, iar de la San Sebastian catre Bordeaux o sa opresc in Saint-Jean-de-Luz, Biarritz si Bayonne. S-ar putea sa ma abat si catre Lourdes unde am auzit ca-i foarte fain.

maruta
06-07-10, 11:19
Am stat 3 nopți la Saint-Jean-de-Luz și am vizitat atât coasta spaniolă, cât și cea franceză.

Vezi că e mare diferența de prețuri la benzină între Spania și Franța. 1,185 față de 1,395 > ( Repsol SP vs Carrefour FR).

Lourdes este cel mai imortant loc de pelerinaj al catolicilor, fiind al 2-lea sau al 3-lea cel mai vizitat loc din Franța, după Paris.

La Pic du Midi poți face o mică economie dacă îți cumperi biletul de telecabină din localitățile învecinate, de la agențiile de turism.

sergiutruta
06-07-10, 12:24
Am notat, multumesc!

sergiutruta
06-07-10, 19:04
Am gasit un site interesant cu o gramada de informatii utile despre Croatia:

http://www.visit-croatia.co.uk/index.htm

hedone
07-07-10, 12:35
Daca tot e timpul cu voi, iti recomand sa cobori in Spania pana la Gibraltar (poti petrece o zi de neuitat). Mai multe informatii, impresiile lui Livioi... http://liviabonarov.wordpress.com/2010/07/07/gibraltar/

sergiutruta
07-07-10, 16:45
cred ca deja il cam adaugasem pe lista :). cu cat astept mai mult, cu atat se mareste mai mult lista. am citit si pe blog, super faine pozele.

Wagner
07-07-10, 19:10
Cand am ajuns la spanioli, intr-una din zile am lasat masina in port la Algeciras si am trecut cu barcuta la arabi, in Tanger.
http://www.frs.es/en/algeciras-tanger-med-line.html (http://www.frs.es/en/algeciras-tanger-med-line.html)

A meritat din plin o tura prin Medina (orasul vechi) din Tanger si cateva targuieli cu arabetii. Nu se merita sa treci cu masina din 2 motive: 1. costuri destul de ridicate pt masina in sine; 2. traficul rutier de acolo care e cel putin ciudat + cozile infernale la urcarea pe barca (si la dus si la intors). Daca nu ati fost intr-o tara araba pana acum, tot ce pot spune e ca acolo e o alta lume.

hedone
07-07-10, 19:17
Daca nu iti e greu, pe unde mergi, poate ai timp sa scrii ceva impresii despre locurile prin care ai sa ajungi. Imi aduc aminte de exaltarea pe care o aveam inainte de calatorii si cum abia asteptam sa-mi rezolv treburile pe aici ca sa decolez cu masina. Eu si Livioi avem in sange ceva de exploratori altfel nu imi explic placerea imensa pe care mi-o provoaca vacantele cu masina. Am fost si cu avionul dar parca nu are acelasi farmec. De asta imi si propun destinatii cat mai indepartate (anul trecut am ajuns in nordul Scotiei) si chiar a meritat experienta - sa stai seara intr-un pub din Edingburgh si sa simti spiritul local, sentimentul de rupere de lume...tu-sotia, bere rece, cativa meseni veseli si o muzica locala.

sergiutruta
07-07-10, 19:54
Wagner, stiu cum sint arabii, am fost in Egipt in Ianuarie, unde drept, sint multe de vazut, da' cea mai impresionanta este Marea Rosie. Scufundarile si snorkeling-ul acolo fac orice altceva sa paleasca. Clar, depinde de preferintele fiecaruia.
Hedone, singe de explorator am si eu, dovada ca nu prea stau pe acasa mai mult de o saptamana, doua consecutiv :). Mai putin cu scrisul, ma mir ca voi ati avut atata rabdare sa notati distantele intre orase, site-urile la fiecare camping, etc.
In schimb imi place sa fac multe poze, asa ca am sa fac poze si am sa le pun pe picasaweb. O sa postez linkul aici cand vine vremea.

hedone
07-07-10, 20:34
He! he! probabil ca daca nu aveam un timp limitat nu ne mai pasa de distante (care sunt simplu de calculat cu sonymap sau michelin). Site-urile sunt usor de salvat cu copy-paste. Probabil ca pe viitor o sa gasim o solutie mai ales ca avem in proiect la anul un circuit prin America iar acolo n-am chef sa stau doar 3 saptamani.
Uite aici un site foarte interesant cu o familie de romani care fac circuit in jurul lumii cu masina de peste 2 ani. Povestea lor mi se pare fabuloasa iar pozele sunt fara cuvinte.
http://poraquiporalla.com/Pages/a0_Page_index_roumain.html (http://poraquiporalla.com/Pages/a0_Page_index_roumain.html)
De curiozitate, in ce domeniu lucrezi de iti permite atata libertate?

sergiutruta
07-07-10, 21:07
Fac soft si lucrez cu o echipa raspandita prin diferite parti, asa ca fiecare lucreaza de acasa sau de unde are chef. Sint obisnuiti cu plimbarile mele asa ca n-au treaba unde sint atata vreme cat treaba merge.

Apropo de familia care face inconjurul lumii, intr-adevar pozele te lasa fara cuvinte. Asta-i o chestie la care ma gandesc de ceva vreme :)

hedone
08-07-10, 10:32
Esti un norocos... noi avem o frma care ma tine legat de glie (intrari, iesiri, acte etc.). Putem pleca oriunde dar in limita a 3 saptamani deocamdata.
La proiectul cu America uite asta vreau a vad printre altele http://poraquiporalla.com/Pages/r_2007_05_25.html (http://poraquiporalla.com/Pages/r_2007_05_25.html)

sergiutruta
08-07-10, 12:17
America ii asa de mare, incat poate fi greu si sa faci un plan. Eu inca sint la partea cu vizitatul oraselor. Anu asta am ajuns prima data pe coasta de vest, in Seattle, care este un oras superb, cu o atmosfera foarte speciala. Totusi, pentru mine pe primul loc este Boston-ul. Apropo de Boston, uite aici un filmulet facut anul asta:

http://vimeo.com/10329785

hedone
08-07-10, 19:10
Daca nu ti-e cu suparare, intrebare de 10 puncte. Ai obtinut usor viza pt America? Nu stiu daca dau usor viza pt o familie (2 persoane).
Foarte faine cele 2 filme, vad ca ai fost si la ski. De orase m-am saturat de cele din Europa...nu mai rezist intr-un oras mai mult de 3 zile (asta nu inseamna ca nu mi-au ramas in suflet cateva orase dragi), in America e alta poveste insa si acolo as cauta si ceva zone salbatice, adica America pentru mine inseamna in primul rand asta...voi conduce la apus pe soseaua asta.
http://img708.imageshack.us/img708/5792/on20the20road20again20m.jpg

Multa distractie in excursie. (Se castiga bine in software daca ai fost anul asta si prin America iar acum o faci lata prin Europa :yepp:)

sergiutruta
08-07-10, 19:33
Eu am viza din 2002, acum sint la a 2-a, pe 10 ani.
Ca sa iei viza trebuie la interviu sa ii convingi ca tu mergi acolo doar ca si turist, nu ca sa ramai acolo. Orice chestie care ar putea demonstra ca esti legat de Romania este un motiv in plus sa-ti dea viza: acte ca detii o firma, acte de casa, copii (daca ai), acte de proprietate, etc. In plus, probabil ca e bine sa duci chiar si un extras de cont pe care sa vada oamenii ca ai bani pentru vacanta, nu mergi acolo sa-ti cauti de lucru la negru. Si inca o chestie, trebuie sa vorbesti clar, relaxat, si sa le zici exact de ce vrei sa mergi. Daca mergi cu vreo poveste invatata si se prind aia ca-i aburesti, nu primesti viza. Daca vad ca esti ok si inteleg de ce vrei sa mergi, foarte probabil sa primesti viza direct pe 10 ani.

sergiutruta
10-07-10, 17:44
M-am decis, plec vineri pe 16 in Timisoara, iar sambata dimineata pornesc catre Belgrad. Deocamdata cumpar chestii si organizez portbagaju :)).

hedone
12-07-10, 18:41
Asteptam poze!

HonDanutzzz
12-07-10, 18:43
Sergiu, daca ajungi pe la München baga un PM, poate ne intalnim sa bem un covrig pe undeva! :)
Fac io cinste! Drumuri bune!

sergiutruta
12-07-10, 21:00
Multumesc! :)

Victor Gabriel
14-07-10, 12:46
Salut! Sambata viitoare plec intr-un tur al sudului Germaniei si al castelelor de pe Valea Rhinului. Voi vizita castelele din sud iar apoi voi urca spre Ausburg-Ulm-Ravensburg-Freiburg-Europa Park-Heidelberg-Koblenz-Bonn-Marburg, urmand sa cobor spre Munchen (unde as vrea sa stau 2-3 zile), apoi spre casa. Preconizez sa vad toate orasele medievale aflate pe aceste rute, avand aproximativ 20 de zile la dispozitie.
Acum am o intrebare pt cei care au mai fost in zonele respective: cunoasteti hoteluri sau pensiuni in care ati stat, ieftine? De fapt, nu o sa am nevoie decat de un loc in care sa dormim si sa facem un dus, urmand ca a doua zi dimineata sa ne continuam drumul.
Nu am facut rezervari decat in zilele de sambata si duminica la Viena si la Salzburg, deoarece nu stiu cat voi reusi sa vad in fiecare zi din orasele pe care mi le-am propus si nu as vrea sa fiu legat de cazarea dintr-un anumit oras.
De aceea, cei care ati mai fost prin acele zone, nu ezitati sa imi (ne) transmiteti parerile voastre.
Multumesc!

HonDanutzzz
14-07-10, 12:47
Victor, citeste postul 38 si memoreaza-l bine! :)

Victor Gabriel
14-07-10, 15:19
Ok. L-am memorat. Eu o sa am laptopul la mine asa ca tinem legatura.

sergiutruta
14-07-10, 21:09
M-am pierdut, care-i postul 38?

hedone
14-07-10, 21:21
Era postul lui Privitorul din pagina 4 si suna asa:
Sergiu, daca ajungi pe la München baga un PM, poate ne intalnim sa bem un covrig pe undeva! :)
Fac io cinste! Drumuri bune!
Numarul postului il vezi in dreapta de pilda asta este #44

sergiutruta
14-07-10, 23:24
aaaahhh, credeam ca trebuie sa caut un alt thread, o alta discutie. :)

sergiutruta
19-07-10, 00:30
Buun, revin cu jurnalul de bord :)

Pentru inceput, va spun ca am doua aplicatii pe GPS: iGo 2006, la care hartile sint cam in urma, dar imi place aplicatia; mai am si EvoMap full europe 2010, cu care vin sistemele Evolio. Dupa doua zile, pot trage concluzia ca ambele sint varza. Trebuie sa le tot combin si sa-mi folosesc si intuitia cand le aud pe unde vor sa ma poarte.
Ieri in centrul Belgrad-ului, setasem destinatia Zagreb, si EvoMap nu stia unde sint :)
Azi, de la Plitvice, catre Rijeka, am setat iGo sa ma duca doar pe drumuri nationale, nu pe autostrazi. In concluzie, odata m-o bagat pe un drum forestier neasfaltat. Eu ca bolovanu, zic, mah, o fi o portiune scurta, hai sa merg sa vad. Cand am ajuns la "intersectie" cu un drum de tractor prin padure, am hotarat sa fac cale intoarsa. Altfel innoptam cu ursii. Buuun. A doua oara, m-o scos de pe drumul principal pe ceva drum satesc, si dupa ce am mers vreo 5 minute, m-am dat jos si am intrebat. Clar ca eram pe o cale complet gresita.
Bun, am concluzionat ca croatii n-au drumuri nationale calumea si m-am intors pe autostrada.

Asa, sa revin la jurnalul de bord:

Vineri 17 iulie - am facut cea mai grea portiune din tot traseul excursiei, si anume Timisoara - Bucuresti. Daca dupa 400 km si 5 ore aveam un consum mediu de 6.9 (cel mai bine scosesem 7.1 pana atunci), dupa inca 200 km si inca 5 ore, consumul mi-a urcat la 7.2. Tot e bun, da' 5 ore de stat la semafoare de pe la Severin pana la Timisoara, pun la incercare si pe cel mai rabdator dintre noi. Buuun, am bifat portiunea pe lista si am campat fericiti la un prieten in Timisoara.

Sambata, 18 iulie - dupa ce am stat in vama la Sarbi vreo ora jumate, pe la 1 ajungem in Belgrad. Ne-am tot invartit cateva ore pe o caldura infernala, am facut poze, am si mancat intr-un restaurant mic si cochet o mancare super super buna, prietena, Cristina trage concluzia: e mai fain in Bucuresti. Si ii dau dreptate.
In plus, intreb un politist de-al lor unde-i muzeul Nikola Tesla, iar el se uita la mine ca la felu trei. Mai intreaba vreo doi oameni, n-auzisera nici unu de muzeul asta.
Asa ca zic, Doamne-s multam ca n-am rezervat hotel sa dormim peste noapte aci ca ne plictiseam. Buun, hai catre Zagreb.

Asa ca pornim catre Zagreb. Aproape 400km pe autostrada. Dupa primii 100 km parcursi la sarbi, si o taxa de 3.5 euro pentru ei, parcurgem inca 300 km la croati si o taxa de 15 euro, si ajungem in Zagreb. Consum mediu pe 400 km, 7.2. Deh, pe autostrada nu prea pot scadea sub 7 ca tre sa tin picioru tot pe acceleratie.

Am ajuns pe la 6-7 seara, inca era lumina, plin de lume, oameni foarte relaxati, iar orasul imi aminteste parca de Viena. Foarte frumos, multe zone pietonale, foarte multe terase, un parc imens cu niste fantani arteziene maaari si racoroase. In plus, un foisor in parc unde valseaza un cuplu. Ce mai, atmosfera foarte relaxanta, oras foarte frumos care merita studiat in detaliu.
Dupa ce mancam, pe la 9 seara, zic hai sa cautam unde sa dormim. Ne invartim pe la cateva hoteluri de 3 stele, da' nimic, totu foarte plin. Am ajuns la hotel Dora, si cand intru in parcare, parcarea goala. Zic, daca-l intreb pe om la receptie daca au camere libere, ma pufneste rasu. Ca parcarea-i goala. Cand colo, nici o camera libera. Aspruuuu :)
Dupa cateva ore de invarteli, zic, hai ca iesim pe autostrada si vedem acolo, ca doar sint o gramada de moteluri la benzinarii. Si pornim pe autostrada catre Rijeka. La vreo 10 km gasim un motel foarte fain, da' nici un loc liber. Mergem mai departe, la urmatorul la fel, la urmatorul la fel. Cum ne-am departat deja vreo 50 de km de Zagreb, am decis ca n-o sa ne mai intoarcem. L-am vazut cam pe fuga, da' ne-a placut foarte mult.
Unde am dormit ... asta-i o alta poveste :).

Duminica 19 iulie - Pornim catre Plitvice. Uit sa fac plinu, si cand imi dau seama zic lasa ca-mi ajunge benzina. Am fost cam pe muchie. Am facut plinu in Plitvice, dupa ce am cautat benzinaria destul de mult pentru ca eu am virat dreapta la o intersectie cu vreo 10 km inainte de Plitvice, ca sa ajung la rezervatie, iar benzinaria era in partea cealalta. In sfarsit, cand am facut plinul computerul de bord zicea ca mai am benzina pentru vreo 9 km. Am ajuns, ne-am plimbat cateva ore bune prin Plitvice, este incredibil. Merita sa ajungi sa vezi asa ceva. Prietena zice, sa-i multumesti celui care ti-a zis de Plitvice. Asa ca Hedone, multumesc inca odata! Am ales un traseu de 5 ore, cred ca am mers cel putin 10 km pe jos, am mers si de 2 ori cu trenuletu si odata cu vaporasu. Oricum, partea cea mai faina a traseului e cand mergi pe jos.

Acum sint la un motel foarte fain, nou nout, pe autostrada la vreo 80 km de Rijeka.
Imi place foarte mult Croatia, mi se pare ca-i o combinatie intre Grecia si Austria. Se vede ca sint foarte focusati pe turism. Autostrazile ating punctele de interes turistic asa ca oamenii ajung relativ usor unde vor sa ajunga. Totusi, mi se pare ca pe partea de drumuri, daca lasam la o parte autostrazile stau foarte prost. Se vede ca or inteles foarte clar ca fara drumuri nu pot face turism, asa ca or construit direct autostrazi. 1 euro la 20 km, si turistii platesc.

Am inceput sa pun din poze, le gasiti aici: http://picasaweb.google.com/sergiutruta/Europa2010#

De fiecare data cand am poze noi o sa tot fac upload tot in albumul asta.

babaus
19-07-10, 09:58
pozele in natura sunt de vis. continua asa. eu in august dau o fuga de o saptamana la Nisa(FR) si inca nu m-am hotarat pe ce traseu merg.
Aveam si eu un topic asemenator cu tursimul iN RO. E binevenit topicul tau cu Europa. Asteptam colegi care sa deschida si un topic cu restul lumii :D
Si unde ai dormit totusi cand nu ai gasit hotel(in masina) ?

sergiutruta
19-07-10, 10:11
Exaaaact.
Am mai avut o experienta dintr-asta, iarna trecuta am mers la ski undeva langa Salzburg. Si cand am ajuns la Salzburg, pe la 2 noaptea, erau toate hostelurile si hotelurile inchise. Mi se parea suspect, da' nu venea nimeni la usa si erau usile inchise. Asa ca am pornit catre statiunea noastra, care era la vreo 50 de km, da' problema era ca hotelul era platit numai de a doua zi. Asa ca la vreo 20 de km de Salzburg am oprit intr-o benzinarie si am bagat somn vreo cateva ore. Erau la benzinarie si dush si restaurant, tot tacamu. O fost super.
Referitor la prima noapte in Croatia, adica alaltaieri, am trecut de vreo 3 moteluri si toate erau pline. La urmatoru la care am ajuns, la fel, dar in parcare era plin de masini, oameni pe afara, zici ca era sarbatoare.
Prietena imi zice, daca facem dush undeva, putem dormi in masina, ca doar nu-i prima data :). Era o baie imensa in benzinarie, cu toalete, dusuri, tot ce trebe. Ce m-a surprins totusi este cat de relaxati erau oamenii desi era 1 noaptea, toti dormeau in masini, altii pe banci afara, iar cei care lucrau la benzinarie erau foarte relaxati si ei. Atmosfera mult mai primitoare decat cea descrisa mai sus, in Austria. Asa ca am dormit chiar foarte bine in masina, pana pe la 9 dimineata. Bine ca nu ne-am pus pe banci, ca pe la 6 dimineata o inceput o ploaie care o tinut vreo 2 ore.

Mi se pare foarte foarte evident cat de orientata e tara asta catre turism. Nicaieri pe unde am mai fost nu mi s-a parut la fel de evident. Parca tot aici spune "turism". Imi foarte place. Daca ar fi si drumuri nationale dintr-o parte in alta ar fi super super. De ex. de la Plivice catre partea de vest, tre sa treci niste munti. Si m-am invartit ieri cateva ore cu GPS-ul si tot prin balarii ma scotea. In plus, nici un drum nu arata cel putin la fel de lat ca drumurile noastre nationale. Toate erau inguste ca drumurile noastre comunale. Oricum, am vazut sate si zone izolate cat nu m-as fi asteptat. Pot sa-i multumesc GPS-ului :)

sergiutruta
20-07-10, 02:04
Luni 20 iulie:
Continuam traseul de la Plitvice catre Rijeka, pe autostrada bineinteles. Cand vad Rijeka la iesire de pe autostrada, imi aminteste parca de Andorra, unde poti vedea cladirile parca construite in stanca. Dupa ce ne plimbam pe strazile si aleile pietonale, sintem de acord ca-i fain oraselu, da' mai bine sa pornim catre Pula.
Drumul de la Rijeka la Pula, mai ales primii cativa zeci de km, este super incantator. Multe sate mici, unul langa altu, de-a lungul drumului si cu plaje mici si nu foarte aglomerate. Am facut o alegere buna sa evitam autostrada, de pe autostrada nu se vad locuri asa faine.

Ajungem in Pula, facem poze la Colosseum care-i chiar la intrarea in oras. Dupa care mergem in centru si ne plimbam si acolo prin zonele pietonale. Din nimereala gasim si arcul lui Sergii (sau Sergius, depinde din ce surse citesti), asa ca musai sa avem o poza impreuna. Dupa vreo 3 ore de plimbat prin Pula, pornim catre Porec.

Cat de greu poate fi sa ajungi la un oras care-i la 60 km? Pai depinde. Daca vrei sa mergi pe drum national, atunci poate fi mai dificil decat crezi. In sfarsit mi-am dat seama de ce-mi lasa un gust neplacut drumurile nationale din Croatia. Problema nu-i ca n-ar fi ok, pentru ca sint. Nu vezi gropi si santuri dintr-o parte in alta. In schimb, cred ca au o strategie pusa la cale, si anume sa te faca sa iesi pe autostrada. Din cauza asta, poti vedea la o intersectie un indicator catre orasul catre care te indrepti, iar la urmatoarele 5 intersectii nu mai vezi indicator. Adica nu in aceeasi directie. Vezi indicatoare care vor sa te scoata pe autostrada. Daca esti incapatanat, perseverent si un pic norocos, sau te tot intorci din drum, pana gasesti varianta buna, cum fac eu, atunci gasesti pana la urma si drumul national. Da' cu un pic de bataie de cap.

Buun, plecam din Pula, si ajungem in Porec. Oraselul asta se dovedeste a fi foarte foarte frumos. Probabil cea mai frumoasa statiune care am vazut-o noi in Croatia. Indeajuns de mare sa nu te plictisesti, si indeajuns de mic sa te poti plimba seara pe jos. Parca ar fi un oras din sudul Frantei, la Mediterana. In plus, aici e plin de nemti, austrieci, olandezi, am vazut chiar si masini de Danemarca. Foarte frumos. Puteti vedea poze in linku care l-am dat mai sus.

Consumul mediu pe intregul traseu, aprox. 360 km, este de 7.2 litri / 100km.

Acum sint in Koper, Slovenia, maine vizitam Postojna si Ljublijana. Dupa cum apare Ljublijana in poze, probabil ca tot maine, spre seara, trecem catre Italia.

Delphi
20-07-10, 10:57
Foarte frumoase pozele. :yes: Drum Bun in continuare! :)

GriG
20-07-10, 11:35
Foarte frumos. Keep walking.
....sau driving?

sergiutruta
21-07-10, 21:03
Marti 20 iulie - Am plecat din Koper catre Postojna, unde am ajuns in vreo ora. Pestera Postojna este superba, dar nu dau voie turistilor sa faca poze. Asa ca n-am prea facut inauntru, mai mult afara.
Di Postojna am plecat la Ljublijana, care este la doar 50 de km. Ne-am plimbat si prin Ljublijana cateva ore, am vazut centrul vechi, in rest sincer nu-s multe chestii de vazut. Am baut chiar si o bere fara alcool, sa vad daca-i mai buna ca la noi. Nu e :). Am auzit ca-n Germania sint niste beri fara alcool foarte foarte bune, oi vedea cand ajung acolo. Buuun.
Seara am plecat catre Venetia, distanta fiind de vreo 230 de km. Am ajuns pe la 9 jumate la Venetia, de fapt in Mestre, si am mers la Venezia Camping Village, urmand sugestia lui Hedone. Nu era nici un loc, sau femeia de la intrare nu intelegea nimic ce-i zic. In sfarsit, am gasit loc la un camping aflat la 5 minute.
Pe la 10 seara am iesit la plimbare sa gasim ceva de mancare. Majoritatea restaurantelor se inchid la 10 seara, asa ca dupa vreo ora de invarteli, am gasit niste sanvisuri, cele mai bune sanvisuri care le-am mancat in ultima vreme. Foamea-i bun bucatar :D.
Consumul mediu pe tot traseul asta, adica vreo 360 de km parca, 7.1 l/100km.

Miercuri - 21 iulie - Ne-am mutat in Camping Venezia, diferenta nu-i foarte mare de celalalt, in schimb este un restaurant inauntru. Am lasat masina si am plecat la Venezia cu autobuzul, in 10 minute fiind acolo. Dupa cateva ore de plimbari prin Venezia, am ajuns la concluzia ca mai mult de 2 zile nu prea ai ce face pe acolo, doar daca esti innebunit dupa cladiri darapanate si muzee si biserici. Noi am vazut jumate din Venezia, adica cele mai importante piete in jumatate de zi.

Inca n-am pus poze, poate in seara asta. Partea buna aici la Camping Venezia este ca WiFi-ul este gratuit. Maine pornim catre Bari, da' aproape sigur o sa facem cam o treime din drum. Nu stiu inca unde sa ne oprim, ne hotaram pe drum.

sergiutruta
22-07-10, 21:30
Joi 22 Iulie - Am plecat din Venezia catre Bari. Am zis ca probabil o sa facem drumul catre Bari in 2 sau 3 bucati (~800 km), asa ca ma gandeam sa ma opresc dupa vreo 200-300 km.

N-a fost o surpriza cand nici iGo 2006 nici EvoMap nu m-au stiut scoate dupa Venetia pe drum national, de fapt pe SS - Strada Statale, si nu pe autostrada. Noroc ca mai aveam o solutie :D: iGo 2010 pe iPhone. Necesita conexiune de date, da' oricum am activ pachet de 3G in roaming, asa ca am aflat placut surprins ca merge brici. Si asa am gasit strada statale, care este de fapt si E55 si care merge pana jos la Bari.

Pana la urma ne-am oprit la Rimini, o statiune foarte faina, cel putin la prima vedere. O sa stam 2 zile ca sa facem baie si in mare. Am aflat ca pe aproape merita vizitat San Marino, asa ca simbata, inainte sa plecam, dam pe la San Marino. Am pus si pozele din Slovacia si Venezia.

sergiutruta
23-07-10, 09:52
Am uitat sa scriu o chestie despre Slovenia. Nu este taxa pe autostrada, in schimb trebuie cumparata vigneta pe perioada minima, adica o saptamana. 15 euro
Pe autostrada in Slovenia, probabil pentru ca mergand catre Ljublijana am urcat in majoritatea timpului, m-am cam strofocat sa scot consum de 7 si ceva. Pe la jumatea drumului aveam consum de 8. Nu stiu daca cumva am avut eu picioru mai greu in dimineata aia sau e autostrada aia are aderenta mai mare sau poate din cauza suisurilor si coborasurilor. In sfarsit, noroc ca am consumat pana la Venezia, iar ultimii 100km din Italia i-am mers tot cu consumul instantaneu de 6.

hedone
23-07-10, 10:07
Foarte faina aventura. Din cele spuse de tine legat de GPS-uri se pare ca Gps-ul de la Honda cu care am calatorit noi isi face treaba foarte bine (in doua locuri nu s-a descurcat).
San Marino ne-a placut si noua (un fel de Sinaia-stat) si Rimini ni s-a parut o statiune linistita. Ma bucur ca nu ati ratat nici pestera Postojna.
Legat de cazari e posibil sa gasiti mai greu cazare, deh! e sezon plin.
Daca ai internet prin usb-stick de la Vodafone iti recomand sa nu il folsosesti decat in situatii urgente. Este 12 Euro conectarea iar daca isi pierde semnalul si se reconecteaza mai zboara 12E.

P.S. Ai vazut ca nu e greu sa ne lasi si noua impresii? :yes:
Asteptam continuarea.

sergiutruta
23-07-10, 10:11
Ma descurc cu internetu, mai bine caut mai mult pana gasesc un loc unde este si WiFi. Jurnalul de bord il tin si pentru voi si pentru mine :P
Referitor la GPS, ca sa merg pe autostrada si ale mele merg ok. Problema-i daca le dau sa nu ma duca pe autostrada.

sergiutruta
27-07-10, 14:30
Viner 23 Iulie, Sambata 24 Iulie - Am ramas in Rimini pana sambata dimineata. Rimini e frumos, un pic prea multe tarabe de indieni si chinezi, da' nu prea avem cum sa scapam de astea.
Dupa ce am lasat masina parcata Joi si Vineri in fata hotelului, Sambata dimineata m-am trezit cu amenda pe parbriz cum ca n-am voie sa parchez acolo. Mai am una din Budapesta, de vreo 3 ani, inca asteapta sa fie platita :D.

Sambata ne-am dus la San Marino. Foarte frumos, bine organizat, am prins si reconstituirea unei nunti medievale, corturi puse, arme, si o gramada de oameni imbracati in haine medievale. Unii mancau, altii dormeau intinsi pe jos, foarte fain.

Pe la 4 am plecat de la San Marino catre Bari. Aveam vreo 600 km de facut. Am pornit pe SS16, SS insemnand Strada Statale sau Superstrada. Am mai auzit povesti despre superstrade aici, cum ca ar fi ca si autostrada, doar ca fara taxa. Ei bine, nu-i chiar asa. Cel putin pe bucata Venezia - Rimini - Bari - Reggio Calabria, adica vreo 1500 km, SS16 si SS106(E90), am prins probabil maxim 100 km in care superstrada asta avea doua benzi pe sens. In rest, trece prin orase si orasele, e plina de sensuri giratorii si semafoare. Am facut vreo 2 zile pana in Reggio Calabria. E ok, nu ne grabim, doar ca ne-am lamurit si cu superstrada.

Despre Italia, de la Rimini in jos, catre Bari, pot spune ca nu-i foarte spectaculoasa, nu prea merita o calatorie special pentru asta. Nici n-am prea vazut turisti, eram noi si italienii.

Am ajuns in Bari duminica 22 iulie. Am si platit parcarea, desi se pare ca pe weekend nu trebuia platita parcarea: 2 euro pe ora. Ne-am plimbat prin centrul vechi, am vazut biserica San Nicola si cateva teatre si cladiri mai vechi. Bari nu mi se pare un oras extraordinar din punct de vedere al arhitecturii, dar simteam totusi ca are ceva special.
Strazile erau goale, probabil pentru ca era duminica dupa-masa sau pentru ca Bari este un oras studentesc si vara studentii sint acasa. In sfarsit, am mancat niste chestii localnice si am pornit catre Reggio Calabria. Uitandu-ma pe harta, ma gandeam ca avem de facut vreo 300km, cand colo, erau 470 km. Maaare-i Italia asta :)

Pe drum am dormit la un hotel simplu si curat, iar luni am ajuns in Ardore, Reggio Calabria. Stam aici pana joi, cand plecam catre Roma.

Am mai pus poze, o sa mai pun si zilele urmatoare pozele care le facem pe aici.

mandrei83
27-07-10, 22:21
sergiutruta, felicitari pentru curaj si pt topicul deschis, foarte interesant!
O sa il citesc si eu in urmatoarea perioada, il voi lua ca referinta pt urmatoarea iesire afara. Pune pls. si niste poze pe undeva, sa vedem si noi locurile prin care ai fost.

Ziceai de UK.. ca ai vrea sa ajungi si pe acolo. Nu prea iti recomand (am condus o masina cu volan pe dreapta in UK acum 2 ani), pt ca e foarte greu sa te obisnuiesti cu stilul de condus pe dreapta. Totusi, nu te lua dupa mine, nu as vrea sa iti tai din elan...;)

KMR
27-07-10, 22:32
.... Pune pls. si niste poze pe undeva, sa vedem si noi locurile prin care ai fost....
Uite pozele : http://picasaweb.google.com/sergiutruta/Europa2010#

mandrei83
27-07-10, 22:40
Uite pozele : http://picasaweb.google.com/sergiutruta/Europa2010# (http://picasaweb.google.com/sergiutruta/Europa2010#)

Demential!!!:yes:
Multzam mult pt link, KMR!

sergiutruta
27-07-10, 22:56
Inca nu-s sigur daca ajung in UK sau nu. Ma hotarasc cand ajung la Paris. Urmariti si voi ce mai scriu pe aci :)

mandrei83
27-07-10, 23:04
Inca nu-s sigur daca ajung in UK sau nu. Ma hotarasc cand ajung la Paris. Urmariti si voi ce mai scriu pe aci :)
Urmarim, urmarim!:yes:
Apropo, ai grija de mandra ta si sa stii ca e foarte draguta (ia-o ca pe o constatare, ca-ntre amici)! Sa fiti fericiti impreuna si sa auzim cu totii pe viitor de casa si copii din caramida!:D

Wagner
28-07-10, 14:34
+1
In plus, cumpara un trepied (e usor de manevrat) si fotografiati-va (si) amandoi. Sunt convins ca va sta foarte bine impreuna si mai ramane destul spatiu si pentru peisaj:yes:.

sergiutruta
28-07-10, 18:57
Am chiar doua trepieduri...sau trepiezi :)
Prefer sa vad locurile pe unde merg nu neaparat sa apar in toate pozele. Buun, sa continui jurnalul...

Luni, Marti si Miercuri, 26 - 28 iulie - sintem in Ardore, Reggio Calabria de 3 zile. Un satuc mic, la mare, cu o plaja cu pietre. Malul apei este abrupt, dar apa este limpede. Am facut ieri un pic de snorkeling, atata doar ca nu prea avem ce vedea. Cativa pestisori mici, nimic colorat, destul de nespectaculos. O sa mai facem azi mai tarziu.

Azi am descoperit aproape de Ardore, din Locri, un orasel mic si foarte frumos, undeva sus pe o stanca, se numeste Geracci. Un orasel medieval, cu stradute inguste, pavate cu piatra si foarte abrupte. Mi-a placut foarte mult si am fost surprins sa gasesc asa o minune aici, unde de la drumul principal nu pare a fi nimic spectaculos. O sa pun pozele imediat.

Maine dimineata pornim spre Roma.

hedone
28-07-10, 23:19
:toast: Ei, asa da! credeam ca ne-ai parasit. Am la favorites topicul tau si in fiecare zi ma uitam sa vaz daca ai mai bagat ceva impresii. Despre Italia stiu ca se spunea ca nu este o tara ci un sentiment...depinde cat de aglomerata o prinzi.
Mersi ca mi-ai adus aminte de Rimini cu plajele ei largi...
Vad (din poze) ca te cinstesti cu bere la greu. Cand va intoarceti din Europa poate faceti un popas prin Brasov sa facem o cinste.
Daca nu mai scrie nimeni intre pauzele mesajelor tale nu inseamna ca nu te urmarim...chiar aveam de gand sa te claxonez ca ai disparut 3 zile.
Drumuri bune.:)

sergiutruta
28-07-10, 23:56
Hehe, de fapt nu sint bautor de bere. Daca te uiti mai atent, beau numai bere fara alcool. Mi-a spus un prieten de niste tipuri de bere care se gasesc in Germania, bere fara alcool, care cica-i foarte buna. Pana ajung in Germania, m-am hotarat sa incerc berea fara alcool si prin alte parti prin care trec.
Si pe mine m-a prins chestia asta cu pus poze si scris ce-am mai facut. Daca nu scriu intr-o zi, inseamna ca n-am net. Am mai avut si surpriza sa mi se arda sim-ul de la Orange, mi-a trimis un prieten de la Orange altul, il primesc la Roma. Aventuri si aventuri :)

sergiutruta
29-07-10, 21:33
Am ajuns la Roma, stam la hotel Domidea. L-am gasit prin booking.com si camerele arata super.

Azi am facut 700 km de la Ardore pana la Roma, in vreo 8 ore, cu un consum de 6.8. N-am scos niciodata un consum asa bun :). Dupa revizia de 80k, masinuta consuma mai putin ca inainte. Parca zicea Alex ca au schimbat injectoarele...sau bujiile, nu mai stiu exact :). Am facut si un calcul si de la ultimul plin, am facut 800 km cu 55 de litri.

Niciodata n-am inteles de ce dupa ce fac plinul, cand ma uit pe computerul de bord imi zice ca pot merge undeva intre 800 si 900 km cu plinul ala. Acum e prima data cand m-am apropiat de valorile alea. Probabil ca face un calcul dupa consumul mediu care-l are el hardcodat undeva, nu dupa consumul mediu din ultimii xx km facuti cu masina.

Pe tot drumul asta de 700 km, numai pe ultimii 250 km am platit 16.2 euro, pentru ca primii 450 i-am facut pe A3 care-i o autostrada in lucru. Adica pe multe bucati se merge doar pe o banda pe sens, cu limita de 60 sau 80.

De maine incepem sa exploram Roma. Stam 5 zile aici.

nolty
29-07-10, 22:38
Sergiu, te urmaresc de la inceput, ai trecut si vei trece prin multe locuri unde am pus si eu piciorul. Ai putea sa pui linkul catre galeria de poze la semnatura, pentru a te "accesa" mai usor? Multumesc si plimbari placute, fara incidente!

sergiutruta
30-07-10, 07:59
Am pus link-ul catre poze in semnatura. 'Traiti domnu Nolty! :D

sergiutruta
31-07-10, 20:28
Vineri 30 iulie, Sambata 31 iulie - ne-am plimbat prin Roma o gramada. Pe jos, binenteles.

Vineri dupa-masa cand am ajuns in Roma, dupa 10 minute de plimbare m-am convins ca Roma este un oras foarte mizerabil; prin centru adica. Chiar ma mir ca n-am prea auzit pe nimeni spunand chestia asta. Probabil ca lumea este prea fascinata de chestiile istorice ca sa mai bage de seama rahatii din mijlocu trotuarului.
Scuza cum ca sint foarte multi turisti si ca ei fac mizerie n-as prea crede-o, avand in vedere ca mai sint orase pline de turisti, cum e Parisul, unde este mult mai curat. In sfarsit, poate nu-mi mai amintesc eu Parisul bine. O sa am termen de comparatie cand ajung acolo.
Spre seara ne-a prins o ploaie puternica, in poze se poate vedea cat de innorat era. Ne-am adapostit pe terasa unui restaurant aproape de Fontana del Tritone, unde, pe langa masa, am platit si taxa de asezare a restaurantului, sau cum i-o fi zicand, de 5 euro.
Am uitat sa va zic de taxa asta, foarte probabil ca multi stiti de ea. Prima data am aflat de taxa asta in Rimini, unde am intrebat-o pe chelnerita ce este chestia de 3 euro de pe nota de plata. Chelnerita, romanca fiind (deci nu se pune problema ca n-am inteles eu cum trebuie), ne-a zis ca anumite restaurante au o taxa de asezare, de pozitie a restaurantului. Chestie foarte tare, avand in vedere ca am mai mancat in Rimini la o terasa alaturata, unde nu era o asemenea taxa. Asta-mi suna a un fel de hai sa-i prostim pe turisti. :)
Sambata, adica azi, ne-am plimbat vreo 6 ore pe jos prin Roma, de la Colosseo pana la Piazza del Popolo, Fontana di Trevi, Fontana del Tritone, Piazza della Repubblica, etc. Nici macar nu ne-am grabit, dar obisnuim sa umblam mult pe jos. Asa ca avem antrenament.
Azi a fost o zi frumoasa, nici un nor pe cer, un pic cam cald, da' la fix pentru vizitat.
Mai avem doua zile de stat in Roma. Cred ca luni mergem la Vatican.
M-am hotarat ca dupa Roma sa ne oprim o zi la Firenze (Florenta), dupa care urmatoarea oprire va fi Milano. Tot pentru o zi.

KMR
31-07-10, 21:28
Sa va feriti de hoti ( tot romani) si sa vizitezi si San Pietro, sa urci pe cupola, e o panorama deosebita.

nolty
31-07-10, 21:56
"Coperto" este o taxa stupida pe care ei o justifica prin faptul ca esti servit la masa si ca ai acces la o oliviera. O prostie... anyway, vezi la Vatican sa nu va duceti cu tricou si pantaloni scurti ca nu va primesc!

sergiutruta
03-08-10, 09:37
Duminica 1 august, Luni 2 august - am batut tot centrul Romei in lung si-n lat. Am cautat si obiective putin mai greu de gasit, cum ar fi Fonte Aqua Paola. Duminica seara am mers pana la Vatican, la biserica Sfantul Petru. Am vazut-o de afara, iar luni am intrat si inauntru si ne-am catarat si pe ea. Toata lumea ne-a zis sa mergem de dimineata ca sa nu prindem cozi, da' nu ne-a zis nimeni ca de fapt trebuie sa mergem in doua dimineti la rand: una pentru biserica si alta pentru muzeu si capela sixtina.
Luni, am intrat la biserica, am urcat pe biserica, si apropo, daca aveti probleme cu spatiile inchise sau inguste, este mult de urcat pe scari pe niste culoare foarte inguste si intortocheate. Asa ca ganditi-va bine. Unde se cumpara bilete ca sa urci pe biserica, scrie ca nu este recomandat celor cu probleme cardiace pentru ca sus e foarte cald. De fapt nu-i recomandat din cauza urcarii. Se pot cumpara bilete pentru urcat pe scari si pentru urcat cu liftul. Nu scrie nicaieri ca de fapt cu liftul urci numai o parte din drum, in rest, cea mai mare parte, tot pe scari se urca.

De sus de pe biserica se vede Vaticanul si se vad si gradinile. Alea la care se plateste ca sa le vezi si se poate merge numai cu grup si ghid.

Cand am coborat de pe biserica, voiam sa mergem la muzeu. Coada avea cel putin un kilometru, erau cateva mii de oameni asteptand. Mai era o coada relativ mica, chiar la intrare, pentru cei care aveau rezervari. Nu stiu cum si unde da' se pare ca se pot face rezervari pentru a intra la muzeu. Am lasat-o pe data viitoare :)

Azi, marti, plecam catre Florenta. Stam o zi acolo.

In concluzie n-avea rost sa stam 5 zile in Roma. Mai bine ne opream vreo doua in Napoli si 3 in Roma. Nu-i bai, mai raman de vizitat orase si pentru data viitoare.

Aaa, si inca o parere personala: Italia e frumoasa, dar nu-mi plac deloc italienii. Abia astept sa ajungem in Elvetia, sa mai schimbam un pic decoru.

sergiutruta
04-08-10, 09:08
Marti, 3 august - ne-am plimbat prin Florenta aproape toata ziua. Florenta este un oras mult mai curat decat Roma cu toate ca si aici sint o gramada de turisti. Majoritatea chestiilor de vazut sint in centru, asa ca intr-o plimbare relaxata poti vedea aproape totul intr-o dupa-masa. Am mai prins si apusul pe Ponte Vecchio, un podet peste raul Arno, cu o priveliste superba.
Domul este coplesitor de mare si de frumos, iar in Piazza della Signoria, langa Palazzo Vecchio, sint foarte multe statui foarte faine. Aseara era unu care canta la chitara si era o gramada de lume stransa pe acolo. Atmosfera este cu totul altfel aici decat in orasele mai mari. O sa vedem cu se compara Milano cu Florenta.

mandrei83
04-08-10, 10:17
Sergiu, sa stii ca va citesc zilnic micul vostru jurnal prin Europa, e foarte interesant si multimim pt toate informatiile pe care le postezi. Tine-o tot asa, o sa-l iau ca referinta pt urmatoarele iesiri...:)

In alta ordine de idei, nu ai avut probleme prin IT, luand in considerare faptul ca ai masina cu numere de RO? Eu am fost in IT o singura data acum 2 ani si am fost tratat cu spatele si la hotel, dar si la aeroport; mai mult, mi s-a aruncat pasaportul in sila. Se vede ca italienii ne urasc ca si natie (si nu doar ei)...

PS: Am facut si eu un tur de Maramures si Bucovina in weekend, 5 zile... pe la toate manastirile, lacurile si trecatorile posibile. O sa deschid si eu un topic nou pt asta, pt cei 1700Km parcursi..:naughty:

sergiutruta
04-08-10, 15:57
Andrei, sa sti ca m-am gandit si eu la asta inainte sa plecam. Din cauza asta, planul initial era sa nu zabovim prea mult prin Italia, sa trecem doar prin Venezia si Milano. Si uite ca planul s-a schimbat. :)

N-am simtit neaparat ca sintem tratati altfel pentru ca sintem romani. In Venezia la camping-ul sugerat de Hedone era una intepata, da' nu cred ca avea legatura ca eram romani. Pentru ca nu vazuse masina si vorbeam cu ea in engleza. Vorba vine, ca ea nu prea vorbea.
A doua zi cand am revenit la acelasi camping, era altcineva la receptie si s-au purtat super.
In drum catre Ardore, Regio Callabria, am dormit la doua hoteluri, si am fost mai mult in trecere, asa ca n-au prea avut cum sa se poarte.

In Ardore, intr-adevar, stiau ca sintem romani. Totusi, tind sa cred ca mai in sud asa nu prea stiu sa se poarte si imi face impresia ca-s si mai lenesi italienii si au ceva cu romanii. Acolo cica la romanii care-si iau scutere le dau numere cu aceleasi 3 litere ca sa-i recunoasca si se iau de iei politaii tot timpul. Pe noi insa nu ne-a oprit nimeni pentru ca am fi avut numar de Romania.

In Roma am facut rezervare pe internet la un hotel undeva mai in margine, da' de nota 10. Cel mai frumos hotel in care am stat in excursia asta, cu media pe 5 zile de 55 de euro pe zi. Aveau internet si parcare privata.

In Roma am avut un incident mai aiurea, da' nu pentru ca eram romani, ci pur si simplu pentru ca sint ei italieni.

Am vazut intr-un magazin Vodafone, afise cum ca au iPhone 4. Asta lunea asta, in 2 august. Si magazinul se deschidea doar la 3:30, asa ca s-au adunat mai multi oameni, majoritatea turisti, sa intrebe de iPhone 4. Pe la 3 si 10 iese una din magazin sa fumeze, si eu foarte politicos, dau sa o intreb daca au iPhone 4 de vanzare, ca sa nu stam degeaba. La care ea se ratoieste la mine, ca "nu vezi ca fumez, lasa-ma sa-mi fumez linistita tigara". N-avea de unde sa stie ca sint roman pentru ca am intrebat-o in engleza. Buuun. Asa ca am stat toti frumos la coada, eram vreo 20 de oameni probabil, si cand au deschis, pe la 3:40, intram, si striga una de acolo: daca stati la iPhone 4 n-avem. Laaaaser frate. Nu puteau sa zica dinainte. Cred ca le placea coada in fata magazinului.

In Florenta am stat intr-un hotel super, micut, la vreun km de centru. Am fost tratati regeste, nu au nici un fel de prejudecati, de oriunde ai fi. 45 de euro pe noapte, deci pretul super rezonabil.

Acum am ajuns la Milano, la receptie un baiat din Bucuresti, mutat in Italia de 13 ani care si el ne-a tratat foarte frumos.

In concluzie, nu simt ca am fost tratati mai nasol pentru ca sintem romani, simt ca nu am fost tratati foarte extraordinar in anumite parti pur si simplu pentru ca unii dintre italieni nu stiu sa-si respecte turistii sau clientii.

Update la jurnalul de bord: am ajuns in Milano, aproape 700 km din Roma, consum 7.0. Autostrada A1 de la Firenze pana la Milano a fost cel mai aglomerat segment de drum de pana acum. Foaaaaarte multe tiruri. Si tocmai am trecut de 5000 km facuti de cand am plecat de acasa. In ritmul asta cre ca ne intoarcem cu vreo 20.000 facuti :)

nolty
04-08-10, 17:12
Keep up the good work!

hedone
04-08-10, 18:21
Bravos natiune.
Vaz ca ai devenit din ce in ce mai activ pe forum.
Multumim pentru impresii. In Roma am fost in vara anului 2006 da' nu imi aduc aminte sa fi fost asa aglomeratie ca in pozele tale.
Tu ai dezlegat misterul cu lacatele alea prinse de lanturi din Florenta? le-am vazut si in Venezia.

sergiutruta
04-08-10, 22:48
Unele mistere nu trebuiesc dezlegate :))

De scris scriu pentru ca daca las pe mai incolo, am tot mai multe de scris si uit. Asa ca incerc sa scriu zi de zi, sau dupa ce plecam dintr-un loc.

hedone
08-08-10, 09:38
Up! Hai cu vacanta! Te-ai ratacit in Franta?

sergiutruta
08-08-10, 17:20
N-am avut internet in ultimele cateva zile. Hehe, is multe de spus de cand n-am mai scris. Pun pozele si revin cu detalii.
Asa, ca o concluzie scurta: Elvetia este suuuperba, dar incredibil de scumpa. O sa ma gandesc mai bine data viitoare cand vreau s-o vizitez. Cheltui 1000 de euro in 2-3 zile fara sa stai pe ganduri.

sergiutruta
08-08-10, 18:45
Miercuri, 4 august - am fost in Milano. Milano e un oras frumusel, nu se compara totusi cu Florenta. Cel putin din punctul meu de vedere.
In centrul Milano-ului se poate intra doar cu masina euro 4 pe benzina sau euro 5. Cica au niste camere si te verifica dupa numar ce fel de motorizare ai. Asa mi-a spus un roman care sta acolo de multa vreme, asa va spun si eu voua. N-am prea multe de spus, ne-am invartit in jurul domului si a galeriei Vittorio Emanuele.

Joi, 5 august, Vineri 6 august - am plecat catre Elvetia. La intrare in Elvetia, trebuie cumparata vigneta, si se vinde doar pe 1 an. Costa 40 de franci. De la intrarea din Italia, drumul catre Zurich este extraordinar. Trece pe langa o gramada de lacuri si laculete, de fapt mai putine, dar mari :). Treci prin o gramada de tuneluri, cel mai lung prin care am trecut are 17 km. Oriunde te uiti arata ca intr-o poveste. Sau ca in Avatar, filmul. Prietena mea zice, Pandora exista, ii aici, in Elvetia.
Am mers la Zurich, ne-am plimbat cateva ore pe acolo, iar seara am pornit catre Interlaken. Interlaken e un orasel micut, aflat intre doua lacuri, cu niste privelisti superbe. Am vizitat in apropiere si Lauterbrunnen si Grindelwald. De fapt orice orasel vizitezi, arata ca-ntr-o poveste. Numai nu te mai saturi. Am vazut si cascada imensa de care zicea Hedone, o puteti vedea in poze.

Vineri am revenit la Interlaken si ne-am dus la biroul de turism sa intrebam cum putem vizita Jungfraujoch, adica varful de 4100 m de la ei. De fapt turistii ajung doar la 3400, dar oricum, voiam sa-l vedem. Ne zice omu de acolo ca se merge cu trenul si ca putem cumpara bilete de acolo. Buun, zic ok, 2 bilete. 360 de franci pentru 2 bilete! Pentru o calatorie de cateva ore. Deci 180 de franci de om. Bun, asta e, nu venim toata ziua aici. Le-am luat, si am schimbat trenu, unde credeti, la Lauterbrunnen. De fapt sint doua rute, una prin Lauterbrunnen, si alta prin Grindelwald. Doua orasele aflate unu la vreo 16 km de Interlaken, si altu la vreo 20 km.

Noi am mers prin Lauterbrunnen pentru ca era cea mai scurta ruta. Si Grindelwald il vazusem deja. Acolo am schimbat trenul normal pe un tren care urca pe munte. Au niste automate de unde poti sa-ti cumperi biletele, si m-am uitat cat ar fi costat de acolo. 80 de franci de om. Deci am dat 100 de franci de om in plus pentru un drum de 15 km care puteam sa-l facem cu masina. Asa ca daca mergeti pe acolo, mai bine luati masina, o lasati la oricare din astea doua orasele, mergeti la gara si va luati bilete catre Jungfraujoch. Si economisiti niste bani.

Drumul cu trenuletul dureaza aproape 2 ore, ce mi se pare fascinant e ca pe masura ce urci, mai vezi vreo 2 statiuni, chiar si la inaltimea aia.

Cand am ajuns sus, nu se vedea absolut nimic. Vizibilitatea era doar de cativa metri. Plouase vreo doua zile in toata partea asta a Europei, si acuma incepea sa-si revina vremea. Jos era mai ok, dar aici sus erau numai nori. Cand am luat biletele ne-a zis omu de acolo ca e vizibilitate sus, senin, frumos. Poate intre timp se ridicasera norii. Oricum, ne-am facut poze in zapada si la muzeul de gheata :)

Spre seara am plecat catre Geneva, si am mancat la un restaurant aflat pe un lac. Priveliste superba, se vede in poze. Asa sa tot mananci :D

Sambata ne-am plimbat vreo cateva ore in Geneva, frumusel, nimic de zis. N-am prea multe de zis aici. Pe la 2-3 am plecat catre Nisa. Traseul pe GPS era prin Genova, si cum mi-ati zis voi ca-i fain drumu de la Genova pana in Nisa, am lasat asa.

Am trecut din Genova putin in Franta, dupa care inapoi in Italia prin pasajul pe sub Mont Blanc, un tunel de 11 km, cu o taxa de 35 de euro. Muuulte taxe in Europa asta.
Cand eram pe la km 4 in tunel, se lasa o bariera in fata, si pe un panou apare mesajul "Incendiu in fata. Mergeti la adapost sigur". Foarte tare. In spatele meu, se face coada de masini. Eu eram primul. Si stam si asteptam. Apare un echipaj, trece pe langa noi, si revine dupa vreo 15 minute. Unei masini din fata incepuse sa-i iasa fum de la motor si soferu sunase la linia de urgenta. Pana la urma problema nu fusese una grava, da' mesaju era foarte tare. Ar fi trebuit probabil sa ne lasam masinile si sa iesim pe iesirile de urgenta :).

Am ajuns la Genova, la care singura chestie faina este intrarea in oras. Este inconjurata de tunele si pasaje, n-am trecut niciodata prin asa multe pasaje sa ajung intr-un oras. In rest, un oras mai jegos rar am vazut. Nu inteleg cum pot astia sa faca turism cu asemenea mizerii. Nu zic, au locuri foarte faine italienii, da' au si foarte multe mizerii care-s pline de turisti. Cum e Genova asta. Eu unu n-as mai da pe acolo prea curand.
Seara cand sa mancam la o pizzerie langa hotel, ne zice chelneru, nu va pot pune o pizza pe doua farfurii. Adica, ori comandati amandoi ceva, ori plecati de aici. Foarte tare.

Duminica, 8 august, am plecat catre Nisa. Am vizitat Monaco, prin Nisa am trecut repede ca-i foarte mare, acum sintem in Antibes. O sa revin cu impresii si poze.

sergiutruta
10-08-10, 09:32
Luni 9 august, Marti 10 august - e frumos in Antibe. Centrul nu-i foarte mare, ne-am tot plimbat, am facut poze, am mancat tot felu de chestii :). N-am apucat sa facem baie pentru ca este cam inorat afara, dar in rest, toate-s bune si frumoase. Azi plecam mai departe, trecem pe la Cannes, dar inca nu m-am decis incotro ne indreptam mai departe. Acum ma uit pe google maps.

octi_b
10-08-10, 10:14
Am ajuns la Genova, la care singura chestie faina este intrarea in oras. Este inconjurata de tunele si pasaje, n-am trecut niciodata prin asa multe pasaje sa ajung intr-un oras. In rest, un oras mai jegos rar am vazut. Nu inteleg cum pot astia sa faca turism cu asemenea mizerii. Nu zic, au locuri foarte faine italienii, da' au si foarte multe mizerii care-s pline de turisti. Cum e Genova asta. Eu unu n-as mai da pe acolo prea curand.
Seara cand sa mancam la o pizzerie langa hotel, ne zice chelneru, nu va pot pune o pizza pe doua farfurii. Adica, ori comandati amandoi ceva, ori plecati de aici. Foarte tare.

Pai trebuia sa zici ca mergi in Genova si iti ziceam pe unde sa mergi si ce sa vezi si, mai ales, c sa mananci. Intr-adevar, orasul este tipic porturilor mediteranene industriale (gen Marsilia), adica plin de imigranti (negri, sud-americani si asiatici) si nu foarte curat. Dar are farmecul lui, totusi, cu peisajele de vis, cu colinele dimprejur pe care se afla cate o abatie fortificata, cu zidurile vechi ce inconjoara orasul, cu stradutele mici si intortocheate din centrul vechi, cu via Garibaldi sau via San Lorenzo, palazzo Ducale piata Ferrari etc. Iar de mancat, trebuia sa mergi in Porto Antico, e acolo un restaurant foarte bun (I Tre Merli), e drept, cam scump, dar merita incercate toate antreurile de patiserie specifice zonei ca mai apoi sa inchei cu un sorbeto autentic. Iar daca totusi nu gasesti nimi fermecator in oras, in Genova, poti lua trenul sau vaporasul si sa mergi pe riviera sudica, Portofino, Lavagna sau, mai incolo, La Spezia, Cinque Terre etc.
Are totusi si Genova farmecul ei, daca stii ce sa extragi din tot ceea ce iti ofera dar, ai dreptate, mizeria din anumite zone si toti imigrantii care se ocupa cu tot felul de mismasuri iti pot lasa un gust amar. Din punct de vedere al geografiei, climei si al mancarii cred ca este zona preferata in care mi-ar placea sa traiesc.

maruta
10-08-10, 10:16
Sergiu, îţi recomand cu căldură 2-3 locuri spectaculoase:
dacă mergi spre vest, spre Marsilia, bineînţeles ca St. Tropez este frumos de vizitat, dar mai frumoase sunt micile fiorduri dintre Cassis şi Marseille. http://france-for-visitors.com/photo-gallery/cote-azur/calanque.html (http://france-for-visitors.com/photo-gallery/cote-azur/calanque.html)
dacă mergi spre nord-vest, foarte spectaculos este Grand Canyon du Verdun (http://www.provenceweb.fr/e/groupes/verdon/gorges.htm), ce se află pe celebrul drum de întoarcere a lui Napoleon din bătăliile din Africa (parcă ;))
Între Avignon şi Arles există un loc special numit Les Beaux de Provence (http://www.lesbauxdeprovence.com/) unul dintre cele mai frumoase orăşele din Franţa. (Am tras cu o catapultă adevărată acolo :D); şi oraşul Avignon (Oraşul Papilor) este foarte frumos.
Astea sunt doar câteva locuri speciale în acea zonă. Te-aş sfătui să nu pleci aşa de repede pentru că ai multe de văzut. Dacă intenţionezi să mergi spre Alpi prin Provence, există tot felul de trecători spectaculoase, mai ales în apropiere de graniţa cu Italia.
Concediu plăcut în continuare.

mandrei83
10-08-10, 10:35
Sergiu,

Nu stiu daca iti cer prea mult sau nu, dar e foarte frumoasa calatoria voastra in jurul Europei... Ideea e ca, orientativ si daca se poate, mi-ar place sa stiu (poate si altii doresc asta) cam cat ar costa o astfel de 'distractie' in doi cu masina: combustibil/vs. km, cazari pe la hoteluri, recomandari, tips&tricks etc.
Sa zicem ca ar fi un fel de referinta pt. viitoarea luna de miere..:yes:

Da-ne cat mai multe informatii posibile, pt. ca vad ca iti place sa faci asta si nu multi descriu asa cu lux de amanunt calatoriile lor.

Drum bun in continuare si sa ne auzim cu bine! Va citesc in continuare topicul..:)

Andrei

sergiutruta
10-08-10, 11:01
Octi_b, sint convins ca exista locuri frumoase si pe langa Genova. Daca mergi sa stai cateva zile e altfel decat daca esti doar in trecere. Eu am scris doar impresia care mi-a lasat-o, mi s-a parut foarte murdar si cu o populatie foarte pestrita. Am totusi o povestioara hazlie de acolo: cautam parcare, si dupa ce ne-am invartit un pic, fara sa prea gasim locuri, am vazut o parcare maricica in fata hotelului Alexander parca. Bun, intru inauntru, si-l intreb pe omu de la receptie daca pot sa las si eu masina la ei in parcare. Omu, foarte degajat, imi spune ca ar fi bine sa fie parcarea lor, dar de fapt nu e parcare, ci e un parc. Da' daca ai numar strain, zice el, las-o linistit ca cel mult te alegi cu un suvenir, un biletel de la politia noastra. Ca oricum nu-ti trimite nimeni amenda acasa. Asa ca am lasat masina chiar in fata hotelului. Mai erau cateva masini, una singura de Italia, restu de Germania si Franta. A doua zi, doar masina de Italia avea amenda in parbriz. Restu, nici una. S-au gandit baietii ca oricum nu platim amenzile :)
Intrarea si iesirea din Genova sint frumoase, nimic de zis, da' in oras nu m-as mai intoarce orice ar zice oricine. Sint multe alte locuri prin care am trecut si care mi se potrivesc mult mai bine ;)

Maruta, o sa ma uit pe linkuri. Multumesc! Intre timp, am decis ca in seara asta sa ne oprim in Aix en Provence, langa Marsilia. O sa ma uit ce mai e de vazut prin jur, poate mai ramanem o zi doua.

Mandrei83, eu va zic costuri, ca tin evidenta. Nu cred totusi ca are rost sa pun aici toata lista, mai bine va zic la sfarsit taxe, combustibil, cazare, etc. Daca vrei detalii, scrie-mi un PM si-ti raspund.

UPDATE
M-am uitat pe linkurile de la Maruta si am refacut traseul. Azi: Antibes - Cannes - Cassis - Marseiiles - Aix de Provence. Maine: Aix de Provence - Les Baux de Provence - Avignon - si probabil Montpellier.

mandrei83
10-08-10, 12:08
Mandrei83, eu va zic costuri, ca tin evidenta. Nu cred totusi ca are rost sa pun aici toata lista, mai bine va zic la sfarsit taxe, combustibil, cazare, etc. Daca vrei detalii, scrie-mi un PM si-ti raspund.

Nu trebuie toata lista, e cam irelevant, deoarece fiecare isi alege hotelul si preturile in functie de buget. Ar fi interesant taxele, combustibilul consumat, cazarea..

Oricum, cand va fi sa fac si eu o astfel de plecare, voi lua cap-coada topicul tau.

Ca si plimbari, ultima mea iesire a fost la manastirile din Moldova, lacuri, pasuri si trecatori... in total 1700Km si... 180RON costul GPL-ului.:D Cazarea a costat doar 60RON in ultima noapte (am plecat de joi dimineata si m-am intors luni seara), in regim de demipensiune in Maramures, undeva langa Sapanta... iar in rest, poti dormi la manastiri sau in cort, dupa preferinte.

A fost solutie de buget la mine, ca deh, am plecat singur si ma multumesc si cu comfort la cort..:naughty: O sa deschid si eu un topic zilele urmatoare cu calatoria mea si poze.

Bafta si drum bun in continuare!

Andrei

dungatu
10-08-10, 20:01
Frumoase pozele din Antibes(si nu numai) ,mi-ai trezit amintiri.Cred ca ai mancat scoici la aceeasi carciuma unde am mancat si eu acum ceva ani.

hedone
11-08-10, 09:45
@mandrei83...legat de costuri la gaz tu nu ai probleme daca faci 1700 km cu 180 lei.
Pe tine te vor costa mai mult taxele la autostrazi si vignetele. Costul meu la 20 zile pana la Gibraltar, 9400 km, 2 persoane nu a fost mic insa nici nu am avut un buget, pe sistemul fara numar. Taxele de drum s-au ridicat pe la 500 euro (autostrazi si vignete). Cazarea daca o faci la cort ia o medie de 20-30 euro pe zi, mancarea daca e de criza cred ca Mcdonalds este varianta cea mai ieftina. M-am speriat in Berna cand am intrat intr-un McD contruit pe doua etaje (io voiam doar sa ma conectez la net) si am constatat ca nu e un scaun liber iar o gramada de lume astepta cu tava in mana. Motivul? du-te la o terasa din Berna si-l vei afla. La McD in schimb erau preturile ca in toata Europa (1 euro hamburgerul) .

Salut Sergiu...imi pare rau ca ai luat leapsa la Interlaken cu biletul la tren (noi am aflat de la camping Jungfrau de preturi si de variantele mai ieftine). Legat de norii de pe munte e ciudat ca noi cand am vrut sa urcam la Piz Gloria (un restaurant rotitor unde s-a filmat si un film James Bond) ne-a aratat la casa de bilete un ecran cu peisajul de sus. Ni s-a recomandat sa incercam in alta zi. Am apreciat faptul ca esti informat de vremea de sus, si da Elvetia ne-a rupt si pe noi la preturi. In Franta ia recomandarile lui Maruta ca e profesor la Franta.
Spor la treaba!

sergiutruta
11-08-10, 10:52
Hedone, nu-i problema. Nu prea interpretez nimic ca fiind teapa, mai degraba ca experiente. Ecranele le-am vazut si noi, si pe ecran era foarte inorat, dar ni s-a spus de la oficiu de turism ca acolo de fapt se afiseaza o camera de pe alt varf si ca la Jungfrau e senin si soare. Cred ca asa si era pentru ca norii erau jos, la statiuni. Dar pana am urcat noi, adica 2 ore si jumatate, au urcat si norii :)

sergiutruta
12-08-10, 23:22
Marti, 10 august - am fost pe traseul Cannes - Cassis - Marseiiles - Aix de Provence. Cannes este foarte fain, plajele sint mici (cel putin alea care le-am gasit noi) si curate, cu apa foarte limpede si nu foarte aglomerate. Noi n-am facut baie, am zis ca lasa, facem baie la Cassis.
Am ajuns la Cassis dupa cateva ore, peisajul intr-adevar este superb. Problema este ca daca vrei sa faci baie acolo, trebuie neaparat sa ai niste incaltari speciale pentru asta, pentru ca nu e plaja nu nisip. Noi am incercat sa facem baie da' nu prea puteam pe pietroaiele alea. In schimb peisajul este superb.
Spre seara ne-am dus in Marsilia. Se vede clar ca majoritatea oamenilor din oras sint imigranti. Sint foarte multi negri. Noi am si mancat la un restaurant african. Am vazut si portul vechi, cu multe barcute si terase.

Miercuri, 11 august - Prima oprire, la Les Baux de Provence, sau orasul lui Bau. Bau Bau :). Foarte frumos oraselul, intr-adevar, merita un drum pana acolo. Se organizeaza zilnic trageri cu catapulta, de la anumite ore. Stradutele sint inguste si inclinate, ne-am amintit intr-un fel de San Marino. Dupa ce am explorat oraselul cateva ore, am pornit catre Avignon care se afla la numai 30 km. Orasul papilor.

Singura problema in Franta asta, ca de altfel si in Italia, ca nu poti manca la restaurant cand te taie capul. Am intrat si noi pe la 5 dupamasa intr-un restaurant, sa comandam ceva de mancare. Ni s-a spus ca numai dupa 7. Asa ca daca va aflati prin tarile astea, mancati cand prindeti, ca s-ar putea sa nu gasiti daca mancati dupa obiceiurile de acasa. In Avignon multi turisti pe strada mancau sanvisuri.

Joi, 12 august, am plecat de dimineata catre Barcelona. Am ales autostrada de data asta, la un total de 390 km am platit vreo 36 de euro taxe. Benzina in Franta este 1.46 litrul, in Spania 1.20. O sa stam cateva zile in Barcelona, nu ne-am decis inca cate :).

KMR
12-08-10, 23:31
Nu stiu cate zile vreti sa stati in Barcelona dar va recomand cateva zile in Valencia ( mai multe ca in Barcelona ) :yepp:

Wagner
13-08-10, 08:36
+1
Oras mai frumos si elegant, mai rar. In Spania s-ar putea sa gasiti benzina si la 1.09EUR/litru. Dar asta mult mai departe, spre Malaga.

sergiutruta
14-08-10, 10:46
Vineri, 13 august - ne-am plimbat prin Barcelona. Partea buna a fost ca fiind inorat nu a fost foarte cald. E frumoasa Barcelona, iar ca si comparatie cu Roma, mult mai curata. Iar deocamdata spaniolii mi se par mult mai civilizati si primitori decat italienii.
Ca sa ajungem dintr-o parte in alta am folosit metroul. Interesant sistemul lor de transport: cu acelasi bilet poti sa schimbi de ex. tren cu metrou si cu autobuz, daca faci chestia asta intr-o ora.
Azi, sambata, plecam la Valencia. Daca tot ziceti voi ca-i frumoasa, abia astept sa vedem.

sergiutruta
15-08-10, 22:40
Sambata, 14 august - ne-am decis sa vizitam si Montjuic, asa ca am mai stat in Barcelona pana dupamasa. Am petrecut cateva ore plimbandu-ne. Am zis ca mergem sa vedem Font Magica. Cautand informatii, am gasit cum ca se poate urca cu telecabina de pe plaja Barceloneta pana pe Montjuic. Buuun. Informatia este foaaarte eronata. Telecabina de la Barceloneta merge la Miramar. De acolo, daca mai mergi probabil vreo 500 m, ajungi la Telefericul Montjuic pentru care trebuie cumparat un alt bilet, si care urca la Castelul Montjuic. Fantana nu este acolo. Buuun. Ne mai invartim noi ce ne invartim, pana la urma ajungem la Muzeul National de arta, iar fantana, jos, in fata muzeului. Si, ce credeti, fantana este chiar in fata statiei de metrou Spania. Is convins ca unii dintre voi stiu asta. Noi am petrecut o jumatate de zi cautand fantana, pentru ca orice informatii am cautat pe net, ziceau ca trebuie urcat pe muntele Montjuic. Nici vorba, fantana este jos, in oras.
Oricum, chiar si ziua, tot locul ala, Muzeul national de arta si Font Magica, sint foarte frumoase. Cred ca noaptea arata intr-un mare fel, cu spectacolul de lumini.

Pe la 4 dupamasa, am pornit catre Valencia. Pe drum, am avut o intamplare ... neobisnuita. Mai aveam vreo 200 km pana la Valencia, cand dintr-un Ford Focus care mergea paralel cu mine pe autostrada, imi face semn ca imi cade ceva, sau ca-mi joaca ceva, n-am inteles exact. M-am gandit ca imi cade numarul de pe spate. Am tras pe dreapta, au tras si ei pe dreapta si au venit langa mine. Io ma invarteam in jurul masinii si ma scarpinam in cap, pentru ca totul parea in ordine. Se dau jos doi tipi din masina, si incep sa vorbeasca italiana cu mine. Imi zic ca cica imi joaca roata de pe spate dreapta. Hmm, parca asemenea poveste n-am auzit niciodata. Cum s-ar putea sa joace roata pe spate. Doar n-am capace sau ceva sa fie iesit un capac si sa se vada ca si cum ar juca. Si unu dintre ei ii zice prietenei, "domnisoara, da-te jos sa vezi si tu". Ea da sa se dea jos, io-i spun sa ramana in masina. Ramane in masina si blocheaza usile. Baietii cand vad, zic "noi am vrut numa sa va spunem", se suie la ei in masina si pleaca.
Initial i-am crezut, mi se parea totusi suspect ca-i zisesera prietenei sa se dea jos si ea. Ce treaba avea, doar eram eu acolo si ma uitam deja la roata.
Ne-am tot invartit, am mers cu masina, incet, repede, am condus eu, ea, ne-am uitat la roata, totul pare ok. De atunci am mai facut mai mult de 200 km, ca ne-am mai si invartit azi prin Valencia. Totul pare ok. Cre ca baietii voiau sa ma faca de bani, sau mai rau, de masina. Si nici macar nu erau tigani de-ai nostri :)

Duminica, 15 august - Valencia. Este intr-adevar foarte frumoasa. Si foarte curata. Jumatate de zi am petrecut-o la Orasul Stiintei, mai exact la Oceanograf. Am vazut show-ul de la Delfinariu de doua ori. Parca mai simteam nevoia sa luam pauza de la vizitat cladiri si biserici.

Apropo de autostrazile spaniole, am platit 40 de euro pentru 300 km. Mi se pare incredibil de scump. La italieni taxele-s parfum; nici in Franta n-am platit atata.

Maine pornim catre Malaga.

sergiutruta
16-08-10, 00:29
Apropo, am o intrebare, in cazul in care aveti vreo idee. Ma gandesc sa trec in Tanger, numai pentru o jumatate de zi. Are rost? Gasesc de unde sa cumpar bilet pe vreo barcuta direct in Tarifa? Ma descurc sa ma plimb singur prin Tanger? La ce sa fiu atent, unde sa schimb bani, etc. Multumesc!

Wagner
16-08-10, 13:46
Am facut treaba asta acum 2 ani. Ce iti pot spune: daca va hotarati sa treceti in Tanger, treceti fara masina - tariful este foarte mare si sunt (ma rog, atunci cand am fost noi, erau) cozi imense la care stai sa ajungi pe barca. Lasati masina in parcare in port la Tarifa, de exemplu, si mergeti pietoni. Viza pentru Maroc se ia de pe vapor (la noi asa a fost - completat formular, viza pe pasaport si gata). Mergeti cu barcile rapide (sunt curse care ajung in 4 ore si curse care ajung intr-o ora si un pic - aveti grija sa mentionati asta cand cumparati biletele). In Tanger, grija mare la taxiuri: sunt de 2 feluri: Mercedes-uri crem frumoase, fatoase, etc - care te rup la bani si Fiat-uri verzi - care sunt cat de cat cinstite. Noi am gasit un ghid acreditat de ministerul turismului din Maroc (asa zicea el, avea un ecuson care parea ok) si pentru 20 EUR ne-a plimbat prin Medina (orasul vechi) cateva ore. A propos, taxiurile au fost platite de el (verzi). Tipul a fost foarte politicos si ne-a explicat multe lucruri despre lumea araba (cateva le stiam de la tatal meu, care a lucrat la ei pe vremea impuscatului). Ne-a plimbat prin bazar pe la cunostinte de-ale lui, am avut peripetii cu platile pe la comercianti (nu puteam sa retrag bani din bancomat Societe Generale, eu avand card la BRD). Per total, am stat cateva ore, am cheltuit pana la urma si ceva bani (evident trebuia sa imi cumpar o narghilea) -per total a fost o experienta interesanta (pentru mine fiind prima oara cand am calcat intr-o tara araba). Cea mai mare problema pe care am avut-o la intoarcere a fost legata de faptul ca nu putea sa imi spuna nimeni cand ajunge la dana barca noastra pentru Algeciras. De pe biletul respectiv nu am putut sa imi dau seama de nici o culoare. Biletele de vapor le-am cumparat de la o agentie pe marginea drumului national (pe masura ce ne-am apropiat de Algeciras am vazut multe cascarabete de genu'). Au fost undeva pana pe la 150-160EUR pt 2 persoane (cred ca si mai putin, dar nu imi amintesc exact acum).
Un amanunt important, zic eu: in Maroc limba internationala este franceza (la fel si in multe alte tari arabe). Ghizii vorbesc si in engleza, dar majoritatea localnicilor nu. Seara, dupa ora 18 se lasa racoare. Bafta!

sergiutruta
16-08-10, 21:33
Super Wagner, multumesc pentru informatii!
Azi de dimineata am plecat din Valencia, am facut vreo 700 km. Am trecut prin Malaga unde am prins ceva sarbatoare locala, toata lumea canta si dansa si erau imbracati foarte fain si cam la fel.

Dupa portiunea Barcelona - Valencia pe care am dat 40 de euro pentru 300 km pe autostrada, azi ma asteptam sa dau vreo 100. Cand colo, pana la Malaga, adica vreo 630 km, n-am platit absolut nici o taxa. De la Malaga, inainte de Marbella, am platit 6.20 euro. Asta a fost tot pe 700 km. Asa da! :)))

Acum sint in Istan, un satuc la 14 km de Marbella, arata incredibil! Am gasit hotelul asta (de fapt e mai mult o afacere de familie) prin booking.com. Super super frumos.

hedone
17-08-10, 09:34
Da, mi-am adus aminte...in partea de sud a Spaniei nu prea mai sunt taxe. Vai ce dor mi-ai facut de regiunea Marbella - toata zona este splendida.
Nu e de mirare ca Spania este a doua țară din lume, din punctul de vedere al turiștilor străini, conform datelor furnizate de Organizatia Mondiala a Turismului, situându-se doar în urma Frantei.
Insa spaniolii se plâng că au prea multe autostrăzi şi cer să nu se mai facă altele, uite aici stirea: http://www.adevarul.ro/international/europa/Spaniolii-plang-autostrazi-faca-altele_0_269973543.html

sergiutruta
19-08-10, 12:59
Joi, 19 august - Am ajuns la Lisabona. Intrarea in oras este foarte spectaculoasa. Asa tre sa arate o intrare intr-o capitala, parerea mea :). Sa continui totusi unde am ramas.

Luni, 16 august - Am ajuns la Malaga, care este intr-adevar foarte frumoasa, la fel si Marbella, desi in Marbella ne-am invartit vreo 2 ceasuri sa gasim parcare si n-am gasit.

In Malaga am nimerit peste ceva sarbatoare locala, pentru ca majoritatea localnicilor erau imbracati cum puteti vedea in poze, dansau si cantau pe strazi, era o super atmosfera. In plus toti oamenii pe strada aratau ca si cum petrecerea ar fi inceput cu cel putin o zi inainte. Toti erau ... veseli.
Dupa Malaga, am mers la Istan, un satuc la 14 km de Marbella. Arata superb. Si drumul era proaspat asfaltat, sau asa arata. Asa inteleg eu sa faci turism. Ai drum sa ajungi pana la orice stanca.

Marti, 17 august - In Marbella mi-am facut impresia ca exact asa trebuie sa arate o statiune la mare. Cred ca erau numai si numai turisti, desi am vazut doar masini de Spania. Dupa ce ne-am invartit prin Marbella, am zis ca mergem la Gibraltar, sa avem vreme sa ne invartim si pe acolo. Sint vreo 80 km de la Marbella.

Am ajuns la Gibraltar, am parcat masina afara, nu inauntru, si am luat-o pe jos. Frumos in Gibraltar, desi sentimentele alterneaza intre frumos, istoric si bazar chinezesc. Mi se pare ca pe strazi seamana cu Andorra. Plin de magazine de tigari si bauturi, electronice si haine. Iar la intrare in Gibraltar, dupa controlul de securitate, este un chisc cu tigari, la care era o coada imensa de ... tuciurii. Cred ca sint si de-ai nostri pe acolo.
La intrare in Gibraltar se pot cumpara bilete ca sa urci sus pe stanca + bilet de autobuz pana la telecabina. Un bilet, in jur de 50 de euro de persoana. Daca mergeti pe jos prin orasel, pana la telecabina, biletul scade la ... 10 euro. Noi am ajuns pe jos la telecabina, dar era o super coada si in plus dupa vreo 10 minute a inceput si o ploaie marunta si deasa. Asa ca n-am urcat pe stanca.

Miercuri, 18 august - Ne-am invartit prin Sevilla si am fost la parcul tematic Isla Magica. Ne-am dat cu tot felu de trenulete pe apa, ne-am udat pana la piele, am facut un fel de rafting, foarte frumos. O sa pun pozele mai tarziu.

Joi, 19 august - am ajuns la Lisabona. Apropo de taxe pe autostrada, am platit 38 de euro pentru 220 de km facuti pe autostrada. Bate de departe la pret orice alt loc pe unde am ajuns eu cu masina. 1.7 euro la 10 km. Azi si maine ne invartim prin Lisabona. Dupa cum am vazut pe net, sint multe de vizitat aici. Desi, pe noi ne intereseaza mai mult atmosfera decat monumentele.

Apropo de Tanger - am zis ca lasam vizitarea Marocului pe alta data.

babaus
19-08-10, 18:48
Maine plec si eu prin Europa. Voi sta o zi la Viena, apoi plec la Venetia unde voi ramane o zi. Pe urma dau o fuga in Nisa cu ceva treaba si stau 5 zile. Apoi voi poposi in Marsilia o zi si voi pleca spre Valea Luarei unde voi vizita castelele din acea regiune(2 zile). Pe drumul de intoarcere voi ramane o noapte in Munchen(ptr ca e pe la mijlocul drumului). Cazarile le-am rezolvat dinainte prin booking.com. revin si eu cu poze, pareri, detalii etc.

sergiutruta
19-08-10, 19:24
Drum bun si liber! ;)

Apropo de valea Loarei, daca aveti ceva sugestii, adica de unde sa incep, pe unde sa merg si unde sa ma opresc. Tot la vreo 2 zile ma gandeam si eu. O sa urc din sud de la Lourdes, si dupa valea Loarei o sa continui catre Paris. Astea-s singurele premise, in rest, orice sugestii sint binevenite.

HonDanutzzz
19-08-10, 19:29
Sergiu, sa remarci in Lisabona tramvaiul! Mic, galben si necajit ca viitoru'n Romania, dar are valoare istorica in oras, si este, imi pare, printre primele tramvaie europene! Merita si-o tura cu unu' ! :) Drumuri bune!
@babaus... treci prin München zici? Un cico ceva? :D

babaus
19-08-10, 19:54
sergiutruta: noi am rezervat 2 zile in Blois. O sa mergem sa vedem castelele din Blois, Amboise, Chamborde (nu stiu daca am scris corect)si vedem ce mai reusim in aceste zile.Oricum acestea sunt cat de cat grupate si din ce imi spunea "ghidul" intre Tour si Orleans sunt cele mai multe pe o suprafata mai mica. Adica in cca 50 kmp sunt mai multe si in principiu putem sa le atingem.
HonDanutzzz: bagam. Numai trebuie sa vedem unde ne intalnim ca noi ajungem probabil seara. Nu ar strica daca ne-ai face si un tur al orasului(asa pe cat se poate):Stadmuseum, Nationaltheater,Marienplatz,Feldherrnhalle etc.
Eu voi sta la Hotel Imperial Landsbergerstrasse 463.

sergiutruta
20-08-10, 01:00
Heheee, am vazut tramvaiul, i-am si facut poza! Nu stiam ca are valoare istorica, in schimb mi s-a parut cam necajit intr-adevar :)

Babaus, eu inca nu m-am decis de la Lourdes pe unde sa merg catre valea Loarei. Ai vreo sugestie? Despre castele, si mie mi-a spus un prieten neaparat sa-l vedem cel de la Chambord.

babaus
20-08-10, 21:11
Heheee, am vazut tramvaiul, i-am si facut poza! Nu stiam ca are valoare istorica, in schimb mi s-a parut cam necajit intr-adevar :)

Babaus, eu inca nu m-am decis de la Lourdes pe unde sa merg catre valea Loarei. Ai vreo sugestie? Despre castele, si mie mi-a spus un prieten neaparat sa-l vedem cel de la Chambord.

sergiutruta: noi am rezervat 2 zile in Blois. O sa mergem sa vedem castelele din Blois, Amboise, Chamborde (nu stiu daca am scris corect)si vedem ce mai reusim in aceste zile.Oricum acestea sunt cat de cat grupate si din ce imi spunea "ghidul" intre Tour si Orleans sunt cele mai multe pe o suprafata mai mica. Adica in cca 50 kmp sunt mai multe si in principiu putem sa le atingem.

sergiutruta
20-08-10, 22:42
babaus, am priceput cum faci tu traseul. ziceam ca eu nu m-am decis inca cum sa urc de la Lourdes. O sa ma uit in seara asta sa vad pe unde sa dormim si noi in valea Loarei. Apropos, care-s cele doua zile cand o sa fiti la Blois?

maruta
21-08-10, 09:33
Sergiu, uite ce îi recomandam unui coleg hondar, acum mai bine de un an și a fost foarte încântat de ce a văzut (postul nr. 6): http://hondafan.ro/forum/showthread.php?t=7180 .
Într-adevăr Chambord este cel mai spectaculos, dar mai sunt și altele foarte frumoase.

sergiutruta
21-08-10, 11:35
Multumesc Maruta, o sa ma uit care sint cat de cat pe traseu, sa nu merg 500 km numai pentru un oras. De asta si intreb, ca sa-mi spuna cei care stiu ce merita vizitat :)

babaus
21-08-10, 23:38
noi o sa fim in noptile de 29 si 30 acolo. nu stiu exact ce o sa vizitam si nici ce merita vazut...

sergiutruta
22-08-10, 00:57
Am inteles. Noi o sa fim pe 25 si 26, din 27 pana in 1 o sa fim la Paris. Noi o sa le vizitam cele de care zice Maruta, iar daca in drum vedem si altele care ne plac, ne oprim.

Revin cu jurnalul de bord.

Joi 19 august si Vineri 20 august - ne-am invartit prin Lisabona, Porto si Braga. Lisabona este superba, curata si cu locuri de parcare. Am umblat pe stradute, ne-am suit la castelul San Jorge, am fost si la manastirea Jeronimo, desi aici n-am intrat inauntru.
Porto, este un oras foarte plin de istorie. Oriunde te intorci, vezi cladiri super vechi, biserici, castele. Pe autobuzele descoperite care faceau turul orasului, scria "Castelele din Porto". Sau asa am inteles eu :). In Porto, parcarea doar 50 de centi pe ora.
Din Porto, am mers in Braga. 50 de km, pe drumul lor national. Am facut 50 de km intr-o aglomeratie de parca eram in timpul zilei prin Bucuresti. De asta-s asa libere autostrazile. Fiindca-s scumpe, oamenii merg pe drumurile nationale.
Apropo de autostrazi, cand am intrat in Portugalia, eram singuru care respecta viteza. Toti mergeau pe la 200. Oricum, super tare. N-aveau treaba.
Azi, cand am plecat din Braga, catre Madrid, am trecut pe langa o padure care ardea. Erau cam 35 de grade afara.
Ca tot auzisem ca aratau la stiri acasa cum ard padurile din Portugalia de la caldura. O sa pun si poza imediat.
Despre Braga, este un orasel mic, cu un centru foarte cochet, si foarte foarte impodobit. Noi ne-am plimbat noaptea, asa ca n-am poze facute ziua. Noaptea arata ca si pomul de craciun. Numai luminite si luminite peste tot.

Sambata, 21 august - am ajuns in Madrid. Ne-am plimbat cateva ore prin centru, primele impresii sint foarte bune. Maine o sa ne mai plimbam vreo jumatate de zi, dupa care mergem pana in Toledo.

hedone
22-08-10, 18:15
He he! probabil sunt foarte scumpe autostrazile in Portugalia dar as prefera sa am de ales aici in Romania. Ma grabesc? dau un ban dar stau in fata, nu ma grabesc? ok, o iau pe nationala.
Tu poti sa mergi cu viteza legala pe autostrazi? Wow! am incercat din rasputeri la un moment dat dar simteam ca ma preling de plictiseala, ca adorm, ca nu mai sunt atent. Acolo unde soseaua imi permite viteza setata pe cruise control este de 180 km/ora iar cand incetineam pe la 150 aveam senzatia ca stau pe loc. E drept ca in toate calatoriile externe nu m-a oprit nici un politist sa ma linisteasca cu o amenda de-a lor. Ba mint, m-a oprit in vara asta la intrare in Grecia politia pe un drum national unde viteza legala era de 90 si eu rulam cu 160. Mi-au spus ca amenda normala era de 300 Euro si suspendarea carnetului. Am zis ca sunt turist si atunci au redus-o la 50 Euro cu rugamintea sa merg la posta sa o platesc. Am pierdut amenda asa ca ramane pe altadata. Asta este si motivul pentru care la 9400 de km facuti in turul la Gibraltar am avut un consum mediu de 9,7 la suta...dar feelingul de nepretuit.
Scuze de offtopic.
Si noi voiam sa facem ocol prin Portugalia iar din impresiile tale imi pare rau ca am ratat-o. Eh ramane pe data viitoare. Mie Madridul nu mi-a transmis multe, probabil dupa Barcelona, Valencia, zona Costa del Sol erau prea mari asteptarile.
Spor la treaba.

sergiutruta
23-08-10, 03:29
De fapt merg un picut mai incet decat viteza legala. Undeva pe la 110. De asta scot consumuri d'astea SF la motorul de 2 litri pe benzina. De fapt in Franta, Spania, Portugalia, consumu mi-a sarit pe la 7.5 pentru ca am mers pe la 130. Pentru 20 km in plus, consumul a sarit cu jumatate de litru. Se vede treaba ca mi-am cam pierdut si eu rabdarea.

Noi sintem in Madrid de 2 zile da' nu prea ne-am plimbat in Madrid. Am vazut azi gradina zoologica, si ne-am plimbat in jurul Madridului cu niste prieteni pe care i-am revazut dupa 13 ani. E plin de orasele frumoase in jurul Madridului, iar saptamana asta este saptamana festelor. Peste tot, lumea chefuieste.
Maine iesim sa facem si niste poze pe zi in Madrid, dupa care pornim catre Bilbao.

babaus
23-08-10, 13:00
si eu am mers cu viteza legala pe toate autostrazile.
la unguri si la austrieci, pana in italia am scos consum de 6.3(alimentat la omv -95 in Austria). Consumul din tara a fost pe la 7.5. In Italia am alimentat de la un agip tot 95 dar ca pret era mai scump. Consumul a fost de 7.4. Am exclus aici cele doua ambuteaje pe care le-am prins in Italia.
Ce recomand eu este sa ocoliti Italia daca nu aveti treaba. E foarte aglomerat si sunt multe ambuteaje. Se conduce haotic si dezoganizat. E un preview pentru Romania cu autostrazi.Pretul total ptr 600km de autostrada in italia a fost de cca 50 EU.Mult in conditia in care Ungaria si Austria au costat 15 EU(ptr 4 si respectiv 10 zile). Am inteles ca si Franta de seaca de bani. Ptr 30 km de autostrada am platit de doua ori(total 3.3EU).
Ma gandesc tot mai serios sa o iau pe drum national...dar.....

sergiutruta
24-08-10, 02:00
Sambata 21 august, Duminica 22 august - ne-am plimbat prin Madrid si prin imprejurimi. Am vazut gradina zoologica, am fost si in Alcala, la cativa zeci de km de Madrid. Madridul este superb, merita cateva zile bune pentru a fi explorat.
Luni, 23 august - acum sintem in Bilbao, si am nimerit aici exact cand este festa aici. Poate la altii le place, mie mi se pare foarte obositor pentru ca-i plin de oameni pe strada. In seara asta, noi am iesit sa mancam, si am fost prinsi in multime. Au fost si artificii, a trebuit sa stam pana la sfarsit pentru ca pe strada erau mii de oameni, nu puteam circula cu masina. Urmatoarea excursie de genul asta o sa o planific cand nu e nici un fel de sezon. Sa fie pustiu pe strazi :)

sergiutruta
26-08-10, 01:55
Marti, 24 august - Am plecat din Bilbao, catre San Sebastian. Cand am ajuns la San Sebastian, ne-am plimbat cel putin o ora sa gasim un loc de parcare. Nimic, nicaieri. Parcarile super pline. Pana la urma am tras pe dreapta undeva pe drum sa facem niste poze. Ne-am intors prin oras, tot n-am gasit nici un loc de parcare. Oricat de frumos e oraselul, am zis ca n-o sa ne pierdem toata ziua cautand loc de parcare. Asa ca am plecat mai departe.
Am ajuns la Saint-Jean-de-Luz, un orasel foarte cochet si super plin de turisti. Ne-am invartit, am facut cateva poze, niste cumparaturi, si am pornit mai departe catre Biarritz, care-i doar la vreo 15 km departare. In Biarritz, am oprit sa ne inmuiem picioarele in ocean. Superb. Erau niste valuri destul de mari, pana sa ne lamurim noi care eram intrati in apa pana la glezne, ne-am trezit cu valurile peste noi. Ne-a placut foarte mult pe plaja la Biarritz. Am mers mai departe la Bayonne, unde am si cinat. Superb si oraselul asta, se vede si din poze. Singura problema in astea 3 orasele era aglomeratia. Fiind luna de vacanta, oraselele fiind statiuni (cel putin primele doua), traficul era ca in Bucuresti in orele de varf.

Miercuri, 25 august - Am vizitat biserica de la Lourdes. Este intr-adevar foarte frumoasa, si de fapt sint 3 biserici (de fapt una este o cripta) una peste cealalta. Avand in vedere ca nu-i nici o taxa de intrare, nu-i de mirare ca aglomeratia era asemanatoare cu cea de la Biserica Sf. Petru din Vatican.
Mai departe ne-am oprit la Bordeaux. Ne-am invartit si pe aici o vreme, desi unii dintre noi nu eram prima data in Bordeaux. Frumusel oraselul, si chiar daca sintem in august, foarte plin de tineri. Probabil reveniti la restante :)

Acum sintem la Formule 1 langa Poitiers, maine vizitem cateva castele pe valea Loarei. O sa revin cu poze si impresii.

sergiutruta
28-08-10, 21:53
Joi, 26 august - am vizitat 5 castele pe valea Loarei: Azay-le-Rideau, Villandry, Amboise, Chenonceaux si Chambord. Castelele sint superbe, merita din plin calatoria. La unele din ele (Azay-le-Rideau si Chambord) cei sub 26 de ani au intrare gratuita.
Vineri 27 august, Sambata 28 august - Vineri am dormit la Orleans, iar dimineata, am iesit sa vedem un pic Orleans-ul. Problema era ca ploua foarte tare, asa ca ne-am invartit un pic in centru, am facut o poza la statuia Ioanei D'arc, si am pornit catre Paris. Ne-am plimbat prin Paris pe Champs Elysees, pe la Louvre (care l-am si vizitat azi), am vazut Arcul de Triumf si Turnul Eiffel noaptea, la ora fixa, cand se aprind niste jocuri de lumini care merg in jur de 5 minute. In rest, turnul este aprins noaptea si arata foarte frumos.
Maine mergem sa vedem Versailles si mergem la un safari in apropierea Parisului, la Thoir (http://www.thoiry.net/index.2.php?lang=en).

babaus
29-08-10, 22:59
Azi si ieri am fost si noi sa vedem castelele de pe Valea Loarei.
Am vizitat: Chambord, Chenanceaux,Blois,Cheverny,Azay-le-Rideau, Amboise, Chinon.
Nu am intrat la toate in interior, dar tot ce am vazut a fost extraordinar.

sergiutruta
03-09-10, 00:00
Sambata 28 august, Duminica 29 august - ne-am plimbat prin Paris, am mers sa vedem si Versailles, si am fost si la un safari intr-un parc la Thoir la vreo 50 km de Paris. Parcul e micut, asa zisul "safari" nu e mare lucru. In schimb gradina zoologica de langa e foarte faina, chiar si micul castel de langa este frumos. Per total, a fost o excursie reusita.

Luni 30 august - am fost la Disneyland. Foarte frumos. Parcul principal seamana cu Magic Kingdom de la Orlando, desi e mai micut. Am prins si vreo 2 spectacole, o parada a personajelor din povesti, ce mai, ne-am bucurat ca niste copii. Ne-am si dat in tot felul de chestii, desi unele le-am mai sarit, ca erau cozi la tot pasul.

Marti 31 august, Miercuri 1 septembrie - Am pornit catre Bruxelles. Cand am ajuns acolo, am lasat masina parcata vreo ora pe o straduta laturalnica, pana s-a facut loc in fata hotelului. In ora asta, mi-a si frecat-o unu pe bara spate. Deh, nu peste tot sint soferi priceputi. Bruxelles ne-a placut pentru ca este mai mic decat majoritatea capitalelor care le-am vazut. In Grand Plaza am prins ceva festivitate cu fanfara, cu primarul care tinea un speech. Am fost si la Atomium si ne-am plimbat printre legaturile intre atomi. Si am vazut si Mini-europa de sus din Atomium, fara sa mai platim sa intram la mini-europa.

Joi 2 septembrie - Am ajuns de miercuri seara la Luxembourg. Joi ne-am plimbat prin Luxembourg, care imi pare ca seamana intr-o anumita masura cu Brasovul. Poate-i doar dorul de Romanica :) Frumusel Luxembourgul, si chiar si aici am gasit o chelnerita romanca.

Dupamasa am pornit catre Frankfurt. Nu cred ca o sa vizitam mare lucru in Frankfurt, cred ca o sa cautam niste zone de facut cumparaturi. Am impresia ca acuma-i sezonul reducerilor, desi nu-s sigur.

HonDanutzzz
03-09-10, 01:26
Faceti escala la München? PM me si poate o punem de un cico pe undeva! :-)

sergiutruta
03-09-10, 02:33
HonDanutzzz, multumim de oferta, dar nu mai venim pana la Munchen. De la Nurnberg pornim catre Praga. Am zis ca o sa vizitam castelele bavareze altadata :).

HonDanutzzz
03-09-10, 08:17
It's your choice! :)

babaus
03-09-10, 20:13
Eu cand am trecut prin Munchen am prins o vreme urata: frig si ploaie

sergiutruta
03-09-10, 23:58
Fraticaaa, credeam ca in Germania ii mai ieftina benzina decat in Franta sau Belgia. Cand colo, tot pe la 1.40 - 1.50 se invarte. Noroc ca am facut plinu in Luxembourg cu 1.20.
Apropo, in Cehia, Slovacia si Ungaria imi trebuie vigneta, nu?

Wagner
04-09-10, 00:22
In Ungaria iti trebuie sigur vigneta. Cea mai "scurta" are valabilitate 4 zile (costa cam 7EUR). Sa nu te sperii daca primesti doar o chitanta. E asa zisa vigneta electronica. Iti vor spune sa pastrezi chitanta un an de la data achizitiei.

astrul
04-09-10, 00:46
Ungaria da, Slovacia parca da, nu mai stiu daca in Cehia trebuie.

sergiutruta
04-09-10, 10:57
Vineri 3 septembrie - ne-am dus direct pe Zeilstrasse in Frankfurt. Daca tot e zona de cumparaturi, s-o vedem si noi. Dupa care am gasit din gresala si domul din apropiere. N-am zabovit prea mult la vizitarea Frankfurt-ului.
Pe la amiaza am plecat catre Wurzburg. Care este un oras superb! Este printre cele mai frumoase orase care le-am vazut in calatoria asta, cam la egalitate cu Florenta. Binenteles, asta-i o parere personala. Tot in Wurzburg am incercat si doua tipuri de bere fara alcool, dintre care Hefe Wiessbier Alkoholfrei este foarte foarte buna. O bere dulce, cu o aroma altfel decat ce am baut pana acum. Binenteles, nu bate berea de ghimbir, adica preferata mea :D. Da' e foarte buna.
Dupa Wurzburg am mers la Bamberg, unde am ajuns un pic inainte de a se inserta. Si Bamberg este foarte frumos, in plus cand am ajuns noi se filma ceva. Am si mancat niste chestii foarte bune, si cica locale.
Azi facem cumparaturi in Nurnberg dupa care pornim catre Praga. Drumuri libere s-aveti! :)

HonDanutzzz
04-09-10, 15:01
Erata: E "Zeilstrasse", nu "Veilstrasse". Ti-o spune unu' care a locuit 7 luni la 5 minute de strada cu pricina!

mandrei83
04-09-10, 15:06
Fraticaaa, credeam ca in Germania ii mai ieftina benzina decat in Franta sau Belgia. Cand colo, tot pe la 1.40 - 1.50 se invarte. Noroc ca am facut plinu in Luxembourg cu 1.20.

In Luxembourg e cea mai ieftina benzina din partea de vest a Europei, intr-adevar. Stiu si ca media pe Europa la GPL e cam 0.5EUR/l; la anu' sau prin iarna cred ca voi face si eu o iesire, dar in interes de servici.

HonDanutzzz, poate ajung si pe la tine si iesim la o bere. E posibil sa lucrez in Germania sau Olanda in urmatoarele luni, asa ca..:D

Oricum, de abia astept sa scap de tara asta, dupa cum ziceam si pe topicul asta (http://hondafan.ro/forum/showthread.php?t=6844&page=92).

sergiutruta
05-09-10, 01:35
Multumesc HonDanutzzz, am corectat. Deh, eram somnoros :).

Trebe sa ma descarc fratilor. Am ajuns in Praga, unde stau la un hotel undeva mai catre centru. La hotel n-am parcare, dar pe strada din fata hotelului, trasate locuri de parcare, multe dintre ele goale. Trasate cu albastru. Parchez masina frumusel, dupa care il intreb pe omu de la receptie de curiozitate daca-i ok. Si zice ca nu, ca daca o las sigur vin baietii si-mi blocheaza rotile. Zic, pai cum, ca-s multe masini in strada. Se pare ca nu stie mai multe, da' zice ca vin sigur. Buun. Ne plimbam un pic prin Praga, care apropo, e pliiiinaaa de piatra cubica, clar as face greierasi la Accord, care dupa 3 ani de umblat pe drumurile Romaniei n-are nici un greieras. Cand ne intoarcem la hotel, alt baiat la receptie. Il intreb si pe asta, care se pare ca-i mai bine informat. Imi explica cum ca locurile astea sint numai pentru rezidenti, si ma sfatuieste sa ma duc la o parcare privata care-i la vreo 15 minute de mers pe jos.

Duc masina la parcarea privata, unde dau 200 de coroane pe 24 de ore. In parcare, clar, numai masini straine: de Italia, Germania. Turisti prosti si fazani, ca mine. Ce sa-i faci :)

M-am intors la hotel si am inceput sa caut. Se pare ca au trei tipuri de parcari si cele trasate cu albastru sint doar pentru rezidenti. Aici pe strada unde sintem noi, toate-s cu albastru.

Mi se pare o prostie incredibil de mare. Adica eu turist, vin sa cheltui bani la ei in oras, si nu ma lasa sa parchez pe locuri cu plata pe strada, cum e in toata lumea civilizata, inclusiv in Bucuresti; in plus mai si cauta turistii care au parcat pe albastru ca sa le blocheze rotile si sa le dea amenzi. Pai si eu atunci de ce vin in tara asta de kkt? Clar n-o sa ma mai vada Praga prea curand. Problema-i ca am rezervat pe 2 nopti si deja am si platit. Altfel cred ca in seara asta porneam catre Ungaria.

Aaaahhh, ce faina-i Germania. Deja ne e dor. Numarul 1 in topul nostru :)

astrul
05-09-10, 13:45
Hmmm...nu prea sunt de accord cu ce spui tu, dar poate vedem diferit lucrurile.
Nu toate hotelurile au parcare proprie, si asta se intampla in orice tara.
Multe in Praga au parcari subterane, parcari platite, ti se da o telecomanda si o scoti de fiecare data cand ai nevoie. Poate ai nimerit tu la una care nu are, in general pe booking gasesti informatii despre posibilitatea de a parca masina.
In centrele oraselor mari, turistice, rar gasesti locuri de parcare, pentru ca sunt centre vechi, care nu au fost prevazute cu astfel de spatii.
Atunci de Venetia ce mai poti spune, unde nu poti intra cu masina nici macar in oras ci o lasi in parcarea de la intrare?
Daca tot esti in Praga poti da o fuga pana in Karlovy vary. E o statiune foarte frumoasa. Ai timp intr-o zi sa te plimbi si sa te intorci. Drumul e usor pana acolo.

sergiutruta
05-09-10, 23:14
astrul, sint de acord ca in anumite orase e foarte greu sa faca parcari din lipsa de spatiu.
Nu sint de acord cu urmatoare chestie: tot centrul din Praga este plin de parcari trasate pe marginea drumului, dar toate sint pentru rezidenti. OK, inteleg ca rezidentii trebuie sa aiba parcari. Dar ar putea sa faca 10% pentru turisti si 90% pentru rezidenti. In zona hotelului la care sint eu, ne-am plimbat pe toate stradutele din jur. Toate locurile sint pentru rezidenti. De ce n-ar fi facut 10 locuri pentru turisti si 50 pentru rezidenti. Sau un raport si mai mare in favoarea rezidentilor. Dar nu toate pentru rezidenti si 0 pentru turisti.
In seara asta am vazut masina de politie dand amenda unuia oprit. Probabil vreun turist nestiutor :).

Acum, sa revin cu impresii despre Praga. Intr-adevar, orasul este foarte frumos. Am uitat de masina si ne-am plimbat cu tramvaiul toata ziua. Acum seara am fost si la Krizikova Fontana si am vazut Anotimpurile lui Vivaldi. Superb. Centrul vechi este si el de nota 10. Putem sa ne ascundem cu Lipscaniul nostru :). Castelul din Praga merge, totusi daca vii aici dupa ce ai fost pe Valea Loarei, nu pare foarte spectaculos. In concluzie, imi place Praga, data viitoare o sa aleg clar un hotel cu parcare.

Maine pornim spre casa, trecem si prin Bratislava dar n-o sa inoptam acolo. Probabil o sa inoptam undeva prin Ungaria, iar marti o sa ajungem in Oradea.

Victor Gabriel
05-09-10, 23:21
Salut Sergiu!
Langa Praga, la aproximativ 40 de km, poti vedea doua monumente extraordinare: Castelul Karol (Karlstejn) si manastirea cisterciana-osuarul (opera macabra dupa unii) de la Kutna Hora, Sedlec. Cred ca merita sa incerci sa le vizitezi si vei ramane cu niste imagini de neuitat. Numai bine si drum bun!

sergiutruta
05-09-10, 23:53
Multumim pentru sugestii, dar sincer, vrem sa vedem doar autostrada pana ajungem in tara. Dup'aia, cu pasi mici si atenti, o sa ajungem si la Bucuresti.

nolty
06-09-10, 01:04
Gata? Asta a fost tot????!!!

Glumesc, drum bun spre casa!

GriG
06-09-10, 22:11
Bine ati revenit :)
A fost interesanta calatoria voastra
Multe lucruri sunt de luat aminte pentru ceilalti care vor face o astfel de calatorie, sau macar si o parte din ea. Pozele sunt superbe

sergiutruta
06-09-10, 23:22
Multumim Grig!

In caz ca e cineva interesat: Vigneta in Cehia costa 15 euro pentru 10 zile, 7 euro in Slovacia pentru 7 zile si 7.5 euro in Ungaria pentru 4 zile. Astea sint vignetele minime astazi, poate candva or face si astia vignete pe o zi doua :D.

In general nu ma informez inainte sa ajung undeva, invat pe parcurs. Referitor la asta, am fost foarte surprins azi in Slovacia sa aflu ca ei au facut deja trecerea la euro. Aveam impresia ca Cehia este inainte lor din punct de vedere economic. Oricum, pe portiunile de drum pe care am mers eu, autostrada in Slovacia & Ungaria a fost mult mai ok decat in Cehia. In Cehia, sint portiuni mari pe care autostrada este facuta din placi, iar daca mergi pe banda 1 iti faci creierii terci in putina vreme. Te zguduie de nu-ti vine sa crezi. Asa ca mergeti pe banda a 2-a pe cat posibil :)

sergiutruta
11-09-10, 20:36
Ultima etapa in calatoria noastra a fost in Romania. Am zis ca sa nu incheiem brusc asa ca ne-am oprit o noapte in Sighisoara si am vizitat oraselul. Am mai fost de cateva ori, dar parca niciodata n-am vazut asa multi turisti straini in Sighisoara.
Gata, asta a fost. :)

mandrei83
11-09-10, 20:43
Ultima etapa in calatoria noastra a fost in Romania. Am zis ca sa nu incheiem brusc asa ca ne-am oprit o noapte in Sighisoara si am vizitat oraselul. Am mai fost de cateva ori, dar parca niciodata n-am vazut asa multi turisti.
Gata, asta a fost. :)

Frumoasa aventura.. asteptam pozele (daca nu cerem prea mult:p), un Top 5 cu locurile/tarile ce merita vizitate, eventual sa ne spui la cat te-a dus toata "distractia"..

Bine ai revenit in Romania! Nu-i asa ca iesirea asta prin toate tarile civilizate te-a facut sa iti dai seama ca ai de ce sa fii mandru ca esti roman (http://hondafan.ro/forum/showthread.php?t=6844&page=97)?:D

sergiutruta
12-09-10, 01:14
Linku catre poze este in semnatura.
Cu toata distractia m-am dus la vreo 2 salarii bune bune :). Benzina, pe 15000 de km mi-a ajuns pe la 1400 de euro. Deh, am mers la consum. Consumul mediu, 7.3.
O sa adun sa vad cat au fost taxele, da' cred ca mult, undeva catre 1000 de euro.
Apropo de Romania, sa sti ca mi se pare mai frumoasa decand am venit. Parca inainte nu vedeam chestii care le vad acuma, sau nu le dadeam atentie. Chiar si Bucurestiul mi se pare mai frumos. Cand am intrat in Bucuresti, mergand catre centru pe Calea Victoriei, am vazut ca sint o gramada de muzee de care habar nu aveam. Acum le-am vazut, inainte nu le observam.

Top orase: Wurzburg (Bavaria), Florenta, Barcelona, Roma, San Marino, Le Baux de Provence.

Top tari: aici e mai greu sa aleg intre Elvetia, care este o bijuterie dar extrem de scumpa. Asa ca o sa zic Germania, care-i si frumoasa, si rezonabila ca preturi, si toata lumea vorbeste engleza.

mandrei83
13-09-10, 23:50
..........
Apropo de Romania, sa sti ca mi se pare mai frumoasa decand am venit. Parca inainte nu vedeam chestii care le vad acuma, sau nu le dadeam atentie. Chiar si Bucurestiul mi se pare mai frumos. Cand am intrat in Bucuresti, mergand catre centru pe Calea Victoriei, am vazut ca sint o gramada de muzee de care habar nu aveam. Acum le-am vazut, inainte nu le observam.
Frumoasa Romania, da' pacat ca-i locuita.. vorba aia..
Nu cred ca ai patit prin strainatate fazele ce ti se intampla zilnic prin Bucuresti.. nu-i asa?:leright:

Top tari: aici e mai greu sa aleg intre Elvetia, care este o bijuterie dar extrem de scumpa. Asa ca o sa zic Germania, care-i si frumoasa, si rezonabila ca preturi, si toata lumea vorbeste engleza.In Germania? Engleza? Ma mira... pentru ca am fost si eu anul trecut pe acolo vreo 3 zile pe la castelele din Bavaria si abia daca am gasit unu-doi oameni pe strada cu care am putut sa leg 2 cuvinte in engleza.. Cel putin la magazinele/restaurantele de pe marginea autostrazilor, sunt obligati sa stie engleza..:D In rest, nemtii nu o au cu engleza, sunt si mai nationalisti decat francezii..:nono:

babaus
14-09-10, 09:24
In Germania? Engleza? Ma mira... pentru ca am fost si eu anul trecut pe acolo vreo 3 zile pe la castelele din Bavaria si abia daca am gasit unu-doi oameni pe strada cu care am putut sa leg 2 cuvinte in engleza.. Cel putin la magazinele/restaurantele de pe marginea autostrazilor, sunt obligati sa stie engleza..:D In rest, nemtii nu o au cu engleza, sunt si mai nationalisti decat francezii..:nono:

in Europa daca cunosti germana, engleza si franceza te descurci in orice tara.
Eu cunosc ge si eng si sotia fr si nu am avut niciun fel de probleme nicaieri in EU.
Singura tara care sufera la acest aspect este Ungaria. Am fost la o revizie la ei si erau in pom. dupa 30 de min de dat din maini am gasit pe cineva care rupea cateva vorbe in GE.

sergiutruta
14-09-10, 23:54
Bun, o sa reformulez atunci: pe unde am fost noi in Bavaria, oamenii cu care am vorbit stiau engleza. Din punctul meu de vedere a fost mult mai ok decat in Spania unde am gasit doar cativa tineri in Barcelona care vorbeau engleza, in rest nimeni. In Italia, tot asa, la vreo doua hoteluri, in rest nimeni. In Franta, cativa mai multi vorbeau engleza, da' nu prea voiau.
Concluzia-i ca mi-a placut Bavaria foarte mult :)

hedone
15-09-10, 00:23
Dupa aproape 2 luni ati ajuns pe acasa...chestia cu engleza cred ca tine si de noroc...in Franta eram convinsi ca nu o sa ne descurcam cu nationalistii aia insa nu am avut nici o problema cu engleza, in Cehia ne-a surprins o doamna trecuta de 60 de ani cu care ne-am descurcat in engleza.
Interesant este ca Bavaria nu am remarcat-o pana acum, Germania a fost tot timpul tara intermediara in calatoriile noastre...tot ce stiu din ea sunt budele impecabile cu senzor care se sterg singure, probabil ca a fost prea sub nasul nostru ca sa merite efortul de a o vizita. E bifata pentru o vizita serioasa.
Pot sa te intreb pe cand urmatoarea plecare?:D

Falkoner
15-09-10, 09:29
sergiu a facut o treaba extraordinara cu threadul, pozele, informatiile - dar bineinteles in primul rand cu concediul. probabil ca ar trebui, totusi, deschis un nou thread in care toata lumea sa-si prezinte aventurile in concediu; urmarind aventura aici am remarcat ca destul de multa lume s-a plimbat si anul asta. ce credeti, se baga cineva?

sergiutruta
15-09-10, 11:52
Hedone, urmatoarea aventura, peste vreo jumatate de luna :)

Mergem cu niste prieteni la inceputul lui Octombrie in luna lor de miere, in Sharm el Sheikh. Noi am mai fost in ianuarie in Hurgada, si ne-a placut asa mult Marea Rosie incat ne-am hotarat sa mai mergem odata.
De ceva vreme ma tot gandesc si la Asia care mi-a scapat pana acum. Inca nu ne-am decis care sa fie prima destinatie: Bangkok sau Tokio. Oricum, inspre Asia mergem probabil la inceputul anului urmator. Sint asa multe de vazut ...

Referitor la Bavaria, ma gandesc si eu ca merita explorata mult mai pe indelete. Doar ca noi eram destul de satui de umblat, de asta n-am facut-o de data asta. Deh, nu-i usor nici sa fii turist. :D

astrul
15-09-10, 21:29
De ceva vreme ma tot gandesc si la Asia care mi-a scapat pana acum. Inca nu ne-am decis care sa fie prima destinatie: Bangkok sau Tokio. Oricum, inspre Asia mergem probabil la inceputul anului urmator. Sint asa multe de vazut ...
Cu masina nu? Ma bag si eu! :haha:

mandrei83
16-09-10, 06:49
Cu masina nu? Ma bag si eu! :haha:
Mergeti pe la talibani, sau pe la rusi? :naughty:
Astrule, tu cred ca glumesti..:p

astrul
16-09-10, 13:02
Sa vedem....hmm...nu?:what:
De ce-as glumi? Cat timp e uscat, de ce sa ma sui in planor?

El_Hakim
16-09-10, 17:24
Nu numai Bavaria este frumoasa...Germania este fff frumoasa ca si tara, istorie, peisaje.
Pacat ca nu ai facut o plimbare pe valea Rinului de la Rüdesheim la Koblenz. Geme de istorie bucatica asta de drum. Foarte multe castele, mai vechi si mai noi, ruine si locuite, podgorii etajate pe niste pante abrupte. Este superb.
Alte orase care merita vizitate:
- Trier (fost mare oras roman) f aproape de granita cu Luxemburg, cu amfiteatru fff bine conservat, Porta Nigra (cea mai bine pastrata poarta romana din lume si este intacta), Therme romane, castel, Domul din Trier, pod roman, etc
- Kassel: are un castel cu un domeniu imens si statuia lui Hercules cu un joc de ape superb
- Heidelberg, zona din imprejurimile Frankfurtului (Königstein, Fankelstein), Hamburg, Koblenz, Köln, Düsseldorf...
- Freiburg care este in Muntii Padurea Neagra si e aproape de Basel.
Majoritatea din cele de mai sus sunt numai in partea de sud vest a Germaniei. Scoatem Hamburgul si Kassel care sunt mai spre nord.
Mare norocos ai fost cu Engleza. De obicei intreb daca interlocutorul vb Engleza si in marea majoritate a cazurilor am avut un raspuns sec: "Nein" sau uneori "Litäl".
In Mallorca m-am simtit ca...in Germania. In orice magazin, lumea iti spunea Hallo, Guten tag etc si nici nu deschideai gura. Toate restaurantele cu meniu in 2 limbi: spaniola si germana. FFF putini vb engleza si destul de stalcit.
Ai trecut prin Frankfurt si nu ai dat nici un semn de viata???? :rant: Bad boy...ieseam si noi la un Cico.

mandrei83
19-09-10, 12:56
Sergiu, puteai sa faci in calatoria ta ceva in genul:

YouTube - Where the Hell is Matt? (http://www.youtube.com/watch?v=bNF_P281Uu4) - realizat in 2006 de Matt Harding, sponsorizat de o firma (http://www.stridegum.com/) de guma de mestecat! Are in prezent 15,748,428 vizualizari!!!
YouTube - Where the Hell is Matt? (2008) (http://www.youtube.com/watch?v=zlfKdbWwruY) - realizat in 2008, sponsorizat de alte firme, printre care si VISA. Filmarile au durat 14 luni, 42 de tari vizitate, fiind implicate mii de persoane. Are in prezent 31,375,823 vizualizari!!!:yes:

A venit apoi la Fora TV ca sa declare ca totul a fost un fals, ca a fost angajat de o companie de marketing viral Buzz!Brain (care de fapt nici nu exista), ca pozele au fost trucate in Photoshop, ca au participat roboti mutanti samd.. iar americanii l-au crezut..:rotf:Aici e filmul, am crezut ca pic pe jos de ras: YouTube - Matt Confesses: Where the Hell is Matt? Video an 'Elaborate Hoax' (http://www.youtube.com/watch?v=ogcqFaNbah4)

Dupa inducerea lumii in eroare, a venit la MacWorld Conference in ianuarie 2009, explicand lumii ca a facut misto la Fora TV: YouTube - Matt Reveals the Hoax is a Hoax at MacWorld (http://www.youtube.com/watch?v=CVAg6YTgTn4)

Tipul e super tare, a fost initial programator de jocuri... si-a dat demisia si s-a apucat sa calatoreasca in jurul lumii. In 2008, VISA a facut un spot publicitar "Travel Happy", prin care i-a sponsorizat lui Matt o parte din calatoria in jurul lumii: YouTube - Visa "Travel Happy" featuring Matt Harding (http://www.youtube.com/watch?v=id-h2SvfY1g)

Si acum partea tare: in 2008, un nene roman s-a gandit sa-l imite... prin Bucuresti:

YouTube - Dansez pentru tine....de fapt, pentru mine :) (http://www.youtube.com/watch?v=5szrh623W50)

Sunt criminale videoclipurile astea de pe YouTube, urmariti-le pe toate ca merita!:yes: